بدانید که چگونه باید از فیکوس در زمستان نگهداری کنید!

مقدمه

گل فیکوس از جمله گیاهانی است که به راحتی میتوان از آن داخل خانه مراقبت کرد‌. این گیاه گیاهی تابستانه بوده و در هوای گرم به خوبی رشد می کند. فیکوس متعلق به مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر می باشد و با سرمای نه چندان زیاد نیز کنار آمده و رشد خواهد داشت. موضوع این مقاله ما نگهداری فیکوس در زمستان است که کار چندان راحتی نیست و این گیاه طاقت دمای سرد را ندارد. اگر از گیاهتان خارج از محیط خانه نگهداری میکنید در فصل زمستان آن را به داخل خانه آورده و یا روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا گیاهتان آسیب نبیند‌. نگران نباشید تغییر مکان گیاه، آسیبی به رشد آن نخواهد زد و روند رشد گیاه را متوقف نمیسازد. اگر گیاهتان در هوای سرد زمستان قرار بگیرد برگ هایش شروع به ریزش کرده و از بین خواهند رفت. پس توجه داشته باشیدانتقال گل به داخل خانه کمک شایانی به رشد گیاهتان خواهد کرد.

در زیر نکات حائز اهمیت برای نگهداری فیکوس در زمستان برای شما عزیزان گفته شده است:

برای آنکه بتوانید گیاه شاداب و با طراوتی در فصل سرد سال نیز داشته باشید باید محیط مناسبی برای گیاهتان انتخاب کنید. زمانی که دمای هوا به زیر ۵ درجه سانتی گراد رسید وقت آن رسیده است تا گلدان خود را به داخل خانه منتقل کنید. برای اینکار ابتدا گلدان فیکوس را چک کرده و اگر دچار آفات و مشکلاتی در بیرون شده است آنها را حل نمایید. استفاده از پارچه مرطوب برای پاک کردن برگ گیاه بسیار مناسب خواهد بود.
کدام بخش از خانه شما نورگیری خوبی دارد!؟ همان بخش برای نگهداری فیکوس مناسب است. گلدانتان را زیر نور خورشید قرار دهید تا برگ هایش نریزند. استفاده از نور های مصنوعی نیز برای جبران کمبود نور خورشید راهکار مناسبی است و شما می توانید با استفاده از نورهای لامپ خلا کمبود نور را حل نمایید.

علت ریزش برگ های فیکوس

آبیاری بیش از اندازه برای گیاه مضر خواهد بود. یکی از اصلی ترین دلایلیکه باعث ریزش برگ های گیاه خواهد شد، سرمای هوا و آبیاری بیش از اندازه می باشد که برگ های آن شروع به ریزش خواهند کرد.

علت زرد شدن برگ های فیکوس

شاید گیاه شما نیز به این مشکل دچار شده باشد، باید بدانید اصلی ترین علت این عارضه کمبود رطوبت خاک و تغییرات ناگهانی نور می باشد. زمانی که درجه حرارت در خانه یا بیرون تغییر پیدا کند برگ های آن به رنگ زرد در خواهند آمد. علاوه بر دلایل اصلی که گفته شد هجوم آفات و کمبود فضا برای رشد گیاه علت های دیگر زرد شدن گیاه می باشد.

زمانی که گلدان گیاه سوراخ های کمی برای زهکشی آب داشته باشد و آب برای مدت زمان طولانی در گلدان بماند، به مرور زمان ریشه گیاه شروع به پوسیدگی کرده و به گیاه آسیب خواهد رساند. همیشه و به مرور زمان ته گلدان را چک کرده و در صورت بودن آب اضافه آن ها را خارج کنید.
هر چند روز یکبار برای جلوگیری از زرد شدن برگ های فیکوس می بایست توجه کنید تا گیاهتان مورد هجوم آفات قرار نگرفته باشد. آفاتی که مکنده هستند به گیاه آسیب رسانده و سبب به وجود آمدن لکه های کوچک زرد روی برگ خواهد شد. اگر آفاتی روی برگ گیاهتان مشاهده کردید با استفاده از صابون های حشره کش روی برگ ها را پاک کنید.

برای آنکه گیاهتان تحت تاثیر تغییرات دمایی قرار نگیرد و همیشه دمای محیط را بین ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتی گراد قرار دهید.

علت آویزان شدن برگ‌های فیکوس

آویزان شدن برگ های گیاه به علت آبیاری نامناسب، زیاد بودن درجه حرارت، رطوبت بسیار کم و کوددهی نامناسب می باشد. اگر میزان آبیاری گیاه بسیار کم باشد و یا حجم آبدهی بیش از اندازه باشد سبب غرقاب شدن خاک شده و اکسیژن رسانی به خاک را کاهش میدهید.
ریشه های گیاه به مرور زمان پوسیده می شود.

برای حفظ شادابی و افزایش رطوبت اطراف گیاه به هیچ وجه برگهای فیکوس  را با آب غبارپاشی نکنید، زیرا انجام این کار باعث خواهد شد بیماری های قارچی مختلفی به گیاه شما هجوم بیاورند و سریعا آن را از بین ببرند.

برای نگهداری فیکوس در زمستان توجه به روش تغذیه و یا تقویت فیکوس الاستیکا آن است که گیاه را ماهانه یکبار در فصول گرم سال مثل بهار و تابستان و هر 45 روز یکبار در فصول پاییز و زمستان توسط کودهای کامل و متعادل تغذیه شود.

جمع بندی

نگهداری فیکوس در زمستان کمی دشوار است اما با رعایت نکات گفته شده می توان از این گیاه در فصل زمستان نیز به خوبی بهره برد و از آن استفاده کرد. چنانچه درباره شرایط نگهداری فیکوس در زمستان سوالی دارید در بخش دیدگاه شما با کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما در میان بگذارید.

علت زرد شدن برگ های فیکوس؟

بدانید اصلی ترین علت این عارضه کمبود رطوبت خاک و تغییرات ناگهانی نور می باشد.

علت ریزش بگ های فیکوس؟

سرمای هوا و آبیاری بیش از اندازه می باشد

علت آویزان شدن برگ های فیکوس؟

آویزان شدن برگ های گیاه به علت آبیاری نامناسب

هرچند وقت یکبار گل فیکوس باید کود دهیش انجام شود؟

گیاه را ماهانه یکبار در فصول گرم سال مثل بهار و تابستان و هر 45 روز یکبار در فصول پاییز و زمستان توسط کودهای کامل و متعادل تغذیه شود.

 

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *