رازهای مراقبت و نگهداری از فیکوس تینکه

راز نگهداری از فیکوس تینکه

مقدمه

از گیاهان آپارتمانی گرمسیری و یکی از محبوب‌ترین و آسان‌ترین گونه‌های فیکوس الاستیکا (Ficus elastica) فیکوس تینکه است. این فیکوس به گونه یاقوتی بسیار نزدیک است. برگهای بیضی شکل سبز براق و بزرگ آنها در هر اتاق روشن و گرمی ایجاد می کند. گیاه لاستیکی رنگارنگ، همانطور که گاهی اوقات شناخته می شود، اغلب دارای رنگ های صورتی متمایل به قرمز در قسمت بیرونی شاخ و برگ سبز و کرم است و غلاف در بالای ساقه نیز به رنگ قرمز مایل به قرمز تیره است.

اگرچه معمولاً به عنوان یک گیاه آپارتمانی رنگارنگ کاشته می شود، اما اگر در منطقه ای زندگی می کنید که در طول سال گرم و مرطوب است، این گیاه زینتی برای شما مناسب است. با این حال حواستان به جایی باشد که آن را کاشتید. زیرا در شرایط مناسب در فضای باز به سرعت رشد می کند، گاهی اوقات به عنوان یک علف هرز در شرایط مطلوب به سرعت گسترش میابد.

فیکوس تینکه خود را از حیوانات خانگی کنجکاو دور نگه دارید. مانند بسیاری از گیاهان این جنس، برای حیوانات خانگی سمی است

نام رایجفیکوس الاستیکا تینکه
نام گیاهشناسیFicus elastica ‘Tineke’
خانوادهموراسه
نوع گیاهدرختی و چند ساله
اندازه بالغارتفاع 30 فوت در فضای باز، 2 تا 10 فوت در داخل خانه
نیاز نورینور جزئی
نوع خاکزهکشی خوب
PH خاکاسیدی و خنثی
زمان گلدهیبه ندرت در خانه گل میدهد
رنگ گلنامشخص
بومی منطقهآسیا
سمیتبرای حیوانات خانگی سمی است

شرایط نگهداری فیکوس تینکه

به شرطی که بتوانید نور مناسبی به فیکوس تینکه برسانید، این گیاه نیاز به نگهداری زیادی ندارد . اگر از علاقه مندان مبتدی به گیاهان آپارتمانی هستید، این مورد گزینه ایده آل شماست.

گردگیری برگها و چرخاندن گلدان هر چند هفته یکبار به گیاه کمک می کند تا تنوع رنگی برگ خود را حفظ کند.

نور

فیکوس تینکه و در کل فیکوس الاستیکا نوع نور روشن و غیرمستقیم را می پسندد. این نور شبیه نوری است که در زیستگاه طبیعی آن ( جنگل های استوایی ) یافت می شود. ایجاد تعادل مناسب برای حفظ تنوع منحصر به فرد برگ های تینکه بزرگترین چالش برای این گیاه است. نور مستقیم بیش از حد می تواند شاخ و برگ را بسوزاند، اما در شرایط بسیار کم نور، رنگ های صورتی روی برگ ها محو می شود، رشد برگ های جدید کمتر می شود و گیاه شما می تواند به طور نامناسبی دراز شود.

قرار گرفتن فیکوس تینکه در کنار پنجره ای که رو به شرق است نیاز نوری آن را برطرف میکند. آن را از پنجره ای که رو به جنوب یا غرب قرار دارد، دور نگهدارید. فیکوس تینکه شما ممکن است از چند ساعت نور ملایم آفتاب صبحگاهی استفاده کند، اما از اشعه‌های مستقیم بعد از ظهر باید دور نگهداشته شود.

خاک

برای فیکوس تینکه مخلوط گلدانی خاک مناسبی است. البته به شرط شل بودن و زهکشی خوب ! آنها اغلب در مخلوط های کمی اسیدی کاکتوس رشد می کنند.

آب

برای نگهداری فیکوس تینکه خود برنامه آبیاری منظم و دقیقی نیاز ندارید. اگر اجازه دهید دو اینچ بالای مخلوط گلدانی در فاصله بین آبیاری خشک شود، عالی است. بنابراین آبیاری هر یک تا دو هفته یک بار در طول فصل رشد، بسته به نور و رطوبت خانه، معمولا کافی است.

اگرچه آنها رطوبت ثابت را دوست دارند (خشکی بیش از حد یک مشکل است) اما ماندن آنها در آب راکد منجر به پوسیدگی ریشه می شود، بنابراین آبیاری جزئی بهتر از آبیاری بیش از حد است. آبیاری عمیق به خوبی جواب می دهد.

فراموش نکنید آب را روی برگ ها نریزید زیرا می تواند باعث ایجاد لکه شود.

دما و رطوبت

همانطور که از گیاهان گونه گرمسیری انتظار میرود فیکوس تینکه نیز دمای گرم و رطوبت متوسط ​​را دوست دارد. دمای ایده آل آن بین 15 تا 24 درجه سانتیگراد است. اگر دمای خانه شما مرتباً کمتر از 15 درجه سانتیگراد است، گیاه افت ناگهانی دما را تجربه می‌کند .

کود

برای مشاهده رشد سالم روی آن برگ های بزرگ و براق، هر چند هفته یک بار در طول فصل رشد آن را با کود ضعیف و مایع گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید. هیچ چیز خیلی قوی را انتخاب نکنید زیرا این می تواند باعث رشد شدید شود و گیاه شما می تواند به سرعت ریشه دار شود. در ماه های زمستان نیازی به تغذیه فیکوس تینکه خود ندارید.

هرس

به دلیلی رشد سریع این گیاهان نیاز به مرتب کردن گاه به گاه دارند. ساقه های نازک و برگ های ناسالم را جدا کنید. هر ساقه سالمی که برای ایجاد یک شکل یکنواخت تر جدا می کنید، می توانید برای تکثیر گیاه جدید استفاده کنید.

تکثیر فیکوس تینکه

ایجاد یک فیکوس تینکه جدید با لایه بندی هوا امکان پذیر است، اما این یک روش تکثیر کمی پیچیده است و برای درست کردن آن نیاز به مهارت دارد. با این حال، ریشه زایی گیاهان لاستیکی رنگارنگ جدید با تکثیر از قلمه های ساقه نسبتاً آسانترین روش است. تکثیر در بهار با شروع فصل رشد بهترین نتایج را به همراه دارد. در زیر چند نکته برای این روش ساده آورده شده است:

یک قلمه به اندازه حدود 15 سانت از یک ساقه سالم با حداقل چهار گره برگ انتخاب کنید. برای برش از یک تیغه تمیز و تیز استفاده کنید.

برگ های پایین قلمه را بردارید و یک برگ را در بالای آن بگذارید. به این ترتیب انرژی به جای شاخ و برگ موجود، به رشد ریشه جدید هدایت می شود.

قلمه را در یک مخلوط گلدانی شل و دارای خاک زهکشی خوب بکارید و مطمئن شوید که گره بالایی بالای مخلوط قرار دارد. فرو بردن قلمه در هورمون ریشه زایی قبل از کاشت می تواند به افزایش شانس تکثیر موفقیت آمیز کمک کند.

ایجاد یک محیط با رطوبت بالا به تقویت ریشه کمک می کند، بنابراین یک کیسه پلاستیکی زیپ دار تقریباً کاملاً مهر و موم شده را روی قلمه گلدان قرار دهید. اجازه ندهید کیسه برش را لمس کند (چاپستیک برای این منظور خوب عمل می کند).

قلمه گلدانی را در یک موقعیت گرم با نور روشن و غیر مستقیم نگه دارید و مطمئن شوید که خشک نمی شود.

به طور معمول حدود یک ماه طول می کشد تا ریشه ها به طور کامل شروع به ایجاد کنند. وقتی برش را بکشید، اگر مقاومت داشته باشد، یعنی تکثیر موفقیت آمیز بوده است.

گلدان زنی مجدد فیکوس تینکه

تشخیص اینکه چه زمانی فیکوس تینکه شما نیاز به گلدان مجدد دارد، آسان است زیرا می بینید که ریشه ها از سوراخ های زهکشی بیرون میزنند. این گیاهان نسبتا سریع رشد می کنند، بنابراین گلدان مجدد هر یا دو سال یک بار طبیعی است. گلدانی را انتخاب کنید که قطر آن فقط چند سانت بزرگتر از گلدان اصلی باشد. انتخاب یک گلدان خیلی بزرگ می تواند مشکلاتی را با حفظ رطوبت بیش از حد ایجاد کند که منجر به خیس شدن ریشه ها می شود. گلدان را با مخلوط گلدان جدید و با زهکشی خوب پر کنید و چند سانت در بالای گلدان را خالی بگذارید تا آبیاری شود.

مشکلات رایج فیکوس تینکه

در حالی که این گیاهان دارای طبیعت نسبتاً مقاومی هستند، اما اگر از بی توجهی یا شرایط نامناسب رنج ببرند، همچنان ممکن است مشکلاتی در آن ها ایجاد شود. در زیر مواردی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

زرد شدن برگها

یکی از اولین نشانه هایی که نشان می دهد ممکن است به فیکوس تینکه خود آب زیادی داده باشید، زرد شدن برگ ها است. همچنین می تواند نشانه ای باشد که گیاه شما خیلی خشک است.

همیشه قبل از آبیاری مجدد خاک را بررسی کنید. اگر چند سانت بالای خاک هنوز مرطوب است، چند روز صبر کنید و دوباره بررسی کنید.

ریزش برگ های گیاه

 آبیاری کم می تواند منجر به ریزش زودرس برگ شود. اگرچه مقداری از دست دادن برگ طبیعی است (همانطور که گیاه شما رشد می کند، شاخ و برگ پایین گیاه می ریزد تا انرژی را روی رشد جدیدتر متمرکز کند)، خشک شدن بیش از حد گیاه می تواند گیاه شما را از بین ببرد. ریزش زودرس برگ نشانه آن است که ممکن است نیاز به افزایش آبیاری داشته باشید. اجازه ندهید مخلوط گلدان در بین دو آبیاری کاملا خشک شود.

نوک قهوه ای برگ ها

برگ‌هایی که ترد می‌شوند و نوک قهوه‌ای پیدا می‌کنند ممکن است در زیر آفتاب بیش از حد مستقیم قرار گرفته باشند. برای جلوگیری از این اتفاق، گیاه خود را به موقعیتی ببرید که نور خورشید بیشتر باشد.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *