رمز و رموز پرورش یک بگونیا رکس زیبا

بگونیا رکس

فهرست مطالب

مقدمه

بگونیا رکس (Begonia rex-cultorum) یک گیاه چند ساله نیمه گرمسیری است. این گیاه معمولاً در فضای باز یا تحت عنوان گیاه آپارتمانی رشد می کند. فرم هایی که به صورت تجاری به فروش می رسند، گونه هایی از گونه B. rex هستند که بومی بخش هایی از شرق آسیا هستند. در صورتی که بگونیا رکس در باغ کاشته شود (یک اتفاق نسبتاً نادر)، میتواند در تمام اقلیم ها به جز مناطق  بسیار گرمسیری رشد کند. با این بخش از مجله تخصصی گل و گیاه الی ماما همراه باشید تا شرایط نگهداری بگونیا رکس را بررسی کنیم.

بگونیا رکس نقره ای

نور

بگونیاهای رکس نور روشن و غیر مستقیم را در تمام طول سال دوست دارند. از آنجایی که آنها شکوفه های تهاجمی نیستند، می توانند نور کمتری را نسبت به دیگر بگونیاها تحمل کنند و در زیر نورهای فلورسنت نیز رشد کنند.

خاک

برای بگونیاهای رکس، خاکی سبک، و با زهکشی سریع بهترین نوع خاک است.

آب

بگونیاهای رکس به آب معمولی نیاز دارند، اما مراقب باشید بیش از حد به آنها آبیاری نکنید. آنها در رطوبت خوب رشد می کنند. اما در صورت مه پاش کردن برگ ها مراقب باشید خیلی مرطوب نمانند چون رطوبت زیاد برگ باعث ایجاد کپک پودری میشود. اجازه دهید قبل از آبیاری سطح خاک با لمس دست شما خشک احساس شود. اما اجازه ندهید خاک بیش از حد خشک شود وگرنه گیاه شروع به پژمرده شدن می کند. خاک باید آبیاری شود تا کمی احساس شود، اما به طور یکنواخت مرطوب شود.

دما و رطوبت

بگونیا رکس در دماهای متوسط ​​(15 الی 25 درجه سانتی گراد) و رطوبت متوسط ​​​​بالا (حدود 50 درصد) بهترین عملکرد را دارند. رشد در دماهای انجماد کند می شود و برخی از انواع بگونیا رکس در طول زمستان به دلیل کمبود نور به یک دوره خواب می روند.

کود

از کود مایع به صورت هفتگی با قدرت یک چهارم یا با نصف قدرت هر دو هفته یکبار استفاده کنید. کودهای سه بیست مایع و کودهای مایع آپارتمانی مناسب ترین نوع کود گیاهان هستند.

انواع بگونیا رکس

بگونیا رکس صدها هیبرید و شکل مختلف دارد. هیبریدهای حاصل اغلب در تجارت فقط با نام های تجاری فانتزی که برای بازاریابی گیاهان استفاده می شود شناخته می شوند. در نتیجه، ممکن است متوجه شوید که شکل های یکسان در باغ های مختلف اسامی متفاوتی دارند.

یکی دیگر از بگونیای جالب و زیبا B.masoniana است که به بگونیای صلیب آهنین نیز معروف است. این گیاه زیبا در سال 1952 کشت شد و دارای برگهای چروکیده با صلیب تیره در وسط است. بگونیا رکس صلیب آهنی در رنگ های مختلف موجود است.

بگونیا رکس صلیب آهنی

تکثیر بگونیا رکس

اکثر بگونیاهای تجاری هیبرید هستند بنابراین نمی توان آنها را به طور دقیق از بذر تکثیر کرد. بگونیاهای ریزوماتور مانند بگونیا رکس را می توان به راحتی با تقسیم ریزوم در گلدان مجددا تکثیر کرد. تقریباً همه گونه های بگونیا به راحتی از قلمه های نوک برگ جوانه می زنند. یک هورمون ریشه زایی می تواند به جوانه زدن قلمه ها کمک کند.

بگونیا رکس را می توان با چسباندن یک برگ به مخلوط بستر و ایجاد برش های کوچک در رگبرگ برگ یا با قرار دادن برگ (با دمبرگ) مستقیماً در خاک تکثیر کرد. دمبرگ ساقه ای است که تیغه برگ را به ساقه گیاه می چسباند.

گلدان زنی و گلدان مجدد رکس بگونیا

بگونیا رکس ها گیاهانی ریزوماتی هستند که از یک ریزوم کم عمق و چنگک دار رشد می کنند. به این ترتیب، آنها در گلدان های بزرگ و نسبتا کم عمق که ریزوم فضایی برای پخش شدن دارد، بهترین عملکرد را دارند. اگر ریزوم هنوز در گلدان خود جای رشد دارد، نیاز به تعویض گلدان ندارد.

با این حال، زمانی که ریزوم در کناره‌های گلدان قرار می‌گیرد، زمان آن فرا رسیده است که گیاه را در گلدانی تازه با خاک تازه قرار دهید. هنگام گلدان مجدد، ریزوم را تقسیم کنید تا ذخیره گیاه خود را افزایش دهید. مانند همه بگونیاها، خاک گیاهان تازه گلدانی را خیس نکنید، بلکه آن را کمی مرطوب و گرم نگه دارید.

بگونیا رکس نقره ای

آفات و بیماری های رایج گیاهی

شپشک‌های آردآلود در مور بگونیا رکس مشکل‌ساز است. برای جلوگیری از آنها، گیاه را به خوبی هرس کنید و برگ‌های مرده را از سطح مخلوط کاشت جدا کنید.

بگونیاهای رکس اغلب با بیماری قارچی سفیدک پودری و بوتریتیس مشکل دارند. یک قارچ کش سیستمیک می تواند کمک کند. 5 برگ های مرده را به سرعت حذف کنید و گردش هوای خوبی را اطراف گیاه فراهم کنید.

مشکلات رایج بگونیای رکس

یکی از ریج ترین مشکلات بگونیا رکس پژمرده شدن برگ های آن است. در این مورد علاوه بر هجوم آفت، ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد که باعث پژمردگی برگ ها می شود، از جمله موارد زیر:

خاک خیلی خشک یا خیلی مرطوب است.

خاک به اندازه کافی زهکشی نمی کند.

این گیاه به نور بیشتری نیاز دارد، اما به نور شدید نیاز ندارد.

سطح رطوبت بسیار پایین است (اما گیاه را غبارآلود نکنید زیرا بگونیاهای رکس شاخ و برگ مرطوب را دوست ندارند).

چرا بگونیا گلدهی نمیکند؟

در این مورد یکی از عمده ترین دلایل دریافت نور نامناسب است. باید به بگونیا رکس شما نور کافی و غیر مستقیم برسد. سعی کنید در طول شبانه روز گیاه خود ر بچرانید که نور به تمام قسمت های آن به طور مساوی برسد.

 

جمع بندی

در این بخش از مجله تخصصی فروشگاه آنلاین elimama تلاش کردیم شما را با نحوه نگهداری و تکثیر گیاه بگونیا رکس آشنا کنیم. در کل بهترین راه برای نگهداری بی دردسر این گیاه آب کافی ( نه حالت غرقابی )، نور غیر مستقیم و خاک مغذی و زهکشی شده است. شما عزیزان میتوانید سوالات خود را با همکاران کارشناس ما در میان بگذارید یا در قسمت دیدگاه ها سوالات خود راط با در میان بگذارید.

 

 خرید انواع بگونیا از فروشگاه اینترنتی الی ماما

 

چرا بگونیا گلدهی نمیکند؟

در این مورد یکی از عمده ترین دلایل دریافت نور نامناسب است. باید به بگونیا رکس شما نور کافی و غیر مستقیم برسد. سعی کنید در طول شبانه روز گیاه خود ر بچرانید که نور به تمام قسمت های آن به طور مساوی برسد.

آیا نگهداری از بگونیاهای رکس آسان است؟

بگونیا رکس یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای مراقبت در شرایط مختلف است. اما اگر احساس کند که شرایط آب، نور و خاک کمی برای آنها مناسب نیست، به شما اطلاع خواهد داد.

سرعت رشد بگونیا رکس چقدر است؟

بگونیاهای رکس با سرعت متوسط رشد می کنند، اما گلدانی را دوست دارند که فضایی برای رشد داشته باشد، بنابراین نیازی به نگرانی در مورد تعویض گلدان نخواهید داشت.

طول عمر بگونیا رکس چقدر است؟

حتی می توان انتظار داشت که بهترین گیاه نمونه فقط برای چند سال رشد کند. اما از آنجایی که آنها به راحتی تکثیر می شوند، حتی با از بین رفتن آن از یک گیاه سالم و از طریق قلمه دوباره زندگی میگیرند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *