پوتوس (گیاه رونده و زیبا)

پوتوس

گیاه پوتوس (Pothos) که نام علمی آن Epipremnum aureum می‌باشد. از خانواده گل شیبوریان می باشد. گل آپارتمانی بسیار زیبایی است که میان خانواده های ایرانی محبوبیت زیادی پیدا کرده است، و توسط کارشناسان الی ماما مورد بررسی قرار گرفته است. این گیاه بومی جزایر سلیمان است.  پوتوس جزء گیاهان بالا رونده می‌باشد که ظاهره زیبایی می تواند به خانه شما ببخشد. رونده گیاهی است که به سرعت رشد می‌کند و میتوان آن را در هرمکانی که میخواهید قرار دهید تا تمام آن محیط را از گلبرگ های خود پرکند.

ظاهر گیاه

پوتوس گیاهی است با برگ های سبزرنگ از انجیروارها که دارای برگ های نازک، براق و قلبی شکل می باشد. که ممکن است روی برخی از برگ های آن رگه های زرد رنگ مشاهده کنید.

شرایط نگهداری

نور

گیاه پوتوس نور بسیار زیاد اما فیلتر شده خورشید را دوست دارد. سعی کنید این گیاه را در کنار پنجره های جنوبی آپارتمان قرار دهید تا نور زیاد خورشید سبب زرد شدگی یا سوختگی برگ ها نشود. گاها مشاهده می‌شود که برخی از برگ های پوتوس رشد خوبی دارند و با طراوت هستیند و برخی دیگر دچار ریزش شده یا در حال خشک شدن هستند علت آن این است که به همه برگ های این گیاه نور بصورت کامل نمی تابد پس بهتر است گلدان خود را هرزچندگاهی بچرخانید تا تمام نقاط آن نور خورشید را دریافت کنند.

آب

مکانی که گلدان خود را قرار دادید در میزان آبدهی این گیاه موثر است. به عنوان مثال اگر گلدان شما در جایی قرار دارد که نور کامل خورشید را دریافت می‌کند پس بهتر است هر هفته دوبار به آن آب دهید و اگر نور کمتری به آن می تابد آبیاری نیز کمتر خواهد بود بطور کلی زمانی که آب خاک گلدان بصورت کامل خشک شد به آن آب دهید.

خاک

بسیار مهم است که گیاه پتوس را درخاکی با زهکشی بالا و مواد مغذی خوبی بکارید. به این منظور شما میتوانید از مخلوط خاک، ماسه، پرلیت استفاده کنید.

کود

برای کود دهی توجه کنید که اندازه کوددهی بسیار مناسب باشد زیرا افزایش یا کاهش کود دهی سبب کندی رشد، زرد شدن برگ ها و گاها سوختن ریشه خواهد شد. شما می توانید از کود های مایع برای گیاهتان استفاده کنید و میزان استفاده از آن هر دوهفته یکبار در فصل های تابستان و یا بهار به آن کود بدهید برای فصل های دیگر نیازی نیست یا حداقل اطلاعاتی در دسترس نیست.

 

شرایط دریافت مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

برای کاشت گیاه خاک مناسب را تهیه کرده وقبل از اینکه خاک تهیه شده را در گلدان بریزید لوله‏ ای را در گلدان قرار دهید، خاک را به گلدان اضافه نموده و قسمتی از لوله را که خارج از خاک است با خزه بپوشانید. برای اینکه خزه روی قیم محکم شود دور آن را با نخ بافتنی بپیچید. هر وقت که پتوس را کاشتید ساقه اصلی ‏اش را به خزه ببندید. در موقع آبیاری آب را روی خزه بریزید، ساقه پوتوس را در محل هایی که روی خزه قرار دارد ریشه می‏زند، این ریشه ‏ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه می‏گردد.

انواع پوتوس

این گیاه انواع مختلفی دارد که از نظر رنگ برگ ها، ظاهر تفاوت دارند. شما می توانید گونه های مختلف این گل زیبا و رونده را از فروشگاه الی ماما خریداری کنید.

پوتوس طلایی

که دارای برگ های قلبی شکل زرد رنگ می باشد. هنگامی که آفتاب به آن می تابد برگ های آن طلایی شده و جلوه زیبایی به محیط کار و یا اتاق شما خواهد داد.

پوتوس ارتشی

این گیاه به این علت نام ارتشی را به خود گرفته که روی برگ های سبزرنگ زیبای آن رگه های سفید رنگ دلربایی دیده می‌شود که از دور چشم هرکسی را به سمت خود جلب خواهد کرد. لازم به ذکر است گفته شود که این گیاه سازگاری کمتری با محیط آپارتمانی دارد و شرایط نگهداری آن هم دشوار تر است.

پوتوس ابلق

زیباترین گونه این گیاه نوع ابلق آن است که با یک تیر چند نشان می زنید. با در اختیار داشتن پوتوس ابلق دارای گیاهی با گلبرگ های زرد، طلایی، و سبز خواهید شد. سازگاری بسیار بالایی دارد و به خوبی میتوانید از آن استفاده کنید.

پتوس ملکه مرمری (Epipremnum Aureum)

برگ های این نوع مانند سنگ مرمر دارای لکه های سفید و سبز هستند. پراکندگی این دو رنگ در پتوس ملکه مرمری تقریبا 50-50 است. البته مواردی نیز وجود دارند که هریک از رنگ های سفید یا سبز در آن ها بیشتر غالب است. این گیاه به دلیل داشتن کلروفیل کمتر نسبت به سایر ارقام پتوس سرعت رشد پایین تری دارد. این نوع بسیار مناسب برای تزئین روی میز کار و میز آشپزخانه یا اوپن مورد مناسبی است.

رنگ برگ: سفید و سبز

نکات دیگر: مراقب سطح نور باشید. نور کم باعث سبز شدن و سفید شدن گیاه میشود. این به این دلیل است که با تولید کلروفیل جبران کمبود نور گیاه میشود.

پتوس نئون (Neon Pothos)

این پتوس در میان سایر انواع یک برتری دارد آن هم وجود کامل ترین برگ های قلبی شکل است. اما دلیل شهرت آن چیز دیگری است. رنگ سبز نئون برگ های این گیاه که شبیه سبز براق چراغ های نئون است! یکی از درخشان ترین رنگ های سبزی که تا بحال دیده اید! این نوع گیاه در یک تعریف کاملتر هم به لحاظ شکل و هم رنگ بی نظیر است.

رنگ برگ: سبز نئون تک رنگ

محیط ایده آل: به عنوان یک جزء مرکزی روی میز اداری، روی یکی از قفسه های یک اتاق مبله با خطوط و رنگ های تند و پر رنگ.

نکات دیگر: گیاه را در نور غیر مستقیم روشن قرار دهید. اگر پتوس نئون در محیط کم نور رشد کند؛ رنگ برگ ها سبز نئونی روشن نمیشود. این یک پاسخ فیزیولوژیکی به کمبود نور است. برگ های گیاه با وجود کلروفیل تیره تر میشوند.

پتوس منجولا (Epipremnum Aureum ‘Manjula’)

این گیاه یک گونه اصلی با شکل برگ عجیب غریب است. این برگها قلبی شکل هستند اما در نوک خمیدگی دارند و مانند سایر گونه های این گیاه صاف نیستند.

این گونه توسط دانشگاه فلوریدا پرورش داده شده است. دانشگاه هنوز این اختراع را ثبت نکرده است بنابراین فعلا شرکت های خارجی حق رشد و تکثیر این نوع را ندارند. برگ های این گیاه از سفید تا سبز  تلفیق با نقره ای و کرم بسیار چشمگیر هستند.

رنگ برگ: سبز تیره تا روشن، سبز نقره ای، کرم و سفید

محیط ایده آل: برای اینکه به بهترین شکل خود نمایی کند نیاز به یک محیط رسمی و حتی مدرن دارد. مطمئنا گیاهی نیست که بتوان آن را در گوشه ای نگهداشت. پتوس منجولا در مقابل دیوار خنثی یا سفید رنگ بسیار خود نمایی میکند.

سایر نکات: این نوع بسیار نادر است بنابراین اگر آن را پیدا کردید تا نهایت توان مراقب آن باشید؛ زیرا قیمت بالایی نسبت به سایر انواع دارد. همچنین مراقبل حفظ تعادل نور ورودی گیاه باشید. سعی کنید با حرکت دادن گیاه به طرفین تعادل رنگ های روشن و تیره را در دریافت نور حفظ کنید.

 پتوس آبی  ( Epipremnum Pinnatum ‘Cebu Blue)

این گیاه که متعلق به خانواده Epipremnum pinnatum است دارای برگ هایی پیکانی با بافتی بسیار براق با رنگ سبز آبی پر رنگ و نسبتا تیره است. مردم ظاهر آن را اغلب فلزی توصیف میکنند.

رنگ برگ : سبز آبی تیره

محیط ایده آل: این گیاه بسیار عجیب و غریب شبیه گیاهان جنگل های استوایی است. پتوس آبی چه در برابر چوب تیره و چه در ترکیب با سایر گیاهان سر سبز به نظر میرسد.

سایر نکات: در دماهای پایین بسیار مراقب رشد این گیاه باشید.

تربی پتوس (Scindapsus Pictus ‘Trebi’)

نوک برگ های این پوتوس به طرفین خم میشود و شکل قلب شبیه به شکل نیزه ای میشود. برگ های این پوتوس فوق العاده به دو رنگ سبز و سبز نقره ای است. رنگ سبز رنگ پایه و سبز نقره ای به شکل تکه یا لکه در اطراف آن است.

رنگ برگ: سبز با تعدادی لکه سبز نقره ای

 

خرید انواع پتوس

هرس کردن

اگر ساقه های گیاهتان بلند شده و گلدانتان را شلوغ کرده اند بطوری که زیبایی خود را از دست داده و برگ های پوتوس دیده نمی شود شما براحتی میتوانید ساقه های اضافه را باچاقو یا قیچی برش داده و از شر شاخو برگ های اضافه خلاص شوید.

قلمه زدن و تکثیر

شما برای قلمه زدن گیاه پوتوس باید گلدان دیگر همراه با خاک مناسب  را تهیه کنید. پس از آن به آرامی گیاه را از خامک بیرون کشیده و با استفاده از چاقو یا قیچی بوته خود را به 3 بخش تقسیم کنید. (میتوانید به بیشتر از این هم تقسیم کنید) سپس قلمه های بریده شده را درآب قرار دهید تا جوانه بزند و ریشه دهد. توجه داشته باشید آب را هر روز عوض کنید پس از آنکه ریشه گیاه حدودا به 2 سانتی متر رسید آن را خارج کرده و در خاک مناسب دیگر بکارید.

علت زرد شدن برگ های پوتوس:

دو علت اصلی زرد شدن برگ های این گیاه بیش از حد کود دادن به آن است. توجه داشته باشید که گیاه به کود زیادی نیاز ندارد و زیاد کود دان به این گیاه نه تنها باعث رشد بیشت آن نخواهد شد بلکه به آن اسیب نیز خواهد رساند.

دومین علت زر شدن برگ ها میتواند نور بیش از حد باشد. همانطور که گفته شد گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

برای جلوگیر از خشک شدن گیاه پوتوس باید به صورت مناسب به آن آب دهید و مرطوب نگهدارید. خاک گیاه عامل مهمی در رشد و سرحالی گیاه می‌باشد پس حتما قبل از کاشت خاک مناسبی تهیه کنید و خاک گلدان خود را تغییر دهید تا از خشک شدن آن جلوگیری کنید. اگر برگ های گیاهتان زرد کمرنگ شده است علت آن می تواند کم نوری باشد پس مکان گلدانتان را تغییر دهید. وجود لکه های سفید بر روی برگ ها می تواند به علت وجود آفت درگیاه باشد مهم ترین آفت درگیر کننده پوتوس کنه تارعنکبوتی می‌باشد. شما می توانید برای رهایی از این آفات از آفت کش ها استفاده کنید. ( این کار را بیرون از خانه انجام دهید )

علت قهوه ای شدن برگ ها

ممکن است برای شما سوال باشد که چرا سر برگ های گیا و یا روی سطح برگ پوتوس لکه های قهوه ای رنگ به وجود می آید؟ علت این عارضه ندادن آب به اندازه در زمان رشد گیاه می باشد. حتما توجه کنید آبی که در زمان رشد به ریشه گیاهتان می رسد نه زیاد باشد و نه کم. برای آنکه بفهمید چه زمانی خاک گیاه را باید آبیاری کنید انگشتتان را به عمق 2 سانتی متر درون خاک فرو برده جوری که به ریشه گیاه آسیبی نرسد.

چرا برگ‌ها شل و پیچیده‌اند؟

اگز گیاهتان را در دمای سرد نگهداری می کنید باعث به وجود آمدن این عارضه خواهد شد. د واقع این گیاه به کاهش دما بصورت ناگهانی و کتر از 10 درجه سانتی گراد حساس است و به آن آسیب خواهند رساند. هرگز گیاهتان را در دمای کتر از 10 درجه قرار ندهید زیرا ریشه آن نیز در این دما خواهد پوسید.

افزایش فاصله بین دو برگ و رشد علفی

اکثر کسانی که از پتوس درون خانه یا تراس خود مراقبت می کنند این مشکل را دارند. باید بدانید این عارضه در سبب نور کم اتفاق می افتد. به گیاهتان باید نور کافی و به اندازه برسد تا مشکلی برایش به وجود نیاید. البته نسبت به نور مستقیم خورشید نیز حساس است.

رنگ پریدگی

اگر گیاهاتان رنگ سیز پررنگ خود را از دست داده و برگ هایش به رنگ سیز روشن در آمدند علت آن کمبود نور خورشید است. تابش نور خورشید تاثیر بسزایی در روند رشد یا متوقف شدن رشد پوتوس خواهد داشت.

فواید گل پوتوس

مهم ترین فایده ای که این گل زیبا برای محیط خانه، محل کار و یا گلخانه شما دارد تصویه کنندگی هوا می‌باشد. این گیاه میتواند هوای اطراف خود را به خوبی تصفیه کند.

سمی بودن

اگر این گیاه توسط حیوانات خانگی و یا اطفال خورده شود؛ قطعا سمی خواهد بود و سبب اسهال، استفراغ و بیماری می گردد. هرگز این گیاه را در نزدیکی  دسترس اطفال قرار ندهید خوردن برگ های آن اثرات جبران ناپذیری خواهد داشت. اگر گیاهتان به مقدار ریادی رشد کرد میتوانید آن را به سمت سقف خانه یا محیط کار هدایت کنید تا دور از دسترس اطفال قرار گیرد.

مهم ترین آفت درگیرکننده گیاه پوتوس چه می باشد؟

کنه تارعنکبوتی

مهم ترین علتهای زرد شدن برگ های پوتوس چه می باشد؟

کو دادن بیش از اندازه یا نور بیش از حد

آیا پوتوس جزء گیاهان سمی می باشد؟

بله

مهم ترین فایده گیاه پوتوس چیست؟

تصفیه کنندگی هوا

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *