35 ترفند ارزان باغبانی که هر باغبانی باید بداند

معرفی ترفندهای ارزان باغبانی و گلکاری

فهرست مطالب

مقدمه

نکات و ترفندهای مفید زیادی وجود دارد که می توانید بدون سوزاندن پول خود برای گیاهان داخل حیاط از آنها استفاده کنید. چطور بدون کم ترین هزینه از بیماری های گیاهی پیشگیری و حتی آن ها را درمان کنید؟ چطور گیاهانی سالم تکثیر و رشد دهیم اما هزینه خاصی متقبل نشویم و صدها سوال دیگر…غافلگیر شدید؟ در اینجا چند ترفند باغبانی ارزان وجود دارد که هر باغبان و گلکاری باید بداند! با ما همراه باشید:

ترفندهای ارزان باغبانی که هر باغبانی باید بداند:

 1. از ادویه جات برای پیشگیری از بیماری های قارچی استفاده کنید

 

شما می توانید با استفاده از ادویه هایی مانند میخک، دارچین، زردچوبه و خردل که دارای خواص ضد قارچی هستند، از شر بیماری های قارچی خلاص شوید.

برای جلوگیری از کپک زدن روی گیاهان آپارتمانی و در خانه ها، کافی است در حین کاشت بذرها در گلدان، کمی روی خاک سطحی بپاشید.

 1. استفاده از گلدان قابل بازیافت

ترفند ارزان باغبانی

با این ترفند شما در خرید سینی و ظروف کشت بذر صرفه جویی می کنید. شما همچنین می توانید از کارتن های خالی تخم مرغ، شیشه های سنگ تراشی و بطری ها یا شیشه های دیگر در خانه استفاده کنید. سعی کنید از ظروف و گلدان های قابل بازیافت استفاده کنید.

 1. چای و قهوه را ذخیره کنید

ترفند ارزان باغبانی

تفاله های چای و قهوه 1/4 اینچی را در اطراف گیاهان اسید دوست مانند رودودندرون، زغال اخته و آزالیا یک بار در ماه بپاشید. این کار رشد گیاهان را بسیار افزایش میدهد.

 

 

خرید بهترین سانسوریا
 1. قبل از آبیاری گیاهان، پراکسید هیدروژن اضافه کنید

ترفند ارزان باغبانی

قبل از آبیاری گیاهان، 1/4 فنجان پراکسید هیدروژن را در یک گالن آب اضافه کنید – این کار باعث افزایش اکسیژن در خاک می شود و از بیماری های باکتریایی و قارچی که در شرایط بی هوازی ایجاد می شوند، جلوگیری می کند. خیساندن دانه ها در پراکسید هیدروژن نیز باعث بهبود جوانه زنی آنها می شود.

 1. از چای و قهوه باقیمانده برای آبیاری استفاده کنید

ترفند ارزان باغبانی

به جای دور ریختن چای و قهوه باقیمانده، آنها را روی گیاهان گلدانی خود استفاده کنید زیرا محلول موجود سرشار از نیتروژن و کمی فسفر است. از باقی مانده چای و قهوه روی گیاهان اسید دوست استفاده کنید.

 

خرید انواع پتوس
 1. آب آکواریوم به عنوان کود

ترفند ارزان باغبانی

آب آکواریوم می تواند از چندین جهت برای گیاهان مفید باشد زیرا حاوی فسفر، نیتروژن، آمونیاک، پتاسیم و میکروارگانیسم های مفید است.

 1. چای کمپوست را از کود، علف های هرز و زباله های باغ تهیه کنید

ترفند ارزان باغبانی

هر باغبانی باید این ساده ترین ترفند باغبانی را برای تقویت ریز مغذی ها و نیتروژن در محیط رشد با چای کمپوست بداند.

یک کاسه بزرگ بردارید و 1/3 آن را با کود، علف های هرز باغچه، برگ ها پر کنید و روی آن را با آب پر کنید. بعد از دو هفته می‌توانید از چای موجود روی گیاهانی مانند گل کلم، کلم و کلم بروکلی استفاده کنید.

 1. استفاده هوشمندانه از ضایعات آشپزخانه

ترفند ارزان باغبانی

پسماندهای آشپزخانه و ضایعات فقط برای سطل های زباله نیستند، زیرا باغبان و گلکاران می توانند به طور هوشمندانه از آنها برای تقویت رشد سالم گیاهان استفاده کنند.

 1. آب پاستا را سطل زباله نریزید

ترفند ارزان باغبانی

آب ماکارونی سرشار از نشاسته است. این ماده دارای کلسیم، آهن، روی، فسفر و پتاسیم است که رشد را بهبود میبخشد. همچنین به فعالیت باکتری ها در خاک کمک می کند.

 1. از خاکستر چوب استفاده کنید

ترفند ارزان باغبانی

خاکستر حاصل از اجاق چوبی (چوب تصفیه نشده) را می توان در باغ برای افزایش pH خاک، اصلاح خاک اسیدی، کشتن علف های هرز، جلوگیری از پوسیدگی انتهای شکوفه در گوجه فرنگی، نجات گیاهان آپارتمانی از آسیب سرمازدگی و موارد دیگر استفاده کرد.

 1. از پوسته تخم مرغ استفاده کنید

ترفند ارزان باغبانی

پوسته تخم مرغ از 95 درصد مواد معدنی تشکیل شده است که 37 درصد آن کربنات کلسیم و 3.3 درصد پروتئین است. همچنین حاوی مقدار مناسبی پتاسیم، آهن، منیزیم، منگنز و فسفر است.

 1. آبجو برای خلاص شدن از شر حلزون ها

ترفند ارزان باغبانی

حلزون ها می توانند باغ شما را نابود کنند. برای خلاص شدن از شر آنها، یک ظرف کوچک پر از آبجو را در حیاط قرار دهید. آنها جذب ظرف شده و غرق خواهند شد.

 1. رطوبت را با اسفنج ذخیره کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

هر باغبانی می داند که نشستن آب در ته ظرف منجر به پوسیدگی ریشه می شود. ترفند ساده برای غلبه بر این موضوع این است که اسفنج های قدیمی را برش دهید و آنها را در کف گلدان قرار دهید.

اسفنج ها رطوبت را نگه می دارند، خاک را مرطوب نگه می دارند و فضای هوای مورد نیاز برای عبور آب را ایجاد می کنند.

 1. از نمک اپسوم به عنوان کود استفاده کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

این عنصر آشپزخانه کاربردهای چشمگیری در باغ دارد. این به گیاهان کمک می کند تا مواد مغذی بیشتری را جذب کنند. این ماده برای گوجه فرنگی عالی است، از پیچ خوردن برگ ها و بسیاری موارد دیگر نیز جلوگیری می کند.

 1. از میخ زنگ زده استفاده کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

ترفند ارزان باغبانی بعدی استفاده از میخ زنگ زده است. گیاهان برای سالم ماندن به آهن نیاز دارند، اما فقط به مقدار کم. میخ های زنگ زده حاوی اکسید آهن هستند که به ساختار و عملکرد کلروپلاست گیاه کمک می کند. در نتیجه، آنها را سبزتر، سالم تر و فعال تر می کند!

 1. از شیر استفاده کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

می توانید از شیر پاستوریزه در باغ استفاده کنید. این ترفند ارزان باغبانی میتواند به عنوان ضد عفونی کننده، قارچ کش، جلوگیری از ایجاد لکه های سیاه روی بوته های رز، بهبود سلامت خاک به عنوان کود و موارد دیگر استفاده شود!

 1. مالچ با برگ های خشک و مرده را استفاده کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

برگ های خرد شده را هر هفته از باغ خود جمع آوری کنید و از آنها به عنوان مالچ برای تامین مواد مغذی گیاهان دیگر استفاده کنید. برگ های خشک عناصری دارند که به آرامی آزاد می شوند و خاک را با مواد مغذی مورد نیاز تغذیه کرده و از فرسایش جلوگیری می کنند.

همچنین می توانید از تراشه های چوب، یونجه و پوست خشک مرکبات استفاده کنید.

 1. کاشت گیاه همراه انجام دهید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

Companion Planting ترفند ارزانی است که هر باغبانی باید یاد بگیرد. گیاهان واگرا رشد یکدیگر را افزایش داده و از آفات جلوگیری می کنند. همراه گیاهان خود از گیاهان واگرا استفاده کنید. گیاهانی که ترتیب گلدهی آن ها از وسط ساقه به طرف بالا و پایین باشد واگرا هستند. به این ترتیب، بدون صرف وقت و انرژی، به طور طبیعی محصول سالمی خواهید داشت.

 1. ذخیره کردن بذر را تمرین کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

سعی کنید به جای اینکه هر سال برای خرید دانه های جدید پول خرج کنید، بذر را صرفه جویی کنید. دانه های میوه ها و سبزیجات خانگی خود را ذخیره کنید و از آنها برای رشد در فصل بعد استفاده کنید.

 1. ضد آفات ارگانیک بسازید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

با مخلوط کردن فلفل قرمز، سرکه، پودر زردچوبه در محلول صابون، می‌توانید به راحتی در خانه مواد ضد آفات ارگانیک درست کنید. این کار از آفات ناخواسته جلوگیری می کند و با برداشت ارگانیک به شما پاداش می دهد.

روغن چریش یکی دیگر از گزینه هایی است که به بهترین وجه به این منظور کمک می کند

 1. از پوشش های گیاهی برای مبارزه با جانوران استفاده کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

از رول های کاغذی سخت برای پوشاندن نهال های لطیف استفاده کنید. این کار از هجوم خرگوش و حلزون ها به قلمرو گیاهان باغی جلوگیری می کند. همچنین، حتماً حصارهای سیمی در اطراف باغ نصب کنید تا گربه‌ها و سایر موجودات را دور نگه دارید.

 1. آب برنج برای گیاهان خود استفاده کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

دیگر ترفند ارزان باغبانی استفاده از آب برنج است. بعد از شستن/پختن برنج آب را دور نریزید. آب برنج نیروگاهی از نشاسته، اسید آمینه و آنتی اکسیدان است که رشد گیاه شما را تسریع میبخشد. می توانید گیاه را آبیاری کنید یا از آن به عنوان محلول پاشی برای رشد گیاهان سرسبز استفاده کنید.

 1. با بطری نوشابه قدیمی یک مینی گلخانه درست کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

از دیگر ترفند های ارزان باغبانی، ساخت یک میکرو گلخانه است. یک بطری پلاستیکی 2 لیتری نوشابه را بازیافت کنید و از آن یک گلخانه کوچک بسازید. این یکی از بهترین و ارزان ترین ترفندهای باغبانی است که هر باغبانی باید بداند!

 1. لوله های بذر مقوایی بسازید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

مقوا را به شکل لوله بغلتانید و از خاک گلدان پر کنید و بذرها را بکارید. هنگامی که نهال ها به چند اینچ رسید، آنها را به همراه لوله های بذری که از مقوا درست کرده اید به گلدان یا باغ منتقل کنید. آنها خود به خود تجزیه می شوند.

 1. از جعبه های سالاد به عنوان استارتر دانه های بذر استفاده کنید

معرفی چن ترفند ارزان برای باغبانی

یک جعبه سالاد را بردارید و از آن به عنوان استارتر بذر استفاده کنید، قسمت بالایی را برای جریان هوا سوراخ کنید، نیم پایین را با مخلوط گلدان پر کنید. دانه ها را همانطور که روی بسته بذر نوشته شده است بکارید.

 1. برای حفظ گیاهان رونده و استقرار گیاه در جای خود از بستن نوار به در آن استفاده کنید

معرفی چن ترفند ارزان برای باغبانی

با این ترفند ارزان باغبانی، می‌توانید گیاهان رونده مثل مو یا انگور را به راحتی هدایت کنید، زیپ‌ها را در اطراف ساقه‌ها ببندید و آن‌ها را به هر چیزی مانند میله محکم اما نه چندان سفت ببندید. زیرا برای حرکت و رشد نیاز به کمی آزادی دارند.

 1. برای استارت رشد دانه ها از پوسته تخم مرغ و پوست مرکبات استفاده کنید

معرفی چن ترفند ارزان برای باغبانی

مخلوط گلدان را در پوسته تخم مرغ یا پوست مرکبات پر کنید، دانه ها را پخش کنید و روی آنها را با یک لایه نازک خاک بپوشانید. هنگامی که رشد جوانه شروع شد، آنها را به همراه این استارترهای بذر تجزیه پذیر در خاک به گلدان منتقل کنید.

 1. از چوب بستنی به عنوان مارکر استفاده کنید

معرفی چن ترفند ارزان برای باغبانی

از چوب های بستنی هایی که قصد دور انداختن آن را به عنوان نشانگر گیاهی استفاده کنید؛ زیرا زیست تخریب پذیر، انعطاف پذیر و قوی هستند. تاریخ کاشت، نام گیاه و.. را روی آن بنویسید و در خاک قرار دهید.

 1. از عسل برای تکثیر قلمه استفاده کنید

معرفی چن ترفند ارزان برای باغبانی

عسل ماده ای تقریبا مقرون به صرفه است. به راحتی در دسترس است و می تواند به عنوان یک هورمون ریشه زایی برای تکثیر قلمه ها استفاده شود.

 1. برچسب های گیاهی با استفاده از حلقه کلید بسازید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

از جمله جالب ترین ترفند ارزان باغبانی جاکلیدی ها هستند. جاکلیدی یک گزینه عالی برای ساخت برچسب های گیاهی است! نام گیاه را روی تگ های شناسایی بنویسید و یک حلقه یا نگهدارنده به ساقه وصل کنید.

 1. از لیوان های یکبار مصرف برای آبیاری گیاهان استفاده کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

از فنجان های قهوه یکبار مصرف یا لیوان های یک بار مصرف، یک قوطی آبیاری درست کنید. سوراخ در درب برای ریختن آهسته آب به بیرون ایده آل است.

 1. صابون خرد شده در باغ

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

اگر حیوانات دائماً در باغ شما را آزار می‌دهند، با پاشیدن صابون خرد شده آنها را دور نگه دارید. نگران نباشید؛ به گیاهان شما آسیبی نمی رساند

 1. استفاده از پودر بچه در باغ!

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

پودر بچه حشرات را از باغ دور نگه می دارد، سنجاب ها را از بین می برد.

 1. از چنگال های پلاستیکی یکبار مصرف برای محافظت از نهال ها استفاده کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

چنگال های پلاستیکی کوچکی را نیز دور نریزید. آنها را در خاک باغچه اطراف نهال ها فشار دهید تا از حیوانات و سایر گیاهان محافظت شود.

 1. از چوب پنبه برای ایجاد سوراخ برای کاشت دانه ها استفاده کنید

معرفی چند ترفند ارزان برای باغبانی

چندین چوب پنبه را روی یک تکه مقوا بچسبانید و سپس آن را روی محیط رشد فشار دهید تا در یک فاصله اندازه گیری شده سوراخ های زیادی ایجاد کنید! در زمان رشد چندین دانه در زمان شما صرفه جویی می کند.

 جمع بندی

در این مقاله 35 ترفند ارزان باغبانی برای کم کردن هزینه و صرفه جویی در نگهداری و جلوگیری از بیماری های گیاهی عنوان شد. شاید هرگز گمان نمیکردید بسیاری از وسایلی که دور می اندازید مصارف بسیار مهمی در باغبانی و گلکاری داشته باشند. امیدواریم با مطالعه این مقاله در بسیاری از هزینه هایی که پیش از این برای کشت و نگهداری گیاهان باغی و آپارتمانی خود میکردید صرفه جویی شود. چنانچه نیاز به مشاوره بیشتری داشتید حتما در پایین این پست با ما در میان بگذارید. در مورد شرایط مشاوره رایگان گل و گل الی ماما نیز حتما کسب اطلاعات کنید.

خرید انواع گل و گیاه

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *