شرایط رشد و نگهداری کامپکت دراسنا

کامپکت دراسنا

مقدمه

Dracaena compacta که با نام Dracaena Deremensis نیز شناخته میشود از خانواده Agavaceae است. این گیاه به خاطر شاخ و برگ های خوش طعم و رشد کند آن نگهداری میشود. کامپکت محبوب ترین گیاه در خانواده دراسناهاست. نام گیاه شناسی این گیاه دارای نام علمی  Dracaena janet craig است. در ابتدا در آفریقا، آسیا و آمریکای مرکزی کشت شد. برخی از پرورش دهندگان این گیاه از آن به نام درخت اژدها نیز یاد میکنند. این رقم در نیمه سایه مناطق گرمسیری رشد و نمو پیدا میکند. این گیاه زیبا ساقه های زیبا و خوشه های سبز رنگ دارد.

گیاه compacta  همانطور که از نام آن مشخص است نسخه فشرده شده گیاه Dracaena است. گیاه کامپکت دراسنا دارای ساقه های سبز کوتاه ضخیم و توده های متراکم و عالی از برگ های کوتاه و سبز تیره است.

کامپکت یکی از انواع دراسناهاست که تنوع رنگ برگ زیادی ندارد. برگ های کامپکتها سبز براق با رگه هایی شبیه به آسپیدیستراهاست.

قرار دادن  این گیاه در محیط های شیک و مدرن بسیار مناسب به نظر میرسد. در کل این نوع دراسنا شرایط نور روشن به همراه کمی رطوبت را نیز میپسندد. گیاه کامپکت دراسنا نیز مانند تمام انواع دیگر به تصفیه هوای اطراف کمک شایانی میکند.

کامپکت دراسنا

شرایط نگهداری کامپکت دراسنا

نور

این گیاه نور غیر مستقیم متوسط تا روشن را ترجیح میدهد. البته مانند سایر نمونه ها میتواند طیف وسیعی از نور حتی تا سایه جزئی را نیز تحمل کند. هر چه برگ گیاه تیره تر باشد تحمل سایه بیشتری را هم دارد. در صورت کمبود نور دریافتی سرعت رشد این گیاه به شدت کاهش میابد. شاخ و برگ آن رنگ سبز شاداب خود را از دست میدهند یا شروع به ریزش میکنند. این گیاه در مکان های بیرونی مقاومت خیلی خوبی دارد و رشد میکند. سطح نور رابطه مستقیمی با میزان آبیاری گیاه نیز دارد. یعنی اگر گیاه نور غیر مستقیم بیشتری دریافت کند نیاز به دفعات آبیاری بیشتری نیز دارد. در فصل تابستان بهترین نقطه برای پرورش کامپکت دراسنا پنجره های رو به غرب یا پنجره های رو به شرق در خانه شماست. این وضعیت در زمستان درباره پنجره های رو به جنوب صدق میکند. اگر میخواهید گیاه را در نور مستقیم قرار دهید از نور فلوئورسنت استفاده کنید. برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاه وضعیت آن را هر روز بچرخانید تا دچار پژمردگی در اثر نور زیاد نشود.

آب

اجازه دهید گیاه در خاک کامل زهکشی شده رشد کند. بهترین زمان برای آبیاری این دراسنا زمانی است که قسمت بالای خاک گیاه ( حدود دو سوم) شروع به خشک شدن کند. این گیاه نسبت به خشکی مقاومت خوبی دارد زیاد ابیاری نکنید. آبیاری بیش از حد باعث سیاه شدن نوک کامپکت میشود. برای آبیاری باید خاک اطراف ریشه ها خشک شود.

خاک

برای رشد این گیاه مخلوطی از خاک گلدان بسیار مناسب است. خاک باید حاوی مواد آلی 50 درصد یا بیشتر باشد. خاک باید دارای زهکشی مناسب باشد و ته گلدان نیز باید دارای سوراخ های زهکشی باشد. برای خاک مخلوط پرلیت با خزه اسفاگنوم ترکیب بسیار مناسبی است. PH خاک باید اسیدی تا خنثی باشد (6-7). اگر این گیاه را با خاک سنگ گدازه خریداری میکنید سعی کنید نیمی از این خاک را خارج کنید و به جای آن مخلوط خاک معمولی گلدان قرار دهید تا گیاه رشد بهتری داشته باشد.

دما

گیاه کامپکت دراسنا در دمای متوسط خانه در صورتی که دما بین 16 تا 24 درجه سانتی گراد باشد بهترین عملکرد را دارد. دمای ایده ال در طول روز برای این گیاه 18 درجه است. البته این گیاه میتواند با دمای تا 12 درجه نیز برای دوره های کوتاه مقابله کند. گرچه این گیاه حساس نیست اما آن را از وزش بادهای گرم یا سرد حفظ کنید. در این صورت شاخ و برگ گیاه آسیب کمتری میبیند.

رطوبت

همانطور که گفتیم دراسناها گیاهان مقاومی هستند و در رطوبت معمولی هوا (20-40 درصد) نیز به خوبی عمل میکنند. با این حال این گیاهان رطوبت بالا را ترجیح میدهند و از مه آلود شدن گاه به گاه هوای اطراف خود لذت میبرند. برای حفظ رطوبت میتوانید گیاه را در سینی پر از آب و سنگریزه قرار دهید. برای حفظ رطوبت گیاه در زمستان که آبیاری کم است و سیستم های گرمایشی وجود دارد؛ هر روز گیاه را 2 الی 3 بار مه پاشی کنید.

کود دهی

برای رشد این گیاه مقدار دوز ضعیفی از کود را در طول فصل رشد گیاه به آن بدهید.

ارتفاع گیاه و نرخ رشد

 سرعت رشد گیاه دراسنای کامپکت بسیار کند است. ارتفاع این گیاه در نهایت به 1 تا 2 متر میرسد.

سمیت گیاه دراسنا

دقت کنید که شیره این گیاه برای حیوانات سمی است اما برای انسان سمی محسوب نمیشود. به هر حال نباید این گیاه توسط انسان بلعیده شود.

خواص دراسنا کامپکت در تصفیه هوا

کامپکت دراسنا

این گیاه سموم موجود در هوا مانند بنزن و فرمالدئید را فیلتر میکند و از گیاهان مفید در تولید هوای پاک است.

گلدان زنی مجدد

 دراسنای کامپکت باید هر دوسال یک بار تعویض گلدان شود. چرا که این گیاه یک رقم کند رشد است. اوایل بهار یا اوایل تابستان گیاه را به گلدان جدید منتقل کنید. برای تعویض گلدانی بردارید که حدود 1-2 اینچ بزرگتر از قبلی باشد.

هرس کردن

در فصل پاییز به طور منظم گیاه را هرس کنید تا شکل منسجم و خوبی داشته باشد. این گیاه تمایل به رشد برگ های جدید از مناطق هرس شده دارد. برای گلدهی بهتر و رشد بیشتر شاخه های مرده یا برگ های زرد قابل مشاهده گیاه را جدا کنید.

تکثیر کمپکت دراسنا

تکثیر این گیاه از طریق قلمه و لایه بندی هوایی اطراف گیاه انجام میشود.

نکاتی درباره قلمه زنی گیاه

کامپکت دراسنا

برای انتخاب قلمه، قلمه ای بردارید که از 2 تا 3 گره درست در زیر برگ تشکیل شده باشد. اینکار سبب ایجاد جوانه های جدید میشود. قلمه را در یک شیشه پر از آب گرم و در مکانی نیمه سایه قرار دهید. صبر کنید و رشد ریشه ها را بررسی کنید. در تابستان رشد سریع است در حالیکه در زمستان رشد ریشه ها کندتر است.

تکثیر خاک درست مشابه مراحل بالا است.یک گره را حدود 1 اینچ برش میزنیم و آن را در گلدانی با خاک مرطوب قرار میدهیم. نگران کوتاه کردن نوک گییاه اصلی ینباشید زیرا از این نقطه برگ های جدیدی ظاهر خواهد شد.

قلمه ساقه

قلمه ای بردارید که در حدود 1 الی 2 گره داشته و 20 سانتی متر طول دارد. سپس قلمه را در هورمون رییشه زایی فرو کنید. قلمه ها را در مخلوط گلدانی فرو کرده و آب کافی بدهید. رطوبت خاک را با انگشتان خود تست کنید. گره ها را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید و نور غیر مستقیم بدهید. رطوبت و نور مناسب به ریشه زایی سریع کمک میکند. بعد از 2 الی 3 هفته گره ها شروع به جوانه زنی میکنند.

لایه بندی هوا

روی ساقه گیاه در حدود 1.5 اینچ برش ایجاد کنید. این برش یا زخم باید روی پوست گیاه باشد. هورمون ریشه زایی را روی محل زخم ریخته و خزه اسفاگنوم را مرطوب کنید. خزه ها را با استفاده از پلاستیک و رشته ها در اطراف محل بریدگی پخش کنید. در نور و دمای ثابت ریشه زایی انجام میشود. زمانی که موهای ریز سفید ریشه را دیدید میتوانید پلاستیک را بردارید. قلمه را دریک گلدان جداگانه با مخلوطی از خاک گلدان مناسب بکارید.

شکوفه زایی

این گیاه به ندرت در خانه شکوفه میدهد. گل هایی در سایه های صورتی و سفید با اندازه حدود1 اینچ با عطر شیرین عسل!

بیماری ها و مشکلات کامپکت دراسنا

تریپس ها

تریپس ها حشرات کوچک و بالداری هستند که در محیط گرمسیری رشد میکنند. این حشره با چشم غیر مسلح دیده نمیشود و عامل انتقال ویروس است. تریپس باعث ایجاد لکه های سفید، چروکیدگی و زردی برگ ها میشود و شیره گیاه را میمکد. راه کنترل آن تله های چسبنده آبی یا زرد است.

شپشک آرد آلود

حشرات بیضی شکلی که بدنی نرم دارند. دندان های تیزی دارند که شیره و آب گیاه را میمکد. روی گیاه تولید عسلکی میکند که بعدها تبدیل به کپک دوده قارچ و سایر عفونت ها میشود.

ایزوپروپیل الکل یا الکل مالشی را نیز می توان روی گیاه آلوده استفاده کرد، به سادگی آن را با پنبه آغشته به الکل بردارید و به آرامی شپشک های آرد آلود را با آن آغشته کنید.

زرد شدن برگ های دراسنا کمپکت

معمولا با افزایش سن گیاه یا رشد برگ های جدید برگ های قدیمی شروع به زرد شدن میکنند و این یک روند طبیعی است. اما در صورتی که گیاه شما بدون وارد شدن به مرحله جدید رشدی زرد شدن برگ را تجربه میکند در وهله اول آبیاری بیش از حد را بررسی کنید. کمبود یا مصرف بیش از حد مواد مغذی نیز عامل بعدی است.

لکه برگ فوزاریوم

این لکه برگ به دلیل قارچی به نام فوزاریوم ایجاد میشود. این قارچ باعث پوسیدن ریشه و ساقه و آسیب دیدگی آن ها میشود. لکه ها سیاه یا قهوه ای هستند و عامل ایجاد آن نیز دما و رطوبت بالاست. با کاشت دراسنا در گلدان جدید یا تکثیر آن آلودگی نیز تکثیر میشود. ابتدا گیاه را کاملا با سفید کننده و اتانول ضد عفونی کنید و سپس تکثیر کنید.

پوسیدگی ریشه

عامل اصلی پوسیدگی ریشه کامپکت دراسنا که در اثر خاک غرقابی ایجاد میشود تکثیر عفونت و قارچ است. برای حفظ این عامل که منجر به مرگ گیاه میشود؛ گیاه را آبیاری متوسط کنید و خاک و گلدان نیز باید زهکشی داشته باشند.

جمع بندی

من حیث مجموع در این مقاله الی ماما تلاش کرد تا اطلاعات جامعی درباره نگهداری دراسنای کامپکت در اختیار دوستان عزیز قرار دهد. شما عزیزان در صورت نیاز به هرگونه پرسش اضافی و راهنمایی بیشتر درباره شرایط نگهداری کامپکت دراسنا میتوانید نظرات خود را پایین همین پست با ما در میان گذاشته یا با همکاران برای مشاوره بیشتر در ارتباط باشید:

09917956978

08643256072

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *