موگه یا زنبق دره چه گیاهی است؟

معرفی گیاه موگه

گیاه موگه یا زنبق دره (Convallaria majalis) یا سوسن دره، یک گیاه گلدار جنگلی با گلهای معطر و خوشبو و آویزان و به شکل ناقوسی است. در فصل بهار این گیاه در سراسر نیمکره شمالی مناطق سرد و معتدل آسیا و اروپا میروید. به طور کلی مامن این گیاه بخش هایی وسیع از آمریکای شمالی است. به همین دلیل این گیاه زنبق آمریکایی نیز نامیده میشود.

نام های دیگر سوسن دره، زنگ ماه می، اشک های بانوی ما و نام فرانسوی آن Muguet است.

توصیف گیاه سوسن دره

Convallaria majalis یک گیاه علفی و چند ساله است که از طریق ساقه های زیر زمینی (ریزوم ها) تکثیر میابد. زنبق دره از طریق پخش ریزوم کلون های وسیع را در زیر زمین تشکیل میدهد. روی استولون ها (یا ساقه های روی زمین) در سوسن دره اغلب در تابستان، شاخه های عمودی جدیدی رشد میکنند که در بهار رشدشان کامل شده و به شاخه های برگی جدید تبدیل میشوند. ساقه ها به ارتفاع 30-15 سانت با یک یا دو برگ رشد میکنند.

ساقه های گلدار دارای دو برگ و یک شخه از 5 تا 15 گل در راس ساقه هستند. گل ها دارای 6 سر گل سفید (به ندرت صورتی رنگ) هستند که در پایه به شکل زنگوله در می آیند. گلدهی در اواخر بهار یا در زمستان های معتدل منطقه نیمکره شمالی در ماه می اتفاق می افتد. سوسن دره گیاهی خود ناسازگار است و کلون هایی که از یک کلون تشکیل شده اند بذر نمی دهند.

شرایط مورد نیاز برای رشد گیاه سوسن دره :

نور خورشید

سوسن دره یک گیاه مزوفیل است . این گیاه در محیط نیمه سایه رشد میکند و تابستان گرم را ترجیح میدهد.

خاک

زنبق دره گیاهی آسیایی اروپایی است که در کوه های 1500 متری رشد خوبی دارد. این گیاه در خاک های سیلتی، شنی، اسیدی تا نسبتا قلیایی که ترجیحا مقدار زیادی هوموس داشته باشد نیز رشد مناسبی خواهد داشت.

آفات

سوسن دره به عنوان یک گیاه، غذای مورد علاقه لارو برخی از گونه های پروانه (Lepidoptera) است.برخی حشرات بالغ و گونه های لارو سوسک برگ نیز علاقمند به خوردن برگ های سوسن دره هستند.Convallaria majalis به دلیل گل های معطر و توانایی پوشاندن زمین در مکان های سایه به طور گسترده ای رشد میکنند.

ارقام گیاه سوسن دره

این گیاه دارای گونه گل دو تایی، رز رنگ و گونه هایی هستد که دارای برگ های متنوع و رشدی بسیار بزرگ تر از گونه های معمولی هستند. C. majalis ‘Albostriata’  دارای برگ های سفید راه راه است.

C. majalis ‘Green Tapestry’، ‘Haldon Grange’، ‘Hardwick Hall’، ‘Hofheim’، ‘Marcel’، ‘Variegata’ and ‘Vic   Pawlowski’s Gold’ از دیگر گونه های آن هستند.

موارد استفاده

در سال 1956 شرکت فرانسوی دیور عطری شبیه به زنبق دره تولید کرد؛ زیرا این گل مورد علاقه کریستین دیور بود. از عطرهای دیگری که بر پایه عطر این گل ساخته شده اند عبارتند از :Henri Robert’s Muguet de Bois، Penhaligon’s Lily of the Valley و Olivia Giacobetti’s En Passant است.

زنبق دره از گل های مورد علاقه همسر شاهزاده ویلیام ، کاترین بود و در مراسم عروسی شاهزاده ویلیام و گریس موناکو استفاده شد.

سمبل های فرهنگی سوسن دره

در زبان گل سوسن دلالت به “بازگشت شادی” دارد. این گل از سالهای دور گل ملی یوگوسلاوی و فنلاند بود.استفاده در طب سنتیبسیار شایع بوده است که گل سوسن دره یا زنبق دره در زمان های خیلی دور دوایی بر نقرص و تسکین درد های قلبی بوده اسست اما د رحال حاضر هیچ مدرک علمی برای اثبات فواید پزشکی این گیاه وجود ندارد.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *