شرایط نگهداری از کاکتوس افوربیا

معرفی کامل کاکتوس افوربیا- فروش گل و گیاه الی ماما

فهرست مطالب

مقدمه

کاکتوس افوربیا گیاهی از آفریقای جنوبی است. این گیاه بیشتر در مناطق خشک رشد می کند. نام دیگر آن درخت شمعدان می باشد. از خانواده کاکتوس ها است و با ۲۴۰۰ گونه یکی از بزرگترین گونه های گیاهان گلدار می باشد‌. افوربیا در مناطق ماداگاسکار، آسیا، اروپا، اقیانوس آرام و استرالیا نیز رشد میکند.

اکثر افوربیا ها متعلق به  مناطق گرمسیری آفریقا می باشند. این گیاه متناسب با انواع گوناگون شکل های متفاوتی دارد و متناسب به انوع انشعابات و شاخه های آن تفاوت دارند، اما در رشد قد شباهت دارند. قد متوسط کاکتوس افوریبا حدودا از ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی متر می باشد. اگر از این گیاه داخل خانه استفاده میکنید نهایتا طول قدی آن به ۲ متر خواهد رسید.

روش نگهداری از کاکتوس افوریبا

نور

از گیاهان نور دوست می باشد. پس بهتر است آن را در کنار پنجره های نور گیر خانه قرار دهید. اکثر آنها عاشق نور می باشند اما برخی از آنها نیز در شرایط سایه و نیم سایه نیز رشد خواهند داشت. هرگز گلدان کاکتوس افوربیا را زیر نور شدید و مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا سبب سوزش برگ ها خواهد شد. در صورت مشاهده سوختگی روی ساقه یا برگ های گیاهتان بهتر است محیط آن را تغییر دهید.

دما

دمای بالا در تابستان برای کاکتوس افوربیا مناسب است و به گیاه آسیبی نخواهد رساند. اما هوای سرد زمستان سبب آسیب رساندن به گیاه خواهد شد. حداقل دمایی که کاکتوس افوربیا خواهد توانست رشد کند دمایی مابین ۱۳ الی ۱۵ درجه سانتی گراد خواهد بود.

گیاهانی که متعلق به بخش شمالی و جنوبی آفریقا هستند به دمای زیر ۱۰ درجه نیاز خواهند داشت. در نتیجه متناسب با انواع مختلفی که دارد دمای مورد نیاز آن متغیر خواهد بود‌.

معرفی کامل کاکتوس افوربیا- فروش گل و گیاه الی ماما

خرید افوربیا ارسال روز

آب

هیچ گاه خاک کاکنوس افوربیا را غرقاب نکنید. در واقع این قانون درباره همه ی ساکولنت ها صدق میکند. و خاک گیاه بایستی بعد از هربار آبدهی کاملا خشک شود و بعد از آنکه کاملا خشک شد آن را آبیاری کنید. برای آنکه مطمئن شوید میتوانید انگشت خود را درون خاک به عمق چند سانتی متر فرو کرده و اگر خشک بود آن را آبیاری کنید. توجه داشته باشید در زمستان دفعات آبدهی را کاهش دهید. این مورد به این معنا نیست که گیاه در زمستان به آبدهی نیاز ندارد. در هر وعده آبدهی به مقدار مناسب آب دهید طوری که برای گیاه کافی باشد‌.

خاک

خاکی که در آن کاکتوس افوربیا کاشته می شود باید دارای زهکشی بالایی باشد‌ در شرایط بحرانی در خاک خشک نیز رشد خواهد کرد. خاک مخصوص ساکولنت ها مناسب ترین خاک برای آنها می باشد‌. Ph مناسب خاک نیز بین ۷.۸ باشد مناسب خواهد بود. به یاد داشته باشید مقداری شن و ماسه به اطراف گلدان خود اضافه کنید. مخلوط سنگ و خاک نرم نیز برای کاکتوس ها مناسب است.

کوددهی

اغلب خاک ها مواد معدنی لازم را برای رشد گیاه ندارند و علاوه بر آن بایستی به خاک گیاه مقداری کود اضافه کرد. مناسب ترین نوع خاک برای رشد کاکتوس افوربیا مقدار نصف قاشق چای خوری کود ۱۵۱۵۱۵ می باشد. بهترین زمان کوددهی در فصل های بهار و تابستان است‌‌. در فصل زمستان نیازی به کود دهی نیست و در این فصل کوددهی را متوقف نمایید.

معرفی کامل کاکتوس افوربیا- فروش گل و گیاه الی ماما

هرس کردن کاکتوس افوربیا

اگر کاکتوس ها در شرایط مناسب قرار گیرند میتوانند به رشد خود برای مدت زمان طولانی ادامه دهند و بسیار بزرگ شوند. افوربیا ها رشد نسبتا خوبی دارند و برای کنترل میزان رشد باید آنها را هرس کرد‌. استفاده از شاخه های بریده آن برای تکثیر رایج می باشد.

استفاده از دستکش و محافظ چشم در هنگام هرس کردن بسیار حائز اهمیت است‌ زیرا شیره سفید موجود در ساقه گیاه سبب التهاب پوست خواهد شد. اگر چشم شما با شیره کاکتوس افوربیا تماس پیدا کرد بلافاصله چشم خود را با استفاده از آب بشویید.

معرفی کامل کاکتوس افوربیا- فروش گل و گیاه الی ماما

خرید کاکتوس

تکثیر کاکتوس افوربیا

رایج ترین روش برای قلمه کاکتوس افوربیا تکثیر از طریق قلمه می باشد. شما میتوانید از ساقه های هرس شده برای کاکتوس خود استفاده کنید. تکثیر از طرق کاشت دانه هم موثر است اما طولانی و زمانبر خواهد بود.

آفات و بیماری کاکتوس افوربیا

کاکتوس افوربیا گیاهی مقاوم است که کمتر دچار بیماری و آفت می شود.

آبیاری زیاد، رطوبت بالای محیط و تهویه‌ی نامناسب می‌تواند باعث بروز بیماری قارچی بشوند.

در صورت بروز این بیماری ها گیاه آلوده را از سایر گیاهان جدا کنید و با استفاده از سموم قارچکش مناسب مانند مانکوزب گیاه را سم پاشی کنید. سم پاشی در فضای باز و همراه ماسک و دستکش انجام شود.

در صورت آبیاری بیش از حد گیاه و بسته بودن سوراخ‌های زهکش گلدان خاک انتهای گلدان باتلاقی شده و در نتیجه باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن کامل گیاه می‌شود.

برای رفع این مشکل آبیاری را کاهش دهید و هر زمان سطح خاک به عمق سه سانتی‌متر خشک بود آبیاری انجام شود.

از خاکی با زهکشی مناسب استفاده کنید و از باز بودن سوراخ‌های زهکش گلدان اطمینان حاصل کنید. زرد شدن برگ‌ها نیز نشانه‌ای از آبیاری بیش از حد است.برگ‌های زرد شده به مرور شروع به ریزش می‌کند. غبار پاشی برگ‌ها زیر نور خورشید و قرار گیری گیاه در معرض تابش مستقیم آفتاب می‌تواند باعث لکه‌های قهوه‌ای در برگ بشود.

اما رایج ترین آفات درگیرکننده این کاکتوس تخم عنکبوت، مکس سفید، شپشک آردی و معمولی می باشد. جلوگیری از این آفات کار دشواری است زیرا این آفات بسار ریز بوده و در بخش های مختلف گیاه پنهان می شوند. علاوه بر آفات گفته شده افوربیا مستعد به کپک زدن نیر می باشد. کپک یک عفونت قارچی است که بصورت لکه خای پودری سفید و خاستگاری دیده می شود. اگر نشانه های کپک را روی برگ یا ساقه گیاه خود مشاهده کردید بهتر است آن را ایزوله کنید.

میخوای شرایط مشاوره رایگان گل و گیاه بدونی!

آیا افوربیا سمی است؟

این کاکتوس جزء گیاهان سمی محسوب میشود. این گیاه داری شیره سمی می باشد که نباید با پوست ارتباط داشته باشد. شیره آن بسیار سمی و خطرناک می باشد. حتما دور از دسترس اطفال و حیوانات قرار گیرد.

تعویض گلدان

نیازی به تغییر گلدان در هرسال نمی باشد. هر دو الی سه سال تعویض گلدان کافی خواهد بود. تعویض گلدان می تواند راه خوبی برای رساندن خاک تازه به افوربیا باشد.

جمع بندی

در وبلاگ فروشگاه گل و گیاه الی ماما سعی کردیم شرایط نگهداری از کاکتوس افوربیا را بیان کنیم. امیدواریم با رعایت نکات فوق گیاهی سالم و با طراوت داشته باشید. چنانچه سوالی پیرامون کاکتوس افوربیا دارید می‌توانید با کارشناسان ما در بخش دیدگاه شما ارتباط بگیرید.

کاکتوس افوربیا متعلق به کدام کشور است؟

آفریقای جنوبی

حداقل دمای مناسب برای کاکتوس افوربیا چقدر می باشد؟

13 الی 15 درجه

مناسب ترین خاک برای کاشت کاکتوس افوربیا؟

خاک مخصوص ساکلونت ها

رایج ترین روش تکثیر افوربیا؟

قلمه زدن

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *