یوکا تنه درختی

مقدمه

یوکا سرده ای متشکل از بیش از 40 گیاه، درختچه و درخت چند ساله است، اما تنها تعداد کمی از آنها به عنوان گیاهان آپارتمانی تحت عنوان گیاه یوکا رشد می کنند. معمولاً Yucca gigantea (همچنین با نام های Y. guatemalensis و Y. elephantipes نیز شناخته می شود) و جزء دسته یوکاها می باشد. آلویفولیا یوکا بومی مکزیک و دریای کارائیب است و از نظر بصری گیاهانی جالب هستند. این یوکاها رشد آهسته ای دارند و مزیت آن ها این است که به شدت به خشکی مقاوم هستند.

با گذشت زمان، بیشتر گونه‌های یوکا به هیولاهای اتاق‌خوار تبدیل می‌شوند، اما این زمان آنقدر طول می‌کشد که قبل از اینکه فضای شما را تحت تأثیر قرار دهد، سال‌ها از آن ها به عنوان یک گیاه آپارتمانی استفاده خواهید کرد. صاحبان حیوانات خانگی باید در افزودن یوکا به خانه خود احتیاط کنند چون همه قسمت های گیاه برای سگ ها و گربه ها (و همچنین اسب ها) سمی هستند.

گیاه Yuccaنام رایج
Yucca sppنام گیاهشناسی
Agavaceaeخانواده
گیاهان چند ساله علفینوع گیاه
با توجه به واریته ها متفاوت استاندازه بالغ
نور روشن و غیر مستقیمنیاز نوری
شنی، با زهکشی خوبنوع خاک
خنثی رو به اسیدیPH خاک
اواسط تابستان، اوایل پاییز (به ندرت در داخل خانه گل می دهد)

 

زمان شکوفه دهی
سفید کرم، صورتیرنگ گل
آمریکای شمالی، دریای کارائیب

 

بومی مناطق
سمی برای حیوانات خانگیسمیت

مراقبت از گیاه یوکا

در شرایط مناسب، رشد گیاه یوکا دشوار نیست. آنها تمایل دارند به جای توجه بیش از حد، با کمی غفلت رشد کنند (رشدی کمی کند 😊). ساقه های خیس شده گیاه یوکا نشان دهنده آب بیش از حدی است که به آن ها داده شده. بهترین شرایط برای گیاه یوکا یک گوشه روشن با رطوبت نسبتا کم است. علاوه بر این، گیاهان یوکا مستعد ابتلا به بسیاری از آفات نیستند، اگرچه فلس می‌تواند گاهی اوقات مشکل ساز شود. با گذشت زمان، گیاهان یوکا معمولاً برگ‌های پایینی خود را از دست می‌دهند (در طبیعت، آویزان می‌شوند و یک دامن در اطراف تنه ایجاد می‌کنند) و به گیاه ظاهر دلپذیر درخت مانند می‌دهند.

نور

گیاهان یوکا در نور روشن و غیر مستقیم در داخل خانه رشد می کنند. رشد گیاه یوکا در نور کم می تواند منجر به رشد نازک تر و کندتر شود، البته نور شدید و مستقیم خورشید می تواند باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ ها یا نوک ترد و قهوه ای شود.

 

خرید یوکا

خاک

گیاهان یوکا به طور طبیعی در بیابان های شنی و خشک رشد می کنند. در داخل، یوکا خود را در مخلوط گلدانی شل و با زهکشی خوب بکارید. نیازی به فرمولاسیون خاص یا غنی سازی آن چنانی نیست. در واقع، خاک فانتزی برای یوکاهایی که کوتاه مدت نگهداری میشوند ایده خوبی نیست. یک کیسه مخلوط گلدانی ارزان قیمت تهیه کنید و مقداری ماسه درشت و پرلیت را برای بهبود زهکشی در آن مخلوط کنید.

آب

یوکاها به آبیاری بیش از حد حساس هستند. در طول فصل رشد بهار و تابستان هفته ای یک بار گیاه خود را آبیاری کنید، اما مطمئن شوید که بستر زهکشی عالی داشته باشد و بین دو آبیاری خشک شود. در فصل زمستان، سرعت آبیاری خود را به هر چند هفته یک بار (یا حتی کمتر) کاهش دهید. هرگز اجازه ندهید گیاه یوکا در سینی آب بنشیند.

دما و رطوبت

گیاهان یوکا با بیابان سازگار هستند، جایی که درجه حرارت می تواند در روز به بالای 90 درجه فارنهایت و در شب تا 30 درجه فارنهایت برسد. بنابراین، یوکاها نسبتاً با اکثر شرایط و نوسانات دمای داخل خانه سازگار هستند. آنها با رطوبت متوسط ​​بهترین رشد را خواهند داشت. یوکا به عنوان گیاهان بیابانی در شرایط خشک نیز رشد دارد و هرگز نیازی به مه پاشی این گیاه نیست.

کود

گیاه یوکای داخلی خود را در طول فصل رشد با کود مایع یا کود با رهش کنترل شده طبق دستورالعمل برچسب کود دهید. معمولاً یک بار در ماه برای تغذیه کافی است.

انواع گیاهان یوکا

بیش از 40 گونه در جنس یوکا وجود دارد، اما تنها یک زوج به طور منظم در داخل خانه رشد می کنند. در مناطق بیابانی ، یوکاها گیاهانی رایج در فضای باز هستند، جایی که به اندازه کامل خود می رسند. با این حال، در داخل خانه، مردم تمایل به دو گونه دارند:

Yucca gigantea (همچنین با نام‌های Y. guatemalensis و Y. elephantipes نیز شناخته می‌شود): این گیاه گاهی اوقات یوکای بدون خار یا نیشکر یوکا نامیده می‌شود. این گیاه از پایه‌ای پیازدار با برگ‌های بلند و شمشیر مانند رشد می‌کند. نمونه‌های بالغ به درختان کوچک و منشعب با تنه‌های برهنه با بوته های مارپیچ از برگ‌های قوسی تبدیل می‌شوند. آنها نسبتاً کند رشد می کنند و سال ها قبل از رشد در داخل خانه زندگی می کنند. این یوکا تا حد زیادی محبوب ترین گونه برای رشد به عنوان یک گیاه آپارتمانی است.

Yucca aloifolia: گاهی اوقات به نام سرنیزه اسپانیایی شناخته میشود. این گیاه یوکا دارای برگ های سفت است که به نوک تیز ختم می شود. برگها تا 20 اینچ طول دارند و می توانند به طرز خطرناکی تیز باشند. به طور کلی، این گیاه برای خانه هایی که کودک دارند توصیه نمی شود.

هرس گیاه یوکا

در داخل خانه، گیاهان یوکا گاهی اوقات نیاز به هرس دارند. با این حال، انجام این کار کمی غیر متعارف است، به خصوص اگر به هرس گیاهان سنتی عادت دارید. در اوایل بهار اندازه گیاه را کاهش دهید. برای هرس، گیاه را به آرامی از گلدان خارج کرده و با استفاده از یک اره یا یک جفت قیچی تیز، تنه را از وسط نصف کنید. انتهای ریشه‌دار تنه را مجدداً بپوشانید و به خوبی آبیاری کنید و مانند قبل از گیاه مراقبت کنید. فقط در چند هفته، گیاه باید شروع به تولید برگ های جدید کند، در نهایت مانند قبل ظاهر می شود، فقط کوتاه تر. همچنین می توانید قسمت بالایی یوکا را بکارید تا گیاه دوم را تکثیر کنید.

تکثیر گیاه یوکا

تکثیر بهتر است در پاییز انجام شود. رشد گیاه در پاییز کند می شود و آسیب کمتری به گیاه وارد می کند. یک گیاه یوکای بالغ را از گلدان خارج کنید.

برای تکثیر از طریق تقسیم، ریزوم های گیاه را جدا کرده و در گلدان های جدید بکارید.

برای تکثیر توسط جوانه، صبر کنید تا جوانه ها سبز شوند. وقتی جوانه ها سبز هستند، ظرفیت تولید کلروفیل کافی برای زنده ماندن دارند. جوانه رنگ پریده و سفید رنگ برای جدا کردن خیلی جوان هستند، زیرا آنها برای زنده ماندن به گیاه مادر متکی هستند.

با استفاده از یک چاقوی تیز، جوانه را از گیاه مادر جدا کنید و مطمئن شوید که قسمتی از ریشه والدین را با جوانه متصل کرده اید.

جوانه را در یک گلدان جدید با خاک تازه بکارید.

خوب آبیاری کنید و خاک را مرطوب نگه دارید (اما نه خیس). قلمه ها باید به سرعت در عرض چند هفته ریشه بدهند و اندکی پس از آن شروع به تولید برگ کنند.

گلدان و گلدان مجدد گیاه یوکا

یوکاها اگر در گلدان باشند خوب عمل می کنند، به شرطی که آنقدر سنگین نباشند که واژگون شوند. برای حداقل دو یا سه سال نیازی به گلدان مجدد نخواهید داشت.

گلدان مجدد گیاهان بزرگتر یوکا می تواند دشوار باشد، بنابراین گیاهان بزرگتر را می توان با خاک گلدان جدید با کندن 2 اینچ بالای ظرف و اضافه کردن خاک جدید تازه کرد. در طی یک گلدان مجدد معمولی، می توانید گیاه یوکا را از گلدان آن خارج کرده و گلدان را یک سایز افزایش دهید. همیشه از خاک گلدان تازه استفاده کنید.

آفات و بیماری های رایج گیاهی

در حالی که گیاهان یوکا مشکل آفت زیادی ندارند، چند عامل معمولی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید (شته ها و شپشک های آرد آلود در میان آنها). بسیاری از گیاهان یوکا نیز باید با حشرات گیاه آگاو مبارزه کنند، . این حشرات برگ های گیاه را سوراخ کرده و آب گیاه را می مکند. اگر متوجه اسکارهای قهوه ای کوچک روی برگ های گیاه خود شدید، به احتمال زیاد مشکل حشره گیاه آگاوا دارید. برای درمان، گیاه را با چند کاربرد صابون حشره کش اسپری کنید تا زمانی که تمام علائم آلودگی از بین برود.

علاوه بر مشکلات خفیف آفت، گیاهان یوکا می توانند مستعد ابتلا به بیماری های قارچی باشند که با پخش شدن لکه های سیاه روی گیاه ظاهر می شوند. شاخ و برگ گیاه نسبت به آبیاری بالای سر بسیار حساس اند. این نوع آبیاری رطوبت اضافی را به هسته متراکم گیاه وارد می کند و می تواند باعث ایجاد بیماری قارچی شود. برای از بین بردن، گیاه را با قارچ کش مس یا روغن چریش درمان کنید تا ضایعات کاهش یابد.

 

جمع بندی

در این پست مجله تخصصی گل و گیاه الی ماما تلاش کرد شما را با نحوه نگهداری از گیاه یوکا در خانه آشنا کند. پیشنهاد میکنم اگر بعد از خواندن مقاله فوق با سوالی مواجه شدید حتما در انتهای این پست با ما در میان بگذارید یا از طریق ارتباط با کارشناسان گل و گیاه الی ماما سوالات خود را مطرح نمایید. از طریق لینک زیر نیز میتوانید با کارشناس مربوط در ارتباط باشید:

 

شرایط دریافت مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *