نحوه کاشت و نگه داری از گل ارغوان

نگهداری از گل ارغوان

مقدمه

ارغوان یکی از درخت های زیبایی است که در افسانه های قدیمی باور دارند حضرت جبرئیل با شکل و شمایل آن بر حضرت موسی حاضر شده است.

گل ارغوان از درختی پربار و بسیار زیبا حاصل می شود که در همان نگاه اول، با رنگ و طرح کم نظیرش توجه بیننده را جلب می کند.

آشنایی با گل ارغوان

نگهداری از گل ارغوان

این گل زیبا با نام علمی cercis siliquastrum شناخته می شود که درخت آن جزو تیره “پروانه آسا” دسته بندی شده است.

درخت ارغوان در فصل بهار به پربارترین حالت خودش می رسد و جالب است بدانید که گل های ارغوانی رنگش (بنفش مایل به قرمز) به علت رشد نمایان شدن سریع ترشان نسبت به برگ ها، جلوه خاصی به این درخت می بخشند.

این درخت جذاب که به زیبایی اش شهرت یافته، از نظر ظاهری از شاخه های متقابل زیادی تشکیل شده است.

جنوب غرب آسیا و بخش های جنوب اروپا از بهترین مکان های ممکن برای رشد گل ارغوان هستند و شرایط آب و هوایی مناسبی دارند.

گیاه ارغوان در بیشتر موارد به صورت درختچه دیده می شود، اما با این حال وجود درخت هایی که ارتفاع شان به 12 متر نیز می رسد باعث شده است تا آن ها را با عنوان درخت بشناسیم.

اگر بخواهیم بهترین مناطق ممکن در ایران را برای رشد گل ارغوان به شما معرفی کنیم شهرهای ایلام، شاهرود، کرمان، فارس، لرستان، همدان، پاوه(کرمانشاه)، خراسان رضوی و گیلان از مناسب ترین بخش های ممکن خواهند بود.

جالب است بدانید که رشد ارغوان در این مناطق به رسیدگی های خاصی نیاز ندارد و به صورت کاملا خودرو قابلیت بارور شدن و رشد کردن را خواهد داشت.

آشنایی با شکل ظاهری درخت ارغوان

نگهداری از گل ارغوان

درخت یا درختچه ارغوان، از گل های خوشرنگ به همراه برگ های قلبی شکل با کناره های صاف تشکیل شده است. برگ های این درخت هیچ گونه کرکی ندارند و معمولا دیرتر از گل ها نمایان می شوند.

همانطور که گفتیم، گل های ارغوان با رنگ بنفش متمایل به قرمزشان شناخته می شود و رشدشان به شکل حجمی است. از نظر الگو نیز معمولا به صورت سه تا شش تایی دیده می شوند.

یکی از جذابیت های این درخت آن است که گل های ارغوان نه تنها روی ساقه ها دیده می شوند، بلکه قابلیت رشد روی تنه درخت را نیز خواهند داشت!

این گل ها در فصل بهار و اوایل آن به نهایت رشدشان می رسند و شکل حجمی آن ها باعث می شود تا درخت آن زیبایی وصف نشدنی ای داشته باشد.

شاید برای تان عجیب باشد که بدانید گل های ارغوان قابل خوردن هستند و ترش مزه اند، به همین علت معمولا در تهیه انواع سالادها از آن استفاده می شود.

البته باید بدانید که استفاده از این گل در غذاها معمولا چیز رایجی نیست و بیشتر در مناطق خاصی که این گل رشد می کند، دیده می شود.

اگر دوست دارید که گل های ارغوان را در بهترین و زیباترین حالت شان مشاهده کنید، پیشنهاد می کنیم که فصل اردیبهشت را انتخاب کنید. درخت ارغوان در این فصل به اوج زیبایی خودش می رسد و بسیار دیدنی است.

در این ماه علاوه بر گل های ارغوانی رنگ، برگ های قلبی شکل درخت نیز شروع به رشد کردن می کنند و جلوه ای کم نظیر را پیش روی شما می گذارند.

مناسب ترین شرایط برای نگهداری از گل ارغوان

همانطور که پیش از این گفتیم، گل ارغوان معمولا نیاز به نگهداری خاصی ندارد و اغلب به صورت خودرو رشد می کند.

شهرهایی که در بخش شمال استان خوزستان واقع شده اند، مانند شوشتر، مسجد سلیمان، هفت تپه و دزفول، از مناطقی هستند که گل های ارغوان به فراوانی یافت می شود.

اگر قصد دارید که خودتان برای کاشت این درخت اقدام کنید، باغچه های وسیع و یا کنار پیاده روها از مناسب ترین موارد ممکن می باشند، زیرا این گل برای رشد کردن نیاز دارد تا نور آفتاب زیادی دریافت کند.

بنابراین انتخاب مکان هایی که سایه هستند و یا نور آفتاب کم به آن ها می رسد، باعث می شود که شما به نتیجه نرسید.

نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید آن است که درخت ارغوان هیچ علاقه ای به سرما ندارد و در مناطق خشک و گرم رشد می کنند، پس اصلا سعی نکنید که آن را در سرما و یا مناطق سردسیر بکارید.

گرما و نور آفتاب از اصلی ترین فاکتورها برای رشد این گیاه به شمار می روند که زیبایی آن را به حداکثر می رسانند.

از نظر محل کاشت، انتخاب خاک آهکی و غنی از بهترین مواردی است که باعث رشد سریع این گیاه می شود. در واقع علت آنکه گل های ارغوان بیشتر در نواحی مرکزی و کویری ایران بهتر رشد می کنند نیز وجود این نوع خاک می باشد.

خشکی نیز از دیگر عواملی است که اصلا نباید نگرانش باشید، زیرا در بیشتر مواقع همین ویژگی است که باعث رشد بهتر گل ها می شود.

فراموش نکنید که رشد گل ارغوان، ارتباط مستقیمی با زهکشی خاک مورد نظر خواهد داشت، یعنی هرچقدر که خاک زهکشی قوی تری داشته باشد، مکان بهتری برای رشد این گیاه خواهد بود.

اگر درباره علت این امر کنجکاوید، باید بدانید که ریشه های این درخت به شدت قوی هستند و قدرت نفوذ بالایی دارند. به طوری که اگر آن ها را در زیر یا نزدیکی کرسی خانه بکارید، در گذر زمان می توانند دیوارها را سست و ضعیف کنند!

علاوه بر آن، به علت ریشه های قوی ارغوان حواس تان باشد که این گیاه در نزدیکی درختان دیگر نیز کاشته نشود.

گل ارغوان چه کاربردهایی دارد؟

حال که با این درختچه به طور کامل آشنا شده اید، باید بدانید که گل های ارغوان به علت زیبایی خاص شان معمولا استفاده های تزئینی دارند و توسط شهرداری ها برای زیباتر کردن معابر شهر به کار می روند.

سازمان حفظ منابع طبیعی کشور نیز این درخت را به علت جان سخت بودنش، یکی از بهترین موارد ممکن برای زیباسازی معرفی کرده است که دردسر چندانی ندارد.

به همین علت برخی نهادها وجود دارند که این درخت را به صورت کاملا رایگان در اختیار مردم می گذارند تا بتوانند از آن ها برای ایجاد فضایی زیباتر استفاده کنند.

روش کاشت و تکثیر درخت ارغوان

چنانچه  می خواهید این گیاه را تکثیر کنید، باید بذرهای آن را در اوایل بهار (فروردین ماه)، در محیطی آزاد بکارید.

قلمه و پیوند زدن نیز از دیگر روش های موجود برای تکثیر این گیاه به شمار می روند که می توان از آن ها استفاده کرد.

البته فراموش نکنید همانطور که گفتیم شرایط محیطی نیز در رشد این گیاه تاثیرات بسیار زیادی خواهد داشت که بهتر است از همان ابتدا مورد توجه قرار گیرد.

برای انتقال نهال ها به بهترین روش ممکن، باید تا زمستان صبر کنید، زیرا در این فصل گیاه ارغوان وارد خواب زمستانی شده و به هنگام جا به جایی آسیب کمتری به آن می رسد.

ولایت پروان، معدن گل ارغوان

در کشور افغانستان، ولایتی با نام پروان وجود دارد که بدون شک می توانیم آن را مهد گل های ارغوان به شمار بیاوریم.

این منطقه در فصل بهار و اردیبهشت ماه، چنان زیبا و دیدنی می شود که تا از نزدیک آن را نبینید، قادر به درک و لمس جلوه بی نظیرش نخواهید بود.

در واقع به همین علت، ولایت پروان هرساله جشنی با عنوان جشن ارغوان، که نوعی مراسم فرهنگی و ادبی است را برگذار می کند که از شاعران و نویسندگان گرفته تا مقامات دولتی کشور در آن شرکت می کنند.

جشن ارغوان، یکی از معروف ترین جشن ها و مراسمات سنتی در این کشور می باشد که به همین دلیل مقامات افغانستان در تلاش اند تا بتوانند آن را به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت کنند.

بدون شک این جشن یکی از زیباترین مراسم هایی است که یک فرد می تواند در طول زندگی اش شاهد آن باشد.

جمع بندی

در این مقاله به شکل کامل در مورد روش کاشت گل ارغوان، تکثیر و نگهداری آن توضیحات کامل داده شد. به هر شکل سعی شد شما با خواندن این مقاله توضیحات جامعی پیرامون این درخت بسیار زیبا و رنگارنگ به دست آورید.

جهت خرید عمده و تک درخت ارغوان تنها کافی است کلیک کنید.

شما عزیزان در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق پرسش سوالات خود در پایین این پست یا تماس با کارشناسان فروشگاه اینترنتی الی ماما با ما در میان بگذارید:

08643256072

09917956978

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *