نکات اصلی مراقبت از فیکوس شرابی

فیکوس یاقوتی زرد و سرخ

مقدمه

یاقوتی یکی از زیباترین انواع فیکوس هاست که جلوه بسیار زیبایی به منزل و آپارتمان شما میدهد. در این مقاله الی ماما قصد دارد نکات مهم نگهداری از گیاه زیبا را در محیط اپارتمان و خانه به شما آموزش دهد.

Ficus elastica ‘Ruby’ یا همان فیکوس یاقوتی به خاک غنی و با زهکشی خوب نیاز دارد. خاک این گیاه باید به طور یکنواخت مرطوب شود اما فقط زمانی نیاز به آبیاری  داردکه بالاترین لایه آن خشک شده باشد. نور روشن و غیر مستقیم برای این گیاه بسیار مهم است. رطوبت مشکلی ندارد اما دمای کمتر از 60 درجه سانتیگراد (16 درجه سانتیگراد) نامطلوب است. گیاه خود را از بهار تا تابستان به صورت ماهانه تغذیه کنید.

شرایط نگهداری فیکوس شرابی به تفکیک

خاک

گیاهان فیکوس الاستیکا یاقوت به خاک غنی نیاز دارند که به خوبی زهکشی هستند. سطح pH ترجیحی خاک بین 5.0 و 7.0 است.

خاک گلدان ساکولنت یا خاک گلدان داخلی توصیه می شود. برای افزایش خواص زهکشی خاک، به سادگی ماسه یا پرلیت را به مخلوط خاک اضافه کنید.

فیکوس یاقوتی در مخلوط گلدانی با زهکشی خوب بهترین رشد را دارد.

این گیاه از یک گلدان خاک مرطوب با pH بین 5.0 تا 7.0 لذت می برد. مهم است که خاک گیاه شما سرشار از مواد مغذی باشد، به خصوص زمانی که به عنوان یک گیاه آپارتمانی نگهداری می شود.

به طور کلی، هر مخلوط خاک گلدان داخلی یا مخلوط خاک گیاهان آبدار مفید است. اگر خواص زهکشی خاک کاملاً مناسب نباشد، به راحتی می توان آن را اصلاح کرد. اصلاح خاک گیاه خود را می توان با افزودن پرلیت یا ماسه به مخلوط انجام داد.

خرید فیکوس شرابی اصل

نور

این گیاهان رنگارنگ به نور زیادی نیاز دارند تا برگ هایشان رنگی بماند. نور روشن و غیر مستقیم برای رشد فیکوس یاقوتی ضروری است.

قرار گرفتن در معرض نور نسبی تا کامل خورشید فقط برای دوره های زمانی کوتاه برای این گیاهان قابل قبول است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید باعث سوختن یا سوزاندن برگ های ظریف آن می شود.

نور مورد نیاز فیکوس الاستیکا “یاقوتی” یکی از مهمترین جنبه های مراقبت است.

اگرچه آنها تا حدودی گیاهان سازگار هستند، اما هر سطوح نوری برای رشد این گیاه کافی نیست.

بدون قرار گرفتن در معرض نور صحیح، فیکوس یاقوتی نمی تواند رنگ های زیبایی تولید کند.

نور برای این گیاهان مهم است زیرا باعث ایجاد تنوع زیبا در شاخ و برگ آنها می شود.

رنگ های جایگزین صورتی تا قرمز یاقوتی روی برگ های فیکوس الاستیکا «روبی» قادر به فتوسنتز نیستند. این بدان معنی است که قسمت های سبز برگ ها باید تمام سستی را به خود اختصاص دهند!

به همین دلیل است که این گیاهان به نور کمی نیاز دارند. قسمت هایی از برگ ها که قادر به فتوسنتز هستند به کمکی که می توانند دریافت کنند نیاز دارند!

قرار گرفتن در معرض نور روشن اما غیر مستقیم برای گیاه ایده آل است. قرار گرفتن مقداری در معرض نور خورشید کامل قابل قبول است.

با این حال، از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مستقیم خورشید باید اجتناب شود. پرتوهای خورشید می توانند برگ های ظریف فیکوس الاستیکا یاقوتی را بسوزانند.

هر چه گیاه شما رنگدانه سبز یا کلروفیل کمتری داشته باشد، به نور خورشید بیشتری نیاز دارد تا در شکل خود بماند.

فروش عمده فیکوس

آبیاری

آبیاری فیکوس شرابی بخش مهمی از مراقبت است. آبیاری نادرست می تواند منجر به مشکلات قارچی و پوسیدگی ریشه شود.

این گیاهان را مرطوب نگه دارید اما آنها را غرق آبی نکنید. قبل از آبیاری رطوبت خاک را بررسی کنید. فقط زمانی گیاه خود را آبیاری کنید که لایه بالایی خاک خشک شده باشد.

گیاهان فیکوس الاستیکا یاقوتی دوست دارند در آبیاری یک برنامه منظم داشته باشند. آنها ترجیح می دهند خاکشان به طور یکنواخت مرطوب بماند، با این حال، این بدان معنا نیست که باید روزانه آبیاری شوند.

در تابستان، بسته به موقعیت مکانی خود، فیکوس یاقوتی خود را هفته ای یک بار آبیاری کنید.

قبل از آبیاری فیکوس یاقوتی خود، مهم است که سطح رطوبت خاک آن را بررسی کنید.

برای انجام این کار، کافی است انگشت خود را حدود یک اینچ (2.5 سانتی متر) در خاک گیاه خود فشار دهید. اگر هنوز مقداری رطوبت در خاک احساس می کنید، آن را آبیاری نکنید. قبل از آبیاری مجدد فیکوس الاستیکا صبر کنید تا قسمت بالایی خاک خشک شود.

با شروع کاهش دما در فصل زمستان، کاهش برنامه آبیاری گیاه توصیه می شود. در هوای سردتر، خاک گیاه شما کمی بیشتر طول می کشد تا خشک شود.

بهتر است قبل از آبیاری گیاه به طور مداوم سطح رطوبت خاک را بررسی کنید.

آبیاری بیش از حد این گیاهان یک نگرانی جدی است و باید جدی گرفته شود. آبیاری بیش از حد فیکوس الاستیکا یاقوتی می تواند منجر به مشکلات مختلفی شود.

این مشکلات شامل ایجاد مشکلات قارچی و پوسیدگی ریشه و موارد دیگر است.

خرید فیکوس یاقوتی زرد

درجه حرارت

گیاهان فیکوس الاستیکا «روبی» باید از دمای زیر 60 درجه فارنهایت (16 درجه سانتیگراد) محافظت شوند. این گیاهان مقاوم در برابر سرما نیستند و باید از هوای سرد و گرم محافظت شوند.

دمای متوسط ​​اتاق بین 70 تا 77 درجه فارنهایت (21 درجه و 25 درجه سانتیگراد) برای این گیاه گرمسیری مناسب است.

فیکوس شرابی که بومی مناطق گرمسیری است، عاشق دماهای گرم است. میانگین دمای اتاق حدود 70 درجه سانتیگراد و 77 درجه سانتیگراد (21 درجه سانتیگراد و 25 درجه سانتیگراد) برای گیاه مطلوب است.

فیکوس یاقوتی در دماهای سردتر خوب عمل نمی کند، بنابراین، باید از آن ها محافظت کنید. این گیاه گیاهی مقاوم در برابر سرما نیست.

دمای قابل قبول زمستانی برای این گیاه بین 60 تا 65 درجه سانتیگراد (16 تا 18 درجه سانتیگراد) است.

این گیاهان در مناطق سختی USDA 10 تا 13b بهترین رشد را دارند. با این حال، اگر در داخل خانه رشد کنند، می توانند سازگارتر باشند.

از قرار دادن این گیاهان در معرض انواع وزش ها خودداری کنید. آن را از هر دو واحد تهویه مطبوع و بخاری دور نگه دارید. هر جریان هوایی که مستقیماً به این گیاه برخورد کند نامطلوب است.

رطوبت

این گیاهان گرمسیری نگران رطوبت زیادی نیستند. اگر هوای اطراف گیاه شما به طور نامطلوبی خشک باشد، ممکن است لبه‌های شاخ و برگ فیکوس الاستیکا «یاقوتی» قهوه‌ای شود.

از قرار دادن این گیاهان در معرض انواع وزش ها خودداری کنید. آن را از هر دو واحد تهویه مطبوع و بخاری دور نگه دارید. هر جریان هوایی که مستقیماً به این گیاه برخورد کند نامطلوب است.

مه پاشی گاه به گاه برای حفظ یک گیاه شاد کافی است. سطح رطوبت متوسط ​​40 تا 60 درصد قابل قبول است.

فیکوس الاستیکا یاقوتی وقتی صحبت از رطوبت به میان می‌آید، چندان خواستار نیست. این عدم علاقه به رطوبت باعث رشد برگ های ضخیم و لاستیکی است.

اگر هوای اطراف گیاه شما به شدت خشک باشد، احتمالاً روی گیاه شما تأثیر می گذارد. قهوه ای شدن لبه های شاخ و برگ گیاه شما نشانه اصلی این موضوع است.

مه آلود کردن فیکوس لاستیکی یاقوتی گهگاه  میتواند این مشکل را حل کند. به طور کلی سطوح رطوبتی حدود 40 تا 60 درصد برای این گیاه قابل قبول است.

کود

ماهی یکبار در فصول بهار و تابستان به فیکوس الاستیکا «یاقوت» خود کود بدهید. از کود دهی در پاییز و زمستان خودداری کنید زیرا گیاه به طور فعال رشد نمی کند و از غذای گیاهی نیز استفاده نمی کند.

باید از کود گیاهان آپارتمانی همه منظوره استفاده کرد.

کود دهی ماهی یکبار فیکوس الاستیکا «یاقوتی» برای رشد آن کافی است.

بهترین زمان برای تغذیه گیاه  بهار تا تابستان است. از کود دهی به این گیاه در ماه های پاییز و زمستان به طور کلی خودداری کنید.

گیاه شما در این ماه های سردتر به طور فعال رشد نمی کند. هنگامی که به طور فعال رشد نمی کند، گفته می شود که در خواب است.

در این مدت گیاه قادر به استفاده از مواد مغذی تامین شده از طریق کود دهی نیست. اگر از کود استفاده نشود، احتمالاً ریشه های گیاه شما را می سوزاند.

در حالت ایده آل، شما باید از کود گیاهان آپارتمانی همه منظوره استفاده کنید. توصیه می شود محصول را همانطور که روی بسته بندی مشخص شده اعمال کنید.

رشد

زمانی که فیکوس شرابی رشد طبیعی داشته باشد، می تواند تا 131 فوت (40 متر) رشد کند.

با این حال، به عنوان یک گیاه آپارتمانی معمولی، آنها تمایل دارند تا قد 13 فوت (4 متر) طول و عرض 5 فوت (1.5 متر) رشد کنند. برگ های آنها دارای مراکز سبز کم رنگ تا عمیق است که به لبه های صورتی مایل به قرمز در می آیند.

گیاهان ” فیکوس شرابی” به دلیل شاخ و برگ های متنوع و منحصر به فرد خود معروف شده اند. این گیاهان دارای برگ‌هایی به رنگ سبز روشن تا تیره، براق، بیضی شکل هستند که تا لبه‌ها، صورتی متمایل به قرمز در هم می‌آیند.

این رنگ زمانی که گیاه در شرایط ایده آل خود نگهداری می شود، به خوبی گسترش میابد. از طرف دیگر، اگر شرایط کمتر از حد مطلوب باشد، رنگ درخت شما  نسبتاً کدر یا ملایم خواهد بود.

درختان فیکوس الاستیکا یاقوتی در زیستگاه طبیعی خود می توانند به ارتفاعات خیره کننده ای برسند.

غیر معمول نیست که درخت لاستیکی “وحشی” “Ruby” بین 98 فوت تا 131 فوت (30 متر و 40 متر) رشد کند. با این ارتفاع، عرض تنه آنها به راحتی تا حدود 6.5 فوت (2 متر) می رسد.

با این حال، انواع فیکوس یاقوتی اندازه بسیار قابل کنترل تری دارد. هنگامی که در داخل خانه رشد می کند، تنها تا حدود 13 فوت (4 متر) قد خواهد داشت.

رشد طبیعی آنها در حد 5 فوت (1.5 متر) است.

گلدان زنی

این گیاهان به خوبی در گلدان رشد می کنند و نیازی به گلدان مجدد ندارند. این گیاه را فقط هر دو تا سه سال یکبار یا زمانی که ریشه های آن خیلی رشد کرده و ریشه دار شده اند، دوباره بکارید. گلدان شما باید دارای سوراخ های زهکشی باشد.

از آنجایی که این گیاهان معمولاً به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می کنند، گلدان و گلدان مجدد اجتناب ناپذیر است. اما نه به زودی که تصور میکنید.

آنها به خوبی در گلدان رشد می کنند. مهم ترین ویژگی گلدان برای این گیاه سوراخی برای زهکشی است.

تصور می‌شود که گیاهان «روبی» درخت لاستیکی در شرایط کمی تنگ بهتر رشد می‌کنند. بنابراین، گلدان مجدد مکرر در مقایسه با سایر گیاهان ضروری نیست.

به طور معمول، فقط زمانی باید گیاه خود را مجدداً بکارید که آنقدر ریشه دار شده باشد و ریشه های آن بیش از حد رشد کرده باشد. در حالت کلی: فیکوس الاستیکا یاقوتی خود را هر دو تا سه سال یکبار تعویض کنید.

هرس

این گیاهان نیاز به هرس زیادی ندارند. برگ های آسیب دیده، زرد شده یا مرده را در صورت لزوم با یک قیچی تیز، تمیز و باغبانی جدا کنید. به طور معمول، گیاهان فیکوس الاستیکا یاقوتی اغلب برای حفظ شکل و اندازه خود هرس می شوند. این گیاه را فقط در فصل رشد باید هرس کرد.

فیکوس الاستیکا یاقوتی خود را در طول فصل رشد آن، در بهار یا تابستان هرس کنید. به طور کلی این گیاهان برای حفظ شکل و اندازه مناسب نیاز به هرس دارند.

علاوه بر این، برگ های زرد، آسیب دیده یا مرده باید در صورت لزوم هرس شوند.

هنگام هرس فیکوس الاستیکا یاقوتی خود، توصیه می شود از یک جفت قیچی تمیز، تیز و باغچه استفاده کنید.

این زمانی است که معمولاً باید گیاه خود را هرس کنید. وقتی گیاه خود را هرس می کنید، به جای دور انداختن شاخه ها، از آنها برای تکثیر گیاه خود استفاده کنید!

در حالت ایده آل، باید قلمه ای به طول حدود 6 اینچ (15 سانتی متر) با حداقل دو برگ سالم داشته باشید.

قسمت پایینی قلمه را از مجموعه برگهای زیرین آن جدا کرده و داخل یک گلدان کوچک در خاک مرطوب قرار دهید. در حدود دو تا سه هفته گیاه تازه تکثیر شده شما باید ریشه بدهد!

تکثیر فیکوس شرابی

تکثیر فیکوس الاستیکا “روبی” یک فرآیند ساده است. از یک برش 6 اینچی (15 سانتی متری) که در بهار یا تابستان گرفته شده است استفاده کنید. برگ های پایینی را بردارید و قلمه را در خاک مرطوب بکارید. مراقبت ها را از سر بگیرید. ریشه ها باید طی دو تا سه هفته آینده رشد کنند.

گیاهان “فیکوس الاستیکا یاقوتی سرخ”  استثنایی هستند. این باعث می شود که آنها به راحتی تکثیر شوند.

بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه ساقه است. انجام این روش کار سختی نیست البته نتایج بسیار خوبی دارد.

بهترین زمان برای شروع تکثیر فیکوس الاستیکا “یاقوت” در ماه های بهار تا تابستان است. این زمانی است که گیاه شما به طور فعال رشد می کند.

مشکلات رایج  فیکوس شرابی

رایج ترین آفات این گیاهان آپارتمانی، شپشک های آردآلود و حشرات فلس دار هستند. در صورتی که گیاه شما زیاد آلوده نشده باشد به راحتیی میتوان آن ها را از بین برد.

تمیز کردن منظم برگ های گیاه از گرد و غبار، خطر این آفات را که گیاه شما را خانه می نامند به حداقل می رساند.

پوسیدگی ریشه و مسائل قارچی مهم ترین بیماری هایی هستند که روی فیکوس لاستیکی “یاقوت” تاثیر می گذارند. با این حال، این بیماری ها قابل اجتناب هستند.

ایجاد مشکلات قارچی و پوسیدگی ریشه نتیجه آبیاری بیش از حد گیاه شماست. با یک برنامه آبیاری مناسب، گیاه شما هیچ خطری برای ابتلا به این بیماری ها ندارد.

جمع بندی

در این پست الی ماما تلاش کرد یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی که نگهداری زیاد دشواری نیز ندارد را معرفی کند. فیکوس شرابی نیاز کنترل شده ی به نور دارد. در صورتی که سایر شرایط نگهداری این گیاه به خصوص نوع خاک و زهکشی مهیا باشد این گیاه بخوبی رشد و تکثیر خواهد شد.

 

مناسب ترین نور برای رشد فیکوس شرابی چیست؟

نور روشن و غیر مستقیم

مناسب ترین ابیاری برای فیکوس شرابی چقدر است؟

فقط زمانی باید آبیاری شوند که خاک خشک باشد. در تابستان هفته ای یک تا دو بار

مناسب ترین دما برای رشد فیکوس شرابی چقدر است؟

دمای 16 درجه به بالا

3.3/5 - (6 امتیاز)

8 دیدگاه برای “نکات اصلی مراقبت از فیکوس شرابی

 1. سمانه مرادی گفته:

  سلام چرا برگهای جدید که فیکوسم که درمیاره کوچیک با اینکه روزانه۴ساعت نور غیر مستقیم بهش میرسه

 2. علیپور گفته:

  سلام وقت بخیر
  فیکوس شرابی من زرد نشده ولی بعد از یکبار آبیاری آب زیر گلدان رو خالی نکردم احساس میکنم شروع پوسیدگی داره چطور میتونم نجاتش بدم
  و اسم کود مناسب رو بفرمایید ممنون میشم🙏🏻

  • elham گفته:

   با سلام اگه به پوسیدگی شک دارید از قارچ کش در ته گلدان به میزان خیلی کم مخلوط با اب استفاده شود

 3. مهسا گفته:

  سلام فیکوس شرابی من 7 ماهه که خریدمش اصلا رشد نکرده و امروز متوجه شدم نصف برگاش کاملا پوسیدن و سیاه شدن .. چیکار کنم 😭

 4. شادی گفته:

  سلام غلاف فیکوس من جدیدا خیلی کوچیکه قبلا اندازه دو بند انگشت بود الان انداز یه بندم نیست کودم ماهانه میدم ابیاریشم خوبه نمدونم چشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *