پرورش گل رز هلندی در گلدان

پرورش گل رز هلندی در گلدان

مقدمه

رز هلندی یکی از انواع رز است که جزء شناخته شده ترین اقسام است و قیمت کمی هم ندارد! یکی از دلایل اصلی استفاده بالای این نوع واریته، عطر و اسانس جذاب آن است. الهام از عطر رز هلندی در انواع و اقسام برندهای معروف عطر: Maison Francis Kurkdjian A La Rose، Bvlgari،Lancome Tresor Midnight Rose EDP for Women و… حاکی از عامه پسند بودن عطر این گل زیبا است. عطر این گیاه فوق العاده آرامبخش و شیرین است.

با مجله گل و گیاه الی ماما همراه باشید تا تکثیر و نگهداری از رز هلندی در گلدان را با هم بررسی کنیم

گل رز هلندی در مجموع گلی است که برای رشد به نور کامل خورشید به شکل غیر مستقیم نیاز دارد. در صورتی که نور به حد کافی به گیاه نرسد اصلا به مرحله گلدهی نخواهد رسید. این گل برای رشد نیاز به رطوبتی بین 65 الی 60 درصد نیاز دارد.  اما برای پرورش نیاز دارد تا از سایر گیاهان و گل ها تا حد امکان دور باشد و به تنهایی رشد کند. خاک این گیاه هم باید دارای زهکشی مطلوب باشد. این خاک باید مخلوطی از مواد آلی، کود های حیوانی، ماسه و خاک باغچه باشد.

تکثیر گل رز هلندی روش های مختلفی دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره میکنیم:

روش اول از طریق بذر

روش دوم از راه کاشت دانه گل رز

روش سوم تکثیر قلمه

روش چهارم پیوند و کوپیوند

روش پنجم پیوند شکمی یا شکاف

روش ششم پیوند روی ریشه

اما در میان این روش های اصولی برای تکثیر گل رز روش هایی وجود دارد که میان افراد مختلف محبوب است. آن هم روش های نگهداری و پرورش گل رز هلندی در گلدان و آب است. با این پست به دقت همراه باشید:

همان طور که گفتیم گل رز هلندی برای رشد به نور کامل، رطوبت نسبتا مناسب و زیاد و خاک متخلخل نیاز دارد. در صورتی که بخواهید این گل را در گلدان یا باغچه نیز کشت کنید باید این شرایط گلخانه ای را برای آن فراهم کنید وگرنه نتیجه مطلوب حاصل نمیشود.

شرایط پرورش گل رز هلندی در گلدان

خاک

خاک مورد نیاز باید تخلخل کافی داشته باشد. خاک های لومی و شنی بهترین نوع خاک برای رشد این نوع گونه اند.

PH خاک

این گل خاک رو به اسیدی با PH بین 5.5 تا 7 را میپسندد. EC  مناسب برای پرورش این گل باید از 1.8 کمتر باشد.

رطوبت

رطوبت لازم برای پرورش گل رز هلندی در گلدان بین 60 تا 65 درصد است.

دما و نور

مناسب ترین دما برای پرورش رز هلندی 16 درجه سانتی گراد است. نور کامل و غیر مستقیم نیز بهترین نور برای رشد این گل است.

دقت کنید دریافت نور برای این گیاه مانند رسیدن اکسیژن برای حیات بسیار ضروری است.

اگر علاقه دارید تا گل رز رونده را نیز در گلدان نگهداری کنید باید بدانید:

این گل نیاز به نور کامل خورشید به مدت 6 ساعت یا بیشتر دارد. بنابراین سعی کنید آن را در جلوی پنجره نگهدارید. از آن جا که این گل مانند پیچک رونده است احتیاج دارد در مکانی باشد که امکان مانور حرکتی در آن وجود داشته باشد. بهترین مکان برای ادامه رشد این گیاه تراس، یا بالکن است. برای رشد این گیاه از نمک منیزیوم نیز میتوانید استفاده کنید. این ماده برای ایجاد نیتروژن و تولید سبزینه بهترین ماه است.

حتما برای شما پیش آمده که بعد از خرید شاخه گل رز هلندی برای نگهداری آن دچار مشکل شوید. در اینجا ما روش هایی برای نگهداری این گل زیبا در منزل برای شما معرفی میکنیم:

روش اول نگهداری گل رز هلندی در آب

در کل برای نگهداری گل رزی که از گلفروشی خریده اید ابتدا باید انتهای ساقه را به شکل مورب برش دهید. سعی کنید این کار را زیر آب انجام دهید چرا که به ماندگاری بیشتر گل رز کمک میکند. ضمن اینکه آلودگی های احتمالی را از بین میبرد و انتشار آلودگی جلوگیری میکند. حتما برای برش از یک قیچی یا چاقوی استریل و تمیز کمک بگیرید. این کار نیز از انتشار باکتری و آلودگی جلوگیری میکند. بعد از قرار دادن گل رز در آب باید کف گلدان از ساقه ها فاصله لازم را داشته باشد. حتما توجه داشته باشید که ساقه ها را از برگ خالی کنید. چون هم تغذیه گیاه را مختل میکنند و باعث تولید باکتری و پوسیدگی در آب میشود. در حدود 3/4 لیوان را با آب پر کنید. آب حتما تازه باشد و گلدان نیز باید از قبل تمیز شسته شده باشد.

کاشت و نگهداری گل رز هلندی در سیب زمینی

یکی از بدیع ترین روش های پرورش گل رز هلندی در گلدان از طریق سیب زمینی است. در این روش درون یک سیب زمینی متوسط یک حفره ایجاد کنید. حفره باید متوسط باشد. ساقه را در هورمون رشد بزنید و داخل حفره قرار دهید. سیب زمینی را داخل گلدان بکارید و روی آن را مقدار کمی خاک متخلخل بریزید. روی ساقه را یک بطری قرار دهید. برای یک هفته خاک و محیط اطراف گیاه را مرطوب نگهدارید. این روش صد در صد منجر به جوانه زنی گیاه شما نمیشود اما آزمایشاتی کارآمد بودن این روش را نیز نشان داده اند.

نگهداری از گل رز در فصول سرد سال

یکی از اصول نگهداری رز در فصول سرد پاشیدن مالچ برای حفظ گرما در اطراف گیاه است. در آخر تابستان هرس کردن گیاه را متوقف کنید. تمامی برگ های ریزش کرده یا زرد را از اطراف گیاه جمع کنید. زیرا سبب انتشار باکتری و حشرات و آلودگی هاست. رز را به طور کامل ابیاری کنید. در فصل بهار مالچ را از اطراف گیاه جمع آوری کنید.

جمع بندی

در این پست که توسط کارشناسان الی ماما تهیه شده بود؛ به طور کامل در مورد پرورش گل رز هلندی در گلدان توضیح دادیم. علاوه بر این شرایط مورد نیاز برای رشد و پرورش گل رز را نیز بررسی کردیم. در حال حاضر پرورش رز در محیط های کوچک به خصوص در گلدان یا باغچه به منظور جذابیت بیشتر رو به افزایش شدید است. در این مقاله تلاش شد اطلاعاتی جامع در این زمینه در اختیار شما قرار گیرد. شما عزیزان در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق پرسش سوالات خود در پایین این پست یا تماس با کارشناسان فروشگاه اینترنتی الی ماما با ما در میان بگذارید:

08643256072

09917956978

مناسب ترین روش برای حفظ رز هلندی در زمستان چیست؟

پاشیدن مالچ روی خاک گیاه

رطوبت مورد نیاز برای رشد رز هلندی چقدر است؟

60 الی 65 درصد و رطوبت زیادی نیاز دارد.

بهترین روش نگهداری رز هلندی در فضای خانه چیست؟

بهترین روش نگهداری در گلدان کنار پنجره است.

حداقل نور مورد نیاز برای رشد رز هلندی چقدر است؟

حداقل 6 ساعت کامل و غیر مستقیم

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *