مشکلات رایج فیکوس لیراتا ( انجیر ربابی)

معرفی فیکوس لیراتا

مقدمه

انجیر ربابی (فیکوس لیراتا) یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی حال حاضر است. جای تعجب نیست، زیرا این درختان سرپوشیده سبز رنگ زیبایی را به هر فضای داخلی اضافه می کند! اما اگر برگ کمانچه شما خیلی شاداب به نظر نرسد چه کار می کنید؟

لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های فیکوس لیراتا مشکل رایجی است که علاقمندان به گیاهان آپارتمانی با آن مواجه می‌شوند. لکه‌های سیاه، ریزش برگ و افتادگی نیز از دیگر مشکلات برگ کمانچه ای است. برای اینکه فیکوس لیراتا برگ کمانچه خود را سالم نگه دارید، ابتدا باید مشکل را تشخیص دهید. راهنمای این پست نیز به همین دلیل است!

بیایید به برخی از مشکلات رایج فیکوس لیراتا، علل آنها و کارهایی که می توان برای حل آنها انجام داد ، بپردازیم. با elimama همراه باشید:

معرفی فیکوس لیراتا

نکته:

گیاهان آپارتمانی به طور کلی دوست ندارند از گلخانه به خانه جابجا شوند. فیکوس لیراتا مخصوصاً در چند هفته اول پس از خرید بسیار بدحال است. آنها ممکن است دچار ریزش برگ شوند، البته تا زمانی که اتفاق بسیار ناراحت کننده ای وجود نداشته باشد انجیر ربابی را به حال خود رها کنید. برای جلوگیری از آسیب بیشتر، گلدان زنی گیاه را تا بهار آینده متوقف کنید.

علاوه بر این، باید به خاطر داشته باشید که گیاهان آپارتمانی تقریباً همیشه به طور طبیعی برگ های پایینی خود را از دست میدهند تا ساقه برهنه شود. این پدیده نیز طبیعی است، مگر اینکه با سرعت زیادی رخ دهد. در این زمان ریزش برگ‌های پایین لیراتا دیگر مفید نیست، دلیل اصلی این ریزش این است که مواد مغذی داخل برگ ها دوباره جذب می‌شوند و برگ‌ها ترد می‌شوند و در نهایت می‌ریزند.

آنچه باید در اینجا به آن اشاره شود این است که: وحشت نکنید! در بسیاری از موارد برخی از ساده ترین کارها مشکل را برطرف می کند.

مشکلات رایج فیکوس لیراتا

لکه های قهوه ای

مشکل: روی برگ ها لکه های قهوه ای مشاهده میشود. این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات فیکوس است.

علل: پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری بیش از حد، عفونت، آفتاب سوختگی، آبیاری زیاد، آلودگی، آسیب مکانیکی، عدم تعادل مواد مغذی

لکه های قهوه ای روی برگ های انجیر برگ کمانچه متاسفانه بسیار رایج است. همچنین مایه تاسف این است که آنها می توانند دلایل مختلفی داشته باشند، بنابراین شما باید واقعاً وضعیت را ارزیابی کنید تا منشا مشکل را مشخص کنید.

لکه های قهوه ای روی درخت انجیر برگ کمانچه شما می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

پوسیدگی ریشه

دیگر مشکلات رایج فیکوس لیراتا: اگر روی انجیر ربابی لکه‌های قهوه‌ای تیره‌ای می‌بینید که اغلب از لبه‌ها یا پایه شروع می‌شوند و به صورت لکه‌دار ظاهر می‌شوند، می‌تواند نشانه‌ای از پوسیدگی ریشه باشد. پوسیدگی ریشه یکی از مشکلات جدی تری است که یک گیاه آپارتمانی می تواند از آن رنج ببرد. باید در اسرع وقت ریشه ها را بررسی کنید.

اگر روی گیاه قسمت‌های سیاه یا نرم مشاهده کردید؛ به خصوص اگر گیاه بد بو بود، گیاه شما ممکن است دچار مشکل شده باشد. ریشه ها و برگ های آسیب دیده را جدا کنید و برنامه آبیاری خود را دوباره بررسی کنید. گذشته از این، پوسیدگی ریشه اغلب به دلیل آبیاری بیش از حد ایجاد می شود.

زهکشی نامناسب نیز می تواند عامل مهمی در ایجاد مشکلات رایج فیکوس لیراتا باشد. چرا که سبب پوسیدگی ریشه میشود. شما باید به جای خاک گلدان خالص از یک محیط سست خوب استفاده کنید. مقدار زیادی پوست درخت کاج و پرلیت مخلوط شده در بستر به زهکشی ریشه‌ها کمک می‌کند تا تنفس کنند و آب برای خارج شدن از آن فضا پیدا کند.

عفونت باکتریایی

لکه های قهوه ای روی برگ های فیکوس شما ( که ناشی از عفونت باکتریایی است ) مشابه لکه های ناشی از پوسیدگی ریشه است. تنها تفاوت این است که پوسیدگی ریشه اغلب (اگرچه نه همیشه) بیشتر در قسمت پایینی گیاه ظاهر می‌شود تا در سرتاسر آن. علاوه بر این، رنگ آن به جای سیاه تقریبا به رنگ قهوه ای روشن است. همچنین شاهد گسترش زردی به جای لکه های غلیظ در کل برگ هستید.

مبارزه با عفونت باکتریایی تقریباً دشوارتر از پوسیدگی ریشه است. برای مبارزه برگ هایی را که به نظر می رسد نشانه هایی از آن دارند جدا کنید و سعی کنید فیکوس خود را دوباره گلدان بزنید. اطمینان حاصل کنید که خاک و گلدان به خوبی زهکشی شده اند.

آفتاب سوختگی

از دیگر مشکلات رایج فیکوس لیراتا آفتاب سوختگی است. فیکوس تا حد کمی آفتاب را دوست دارد، اما گاهی اوقات ممکن است بیش از حد به گیاه آفتاب برسد. این مشکل در اثر قرار دادن گیاه در فضای باز یا تغییر محل گیاه از منطقه سایه دار به آفتاب ایجاد میشود.

تشخیص برگهای آفتاب سوخته چندان دشوار نیست و بسته به شدت سوختگی و مدت زمانی که از وقوع آن می گذرد، می تواند متفاوت باشد. رنگ برگ ها آنها از تقریباً سفید تا زرد یا قهوه ای روشن متغیر است. بدیهی است که این مشکل معمولاً در محدوده برگ بالایی متمرکز می شود، زیرا این برگ ها معمولاً شدیدترین ضربه را میبینند.

پس از وقوع آفتاب سوختگی، کار زیادی نمی توانید انجام دهید. اگر می‌خواهید گیاه را در مکان روشن‌تری نگهداری کنید، آن را در مکانی محافظت‌شده‌تر قرار دهید و به تدریج به آن نور خورشید برسانید. شما می توانید برگ های آسیب دیده را جدا کنید، زیرا متأسفانه بهبود نمی یابند.

کمبود آب

از دیگر مشکلات رایج فیکوس لیراتا کم آبی گیاه است. ممکن است مشاهده کنید که برگ های انجیر برگ کمانچه خود به آرامی قهوه ای و ترد می شوند. این مشکل از لبه ها شروع می شود و تا زمانی که برگ می ریزد پیشرفت می کند. این مشکل می تواند نشانه ای از کم آبی باشد، به خصوص اگر مشکل در انتهای گیاه متمرکز باشد.

مقدار آب مورد نیاز گیاه در تمام طول سال یکسان نیست! آبیاری یک بار در هفته شروع خوبی است اما در نهایت همه چیز به محیط خانه شما بستگی دارد.

در این جا با چند مساله روبرو هستید:

تابستان است؟

در طول ماه‌های گرم، گیاهان آپارتمانی فعالانه تلاش می‌کنند تا رشد کنند و رشد جدیدی را ایجاد کنند و از دمای بالاتر و افزایش نور بهترین استفاده را ببرند. این بدان معناست که آنها آب بیشتری مصرف می کنند و به سرعت خشک میشوند!

آیا انجیر برگ کمانچه خود را به مکان روشن تری منتقل کردید؟

نور بیشتر به معنای رشد بیشتر است و این بدان معناست که احتمالاً مجبور خواهید بود بیشتر از آنچه قبلاً به آن آب می‌دادید گیاه را آبیاری کنید.

معرفی فیکوس لیراتا

آیا اخیراً خاک را هوادهی کرده اید؟

یکی از مسائل کمتر شناخته شده این است که برخی از انواع خاک می توانند در اطراف ریشه های گیاه شما فشرده شوند و یک توپ متراکم را تشکیل دهند. از این نقطه آب عبور نمی کند. آب همیشه مسیر کمترین مقاومت را طی می‌کند. بنابراین در حالی که فکر می‌کنید به فیکوس خود آب می‌دهید، ممکن است رطوبت از لبه‌های کاشت گیاه خارج شود.

نکته: گیاهان آپارتمانی معمولاً دوست ندارند نزدیک بخاری قرار بگیرند. آنها کمی رطوبت هوا را نیز دوست دارند. اگر رطوبت بسیار کم است، از یک دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید.

هجوم موجودات ناخواسته

در برخی موارد، لکه های قهوه ای روی فیکوس لیراتا شما می تواند به این معنی باشد که خانه شما دارای بازدیدکنندگان ناخواسته است. یکی از کارهایی که همیشه در صورت مشاهده قهوه ای شدن برگ ها باید انجام دهید این است که سطح زیرین برگ ها را بررسی کنید، زیرا موجودات دوست دارند در آنجا پنهان شوند. آنها با مکیدن آب گیاه شما زنده می مانند. متأسفانه هجوم بد می تواند بسیار مشکل ساز باشد.

انواع مختلفی از آفات گیاهی وجود دارد و برخی از آنها می توانند بسیار کوچک باشند، بنابراین ممکن است برای دیدن آنها به یک ذره بین نیاز داشته باشید. چند مظنون رایج عبارتند از:

کنه‌های عنکبوتی: این کنه‌ها آنقدر کوچک هستند که شبیه لکه‌های کوچک متحرک هستند. چیزی که آنها را به راحتی از بین می برد، تارهایی است که در سطح زیرین برگ ایجاد می کنند. آنها رطوبت را دوست ندارند، بنابراین رطوبت خانه خود را بررسی کنید و برای جلوگیری از مشکلات بعدی پس از درمان، از مرطوب کننده استفاده کنید.

شپشک های آردآلود: احتمالاً منفورترین مشکل برای فیکوس لیراتای شما همین است، زیرا آنها بسیار پایدار هستند! آنها لکه های کوچک سفید هستند. این لکه ها قسمتی از گیاه را که محل اتصال برگ به ساقه است ترجیح می دهند.

شته ها: از دیگر مشکلات رایج فیکوس لیراتا است. شته ها حشرات کوچک سبز یا سیاه رنگند. به نظر من اینها مخصوصاً اگر گیاه شما تابستان در فضای باز بود بسیار رایج است.

پشه های قارچی: آنچه می بینید مگس های کوچک اطراف گیاه شما هستند اما مشکل واقعی در خاک است. لارو پشه قارچی عاشق جویدن ریشه گیاه است و باعث می شود گیاه شما نتواند برگ های خود را حفظ کند. آنها رطوبت را دوست دارند و شما اغلب می توانید با خشک شدن خاک بین دو آبیاری با آنها مبارزه کنید.

سایر آفات گیاهی عبارتند از تریپس، مگس سفید و فلس. 

در صورت مشاهده حشرات روی برگ های فیکوس خود چه باید بکنید؟ در این مورد درمان های خانگی زیادی وجود دارد. استفاده از روغن چریش رقیق شده می تواند بسیار موثر باشد. اگر به آن دسترسی ندارید می توانید از مخلوط آب و مقداری صابون ظرفشویی استفاده کنید. هر هفته بررسی کنید و ببینید آیا آلودگی برگشته است یا خیر. همچنین می توانید یک حشره کش تجاری (طبیعی) را در نظر بگیرید.

کلام آخر

در مورد نگهداری از فیکوس لیراتا، بیماری ها، آفات و مشکلات احتمالی آن توضیح داده شد. اگر در مورد مطالب ابهامی داشتید با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

شما یکی از افرادی باشید که این پست را تکمیل میکند

3.6/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *