نکات نگهداری از کاکتوس ماه (روبی بال)

نگهداری از کاکتوس ماه

 

مقدمه

کاکتوس ماه یا روبی بال یک نمونه کاکتوس پیوندی است که تقریباً همیشه به عنوان یک گیاه گلدانی رشد می کند. قسمت بالای آن قرمز، نارنجی یا زرد (پیوندک) است. بخش میزبان کاکتوس سبز پایین می تواند به هر تعداد باشد، اما معمولاً یک کاکتوس Hylocereus است. هنگامی که قطعات به هم متصل می شوند کاکتوس روبی بال شکل میگیرد. کار اصلی کاکتوس پایین نمایش Gymnocalycium در ارتفاع مناسب است. این گیاهان به ندرت بیش از چند سال دوام می آورند، زیرا پیوندک بالایی و قسمت پایین پایه با سرعت های متفاوتی رشد می کنند که در نهایت پیوند بین دو بخش را از بین می برد. با این حال، جدا کردن پیوندک و پیوند آن بر روی یک کاکتوس پایه جدید کار سختی نیست. بهترین فصول برای کاشت بهار یا تابستان است که رشد سریع‌تری دارد.

 

جهت اطلاعات بیشتر بخوانید:

نکات نگهداری کاکتوس

 

کاکتوس ماه کاکتوس توپ یاقوتی، کاکتوس قرمز یاقوتیاسامی رایج
Gymnocalycium mihanovichii

 

نام گیاهشناسی
علفی چند سالهنوع گیاه
متفاوت است، بستگی به پایه دارداندازه بالغ
جزئی، سایهنیاز نوری
مخلوط کاکتوس غنی و با زهکشی سریعنوع خاک
اسیدی تا خنثی (5.5-7.0)PH خاک
متفاوت است، معمولا تابستانزمان گلدهی
سبز مایل به زرد (نامشخص)رنگ گل ها
آمریکای شمالیبومی منطقه

 

مراقبت از کاکتوس ماه

این گیاهان در باغچه های کاکتوس پرطرفدار هستند.

 

کاکتوس ماه یک گیاه آلبینو است، به این معنی که کلروفیل ندارد. بنابراین، به عنوان یک منبع غذایی به کاکتوس پایه تکیه می کند.

 یک رابطه انگلی بین قسمت های بالایی و پایینی وجود دارد و اگر بین نیازهای کاکتوس میزبان در پایین و پیوندک در بالا ناسازگاری وجود داشته باشد، ممکن است یکی یا هر دو بمیرند.

 

مانند بسیاری از کاکتوس ها، کاکتوس روبی بال خشکی بین دو آبیاری را ترجیح می دهد، حتی تا جایی که کمی پژمرده شوند. با این حال، وقتی گیاه را آبیاری می کنید، باید عمیقا آبیاری کنید. کاکتوس ماه به شکل محسوسی گوشتی است. کاکتوس نباید در معرض رطوبت طولانی مدت قرار گیرد، زیرا می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. برای کسب بهترین نتایج، حتماً در طول فصل رشد کاکتوس ماه را کود دهی کنید.

 

نور

بخش های بالای کاکتوس ماه نسبت به بسیاری از کاکتوس ها سایه بیشتری را تحمل می کنند و از نور مستقیم خورشید بیزارند. در مقابل، بخش های سبز رنگی که در قسمت پایینی قرار دارند، اغلب عاشق نور هستند. این کاکتوس ها در مناطقی که نور غیرمستقیم روشن دریافت می کنند و بیش از یک یا دو ساعت از نور مستقیم خورشید صبحگاهی دریافت نمی کنند بهترین عملکرد را دارند. نور مستقیم بیش از حد باعث می شود رنگ های کاکتوس روبی بال از بین بروند.

 

خاک

یک مخلوط کاکتوس غنی و با زهکشی سریع با pH پایین برای گیاه ایده آل است. اطمینان حاصل کنید که خاک، نیازهای کاکتوس میزبان در قسمت پایین را برآورده می کند.

 

خرید انواع کاکتوس و ساکولنت

آبیاری

اجازه دهید مخلوط خاک بین دو آبیاری تقریباً خشک شود، اما بعدا آن را کاملاً آبیاری کنید. زهکشی خوب ضروری است زیرا نشستن گیاه در آب می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود. در طول ماه های تابستان، گیاه ممکن است به آبیاری مکرر نیاز داشته باشد، به خصوص اگر به بیرون منتقل شده باشد. گیاهان در گلدان های کوچک فقط به آبیاری هفتگی نیاز دارند. آبیاری در ماه های زمستان غیر ضروری است، اما گاهی اوقات گیاه را مه پاشی کنید.

 

دما و رطوبت

شرایط ایده آل برای پایه و قسمت بالایی پیوندک ممکن است یکسان نباشد. پیوندک بالایی در مناطق سختی گیاه USDA 11 تا 12 مقاوم است، در حالی که برخی از گونه‌های پایه (مانند سرئوس شب‌شکوفه یا میرت آبی) در مناطق کمتر از 8 یا 9 مقاوم هستند. در طول زمستان، محدوده دمایی توصیه شده بین 50 تا 60 درجه فارنهایت است. ممکن است دمای روی مرز باعث شود تا قسمت بالایی از بین برود در حالی که پایه زنده می ماند. مانند اکثر کاکتوس ها، این گیاه رطوبت پایین را ترجیح می دهد.

 

کود

نیازی نیست که گیاه کاکتوس ماه خود را به طور منظم کود دهید، اما باید آن را با کود کاکتوس هر ماه در طول فصل رشد آن تغذیه کنید. در طول دوره خواب زمستانی، تغذیه را متوقف کنید.

 

انواع کاکتوس ماه

کاکتوس‌های روبی بال گونه‌های منحصربه‌فردی دارند. بسته به شرایط مختلف می توانند قرمز، نارنجی، ارغوانی، زرد یا حتی سفید باشند.

 

گیاهان قدیمی‌تر گاهی اوقات در تابستان با شکوفه‌های صورتی گل می‌دهند و بسیاری از مردم توپ رنگی بالای آن را با گل اشتباه می‌گیرند، در حالی که خود گیاه است.

 

هرس

اگر قسمت پایین پایه کاکتوس ماه ساقه های جانبی وجود داشته باشد، می توان آنها را با استفاده از هرس های به پایه ساقه برید. غیر از این، هرس لازم نیست.

تکثیر کاکتوس ماه

چون این کاکتوس ها پیوندی هستند، برای تکثیر مناسب نیستند. اگر علاقه مند به یادگیری نحوه پیوند کاکتوس ها هستید، کار سختی نیست و بسیاری از گونه ها را می توان با موفقیت پیوند زد.

 

برای پیوند مجدد رویه کاکتوس ماه:

 

با استفاده از یک چاقوی تیز استریل شده با الکل، قسمت بالای کاکتوس میزبان ستونی شکل را جدا کنید، سپس پیوندک را از کاکتوس توپ یاقوتی قدیمی ببرید. دایره ای از بافت آوندی را در مرکز ساقه های پیوندک و پایه جدید مشاهده خواهید کرد.

گیاهان را به هم فشار دهید تا دایره ها حداقل تا حدی در یک راستا قرار گیرند.

نوارهای لاستیکی را روی پیوندک و کف گلدانی که پایه در آن رشد می کند قرار دهید، آنها را نگه دارید تا بافت ها با هم رشد کنند.

 

در برخی از گیاهان مسن تر، Gymnocalycium در بالا به طور طبیعی انحرافاتی را تولید می کند که در اطراف گیاه بزرگتر جمع می شوند. شما می توانید آنها را جدا کنید و آنها را به صورت جداگانه به عنوان گیاه Gymnocalycium جداگانه در گلدان قرار دهید، اما هنوز به یک میزبان کاکتوس سبز نیاز دارد که کلروفیل گیاه را تامین کند. اگر Gymnocalycium آن میزبان را نداشته باشد، می میرد.

 

گلدان و گلدان مجدد کاکتوس ماه

این گیاهان کند رشد می کنند، اما باید هر سه تا چهار سال یکبار گلدان را مجدداً کاشت تا گیاه با خاک تازه جوان شود. گلدان مجدد ترجیحاً باید در طول فصل رشد گرم انجام شود. برای کاشت مجدد کاکتوس، قبل از کاشت مجدد از خشک بودن خاک مطمئن شوید و سپس به آرامی گلدان را بردارید. خاک قدیمی را از ریشه جدا کنید، مطمئن شوید که در این فرآیند ریشه های پوسیده یا مرده را از بین میبرید. هرگونه بریدگی را با قارچ کش درمان کنید. کاکتوس ماه را در گلدان جدیدش قرار دهید و با خاک گلدان مخلوط کاکتوس پر کنید و در حین گلکاری، ریشه ها را باز کنید. برای کاهش خطر پوسیدگی ریشه گیاه را به مدت یک هفته یا بیشتر از رطوبت خشک کنید و سپس شروع به آبیاری کم کنید.

 

زمستان گذرانی

اگر کاکتوس ماه گلدانی شما در پاسیو پرورش داده می شود، باید آن را در داخل خانه بیاورید زیرا هوا شروع به خنک شدن به زیر 50 درجه فارنهایت می کند. دمای ایده آل زمستان 50 تا 60 درجه فارنهایت است، بنابراین گیاهان پاسیو باید در یک مکان نسبتا خنک در داخل خانه قرار گیرند. در طول زمستان به این گیاهان کود ندهید.

 

آفات و بیماری های رایج کاکتوس ماه

کاکتوس ها به طور کلی عاری از اکثر آفات رایج هستند، اما گیاهان داخلی می توانند تحت تاثیر کنه های عنکبوتی یا شپشک های آردآلود قرار گیرند. آنها را می توان با روغن چریش یا یک آفت کش شیمیایی کنترل کرد.

 

تنها بیماری مهم کاکتوس روبی بال پوسیدگی ریشه است که در اثر آبیاری بیش از حد یا زهکشی ضعیف خاک ایجاد می شود. اگر پایه گیاه شروع به نرم و لطیف شدن کرد، از آبیاری خودداری کنید. ممکن است مجبور شوید پیوندک بالایی را دوباره به یک کاکتوس جدید پیوند بزنید و کاکتوس میزبان قدیمی را دور بریزید.

 

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *