شرایط نگهداری آگاو لاله ای (دم روباهی)

آگاو دم روباهی یا لاله ای - فروش گل و گیاه الی ماما

مقدمه

آگاو لاله ای Foxtail agave  از جمله گیاهان سبز می باشد که به راحتی میتوان داخل آپارتمان از آن استفاده کرد، اما اگر فضای مناسبی برای نوردهی گیاه ندارید بهتر است از نگهداری آن خودداری کنید.

آگاو لاله ای بومی مناطق کویری آمریکا مرکزی می باشد. انواع گوناگونی دارد و طیف گسترده ای را شامل میشود. فقط انواع خاصی از این گیاه می توانند در خانه نگهداری شوند. تعداد دیگر آن قابلیت نگهداری در منزل را ندارد. این گیاه به آگاو دم روباهی نیز مشهور است. به دلیل شباهت فرم برگ هایش به گل لاله این نام را روی آن گذاشته اند.

آگاو لاله ای دو گونه سبز و ابلق دارد، گونه سبز آن دارای برگ های سبز یکدست و گونه ابلق آن برگ هایی با حاشیه زرد رنگ می باشد. گاهی اوقات نیز رنگ آن به سبز ابی میگراید.

آگاو دم روباهی یا لاله ای - فروش گل و گیاه الی ماما

شرایط نگهداری آگاو لاله ای

این گیاه تحمل گرمای بالای محیط را به خوبی دارد و از گرما خوشش می آید. دمای بالا آسیبی به رشد گیاه نمیزند و در روند رشدش خللی ایجاد نمی کند.

تحمل هوای سرد را نیز دارد و به طور کلی جزء گیاهان مقاوم می باشد. تا دمای حدود ۵ درجه سانتی گراد آسیبی به آگاو لاله ای نخواهد رسید.

آگاو لاله ای اگر در دمای پایین تر از ۵ درجه سانتی گراد برای مدت زمان طولانی نگهداری شود دچار سرما زدگی خواهد شد‌.

مناسب ترین دما برای آگاو لاله ای بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. این بازه زمانی است که گیاه رشد کافی خواهد داشت.

بهتر است این گیاه در زمستان و هوای سرد سیری داخل گلدان کاشته شود تا از گزند سرما زدگی محفوظ بماند و همچنین امکان انتقال به داخل آپارتمان نیز وجود داشته باشد.

آبیاری

هر دو روز درمیان یکبار یا هفته ای دوبار در تابستان بایستی به گیاهتان آب دهید.

بهتر است آبیاری را با آب ولرم انجام دهید. زمان آبیاری گیاه وقتی خواهد بود که سطح رویه گلدان کاملا خشک شده باشد.

نور

اگاو لاله ای به حداقل روزی  ۶ الی ۸ ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد. نور کم سبب رشد علف اطراف گیاه خواهد شد. ممکن است مکانی که انتخاب میکنید نور کافی برای گیاه را تامین نکند برای حل این مشکل می توانید با روشن کردن لامپ و نورهای مصنوعی  تمام نور مورد نیاز گیاه را تامین کرد‌.

بسیار علاقمند به نور کامل خورشید می باشد و در زیر نور کامل آن به خوبی رشد خواهد کرد. اما بهتر است نور خورشید به صورت مستقیم به گیاه نتابد زیرا سبب سوختگی برگ هایش خواهد شد.

شرایط دریافت مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

خاک

این گیاه نیاز به خاکی با زهکشی بسیار بالا دارد، خاکی که بتواند آب کمی درون خود نگهدارد. ریشه های آگاو لاله ای بسیار حساس به خاک مردابی می باشند.

ترکیب خاکی مناسب برای این گیاه ۵۰ درصد بستر کاشت، ۵۰ درصد ماسه که بصورت متعادلی باهم ترکیب شوند است.

در زمانی که میخواهید گلدان را تعویض نمایید از بودن سوراخ ته گلدان و استفاده از یک لایه پوکه کشاورزی برای بهتر کردن زهکشی گلدان اطمینان حاصل کنید.

کود

کود مناسب برای گیاه کود سه بیست می باشد که دارای مقادیر مساوی از ماکرو است. کود های مخصوص کاکتوس نیز برای آگاو مناسب خواهد بود. هر دو هفته یکبار به گیاهتان کود دهید. بهتر است خاک کیاه بصورت کامل خشک نشده باشد و به صورت دونم باشد.

رطوبت

رطوبت محیط برای نگهداری از آگاو کافی می باشد. نیازی به تامین رطوبت بصورت مصنوعی نیست.

در روز های گرم تابستان بهتر است با استفاده از اسپری گیاه را مه پاشی کنید. برای آنکه از سلامت گیاهتان مطمئن شوید ساخت جزیره در زیر گلدان فراموش نشود.

خرید انواع آگاو با کیفیت

بیماری های آگاو لاله ای

آگاو دم روباهی یا لاله ای - فروش گل و گیاه الی ماما

آفت خاصی این گیاه را تهدید نمی کند اما گاهی لارو برخی حشرات از درون گیاه تغذیه کرده و به تدریج سبب مرگ گیاه خواهد شد. حلزون ها و راب ها نیز از برگ گیاه تغذیه کرده و حفره هایی داخل برگ گیاه ایجاد می کنند. مهم ترین مشکلی که این گیاه را تهدید می کند پوسیدگی ریشه بر اثر آبیاری بیش از انداه می باشد.

از مهمترین دلایل از بین رفتن گیاه آبیاری بیش از آن می باشد. مرداب خاک سبب فساد ریشه و ساقه خواهد شد.

تکثیر
تکثیر آگاو لاله ای از طریق پاجوش

آگاو لاله ای با استفاده از پاگیاه و بذر قابل افزایش است. بستر افزایش، باید مقدار زیادی ماسه داشته باشد. در صورتی که پا گیاه، ریشه نداشته باشد می‌توان آن را در بستر خود خاک ریشه‌ زایی کرد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با شرایط نگهداری آگاو لاله ای (دم روباهی) آشنا کنیم. با رعایت کردن نکات فوق گیاهی سرسبز و با طراوت خواهید داشت. آگاو لاله ای دم روباهی به راحتی در منزل رشد خواهد کرد و سبب زیبایی محیط خواهد شد. چنانچه درباره شرایط کاشت، نگهداری و یا نحوه تکثیر گیاه سوالی دارید میتوانید با کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما در بخش دیدگاه شما در میان بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما عزیزان پاسخ خواهند داد. با سپاس از همراهی شما.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *