روش های مراقبت و نگهداری از پتوس سبو آبی

مقدمه

بومی جزیره سبو در فیلیپین، پتوس آبی سبو (Epipremnum pinnatum ‘Cebu Blue’) گونه ای منحصر به فرد از پوتوس است که به دلیل شاخ و برگ های خیره کننده اش بسیار مورد توجه است. این نوع که با برگ‌های سبز-آبی نازک و نقره‌ای مشخص می‌شود، با رنگ آبی خود به شهرت رسیده است. متأسفانه، به عنوان بخشی از جنس Epipremnum، این پوتوس هم برای حیوانات خانگی سمی در نظر گرفته می شود. بنابراین اگر حیوان خانگی در خانه دارید، حتماً آن را دور از دسترس نگه دارید.

 

 

نام های رایجپوتوس آبی سبو، پوتوس آبی
نام علمیEpipremnum pinnatum ‘Cebu Blue’
خانوادهAraceae
نوع گیاههمیشه سبز، رونده
اندازه بالغطول 8 فوت در داخل ساختمان، 40 فوت در فضای باز
نیاز نوریجزئی
نوع خاکمرطوب اما خوب زهکشی شده
PH خاکاسیدی، خنثی، قلیایی
بومی مناطقآسیایی

مراقبت از پتوس آبی سبو

مانند بسیاری از گونه های خانواده پوتوس، رشد و مراقبت از پتوس آبی سبو آسان است. این پوتوس معمولاً در داخل خانه به عنوان یک گیاه آپارتمانی در ایران رشد می کند.

خرید انواع پتوس

دو مرحله رشد منحصر به فرد پوتوس آبی سبو وجود دارد: جوانی و بالغ. مرحله جوانی قابل تشخیص ترین است و با برگ های آشنای کوچک و بیضی شکل که به رنگ آبی-سبز نقره ای هستند مشخص می شود. مرحله بلوغ معمولاً فقط در گیاهانی مشاهده می‌شود که در فضای باز رشد می‌کنند و با برگ‌های سبز بزرگ‌تر مشخص می‌شود که در طول زمان ظاهری شبیه شمشیر ایجاد می‌کنند.

وقتی صحبت از مراقبت به میان می‌آید، بزرگترین تفاوت بین این دو مرحله عادت رشد است. در حالی که همه پوتوس‌های آبی سبو را می‌توان برای قراردادن روی داربست میتوان پرورش داد. پوتوس‌های آبی سبو به شدت رونده هستند . این نوع بدون داربست رشد خوبی ندارند. در غیر این صورت، هر دو پتوس آبی سبو جوان و بالغ رشد نسبتاً آسانی دارند.

نور

برای تشویق رشد خوب، مکانی را برای پوتوس آبی سبو انتخاب کنید که نور غیرمستقیم متوسط ​​تا روشن را دریافت کند. برخلاف سایر انواع پوتوس مانند پوتوس طلایی یا پوتوس یشمی، پوتوس آبی سبو در نور کم برای مدت زمان طولانی به خوبی عمل نمی کند. همچنین بهتر است از برخورد آفتاب مستقیم به آن خودداری کنید.

خاک

مانند همه پتوسها، پتوس آبی سبو به خاک مرطوب اما با زهکشی خوب نیاز دارد. مخلوطی از یک بخش خاک گلدان، یک قسمت پوست ارکیده و یک قسمت پرلیت مقدار مناسبی زهکشی در خاک ایجاد میکند.

آبیاری

بین دو آبیاری اجازه دهید 2 تا 5 سانتیمتر از خاک بالایی خشک شود و سپس خاک را کاملاً آبیاری کنید و اجازه دهید آب اضافی از ته گلدان خارج شود. پتوس آبی سبو در صورت نیاز می تواند دوره های طولانی بین آبیاری را تحمل کند، اما با آبیاری منظم بهترین رشد را خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که در ماه های زمستان باید آبیاری را کمی کاهش دهید تا در زمانی که گیاه خواب است از آبیاری بیش از حد جلوگیری کنید.

دما و رطوبت

در حالی که پتوس آبی سبو بومی آب و هوای گرمسیری فیلیپین است، به طرز شگفت انگیزی در داخل خانه رشد می کند. در صورت امکان، پوتوس آبی سبو خود را با رطوبت اضافی تامین کنید که رشد شدید را تشویق می کند. قرار دادن یک دستگاه مرطوب کننده در نزدیکی یکی از بهترین راه ها برای افزایش رطوبت در اطراف گیاه است. همچنین می توانید یک مکان مرطوب طبیعی مانند حمام یا آشپزخانه را برای نگهداری گیاه خود انتخاب کنید. این پوتوس دمای سرد را تحمل نمی کند، بنابراین از پنجره های باز در زمستان خودداری کنید.

کود

در طول بهار و تابستان، یک بار در ماه از کود مایع متعادل استفاده کنید. کود دهی را در ماه های اولیه پاییز متوقف کنید زیرا پوتوس شروع به خواب می کند.

تکثیر پتوس آبی سبو

تکثیر پوتوس آبی سبو آسان و سرگرم کننده است. تکثیر روشی عالی برای تغییر کاربری قلمه های ساقه از هرس، یا تشویق یک عادت رشد کامل تر است. از آنجایی که یافتن این گیاهان ممکن است دشوار باشد، تکثیر نیز یک راه عالی برای ایجاد گیاهان جدید است.

دو راه برای تکثیر پتوس آبی سبو وجود دارد: در آب و در خزه اسفاگنوم.

تکثیر پتوس آبی در آب

برای تکثیر این پوتوس در آب مراحل زیر را دنبال کنید:

با استفاده از یک قیچی یا قیچی تیز از گیاه خود قلمه بگیرید. اطمینان حاصل کنید که حداقل 5 تا 6 برگ در هر قلمه ساقه وجود دارد.

2 تا 3 برگ پایینی را از قلمه های تازه جدا کنید تا گره های امتداد ساقه نمایان شوند.

قلمه های ساقه را در آب قرار دهید، گره های نزدیک را غوطه ور کنید در حالی که برگ های باقی مانده را بالای آب بگذارید.

هر هفته آب را عوض کنید تا تازه بماند. ریشه ها باید در عرض 2-3 هفته شروع به رشد کنند.

هنگامی که ریشه ها حداقل 2 تا 5 سانت طول دارند، قلمه ها را می توان به خاک منتقل کرد.

یک گلدان کوچک را با مخلوط گلدانی با زهکشی خوب پر کنید و خاک را کمی مرطوب کنید.

قلمه های ریشه دار را به داخل گلدان منتقل کنید و آن را در مکانی قرار دهید که نور غیرمستقیم متوسط ​​تا روشن دریافت کند. خاک را برای 1 تا 2 هفته اول به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید تا به سازگاری ریشه ها کمک کند و سپس برنامه منظم آبیاری را از سر بگیرید.

تکثیر پتوس آبی در خزه

برای تکثیر پوتوس آبی سبو در خزه اسفاگنوم، مراحل زیر را دنبال کنید:

قبل از شروع، خزه اسفاگنوم خود را در یک کاسه آب قرار دهید تا به مدت 10 تا 15 دقیقه خیس بخورد.

در حالی که خزه در حال خیساندن است، با استفاده از یک قیچی یا قیچی تیز از گیاه خود قلمه بگیرید. اطمینان حاصل کنید که حداقل 5 تا 6 برگ در هر قلمه ساقه وجود دارد.

2 تا 3 برگ پایینی را از قلمه های تازه جدا کنید تا گره های امتداد ساقه نمایان شوند.

آب خزه اسفاگنوم را تخلیه کنید و آب باقیمانده خزه را بفشارید. سپس خزه را در یک گلدان یا ظرف کوچکی قرار دهید (گلدان های پلاستیکی شفاف برای این کار عالی هستند).

قلمه‌های تازه را در خزه‌های اسفاگنوم قرار دهید. مطمئن شوید که گره‌های در معرض آن کاملاً توسط خزه پوشانده شده‌اند در حالی که برگ‌های قلمه‌ها در معرض هوا هستند.

برای کمک به افزایش رطوبت اطراف خزه، گلدان یا ظرف را با یک کیسه پلاستیکی قابل آب بندی مجدد بپوشانید و مطمئن شوید که برگ ها از کیسه خارج نشده اند.

هر هفته خزه را مرطوب نگه دارید (اما نه خیس کنید). ریشه ها باید در عرض 2 تا 3 هفته شروع به تشکیل دهند. ریشه ها را زود هنگام بررسی نکنید تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری کنید.

هنگامی که ریشه ها حداقل 2 تا 5 سانت طول دارند، می توانید قلمه ها را به خاک منتقل کنید. به آرامی قلمه ها را از خزه اسفاگنوم جدا کنید. در مورد برداشتن خزه هایی که به ریشه چسبیده اند زیاد نگران نباشید زیرا ظریف هستند. هر خزه باقی مانده با مخلوط خاک جدید مخلوط می شود.

یک گلدان کوچک را با مخلوط گلدانی با زهکشی خوب پر کنید و خاک را کمی مرطوب کنید.

قلمه های ریشه دار را به داخل گلدان منتقل کنید و آن را در مکانی قرار دهید که نور غیرمستقیم متوسط ​​تا روشن دریافت کند. خاک را برای 1 تا 2 هفته اول به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید تا به سازگاری ریشه ها کمک کند و سپس برنامه منظم آبیاری را از سر بگیرید.

آفات رایج

این پوتوس به برخی از آفات رایج گیاهان آپارتمانی حساس است که باید مراقب آنها باشید. شپشک آرد آلود و فلس از آفات مکنده شیره هستند که به مرور زمان به برگ های گیاه آسیب می رسانند. هر دوی آنها یک بقایای چسبنده روی برگ ها و ساقه یک گیاه باقی می گذارند که یکی از اولین نشانه هایی است که نشان می دهد شما با هجوم مواجه هستید. پشه قارچی یکی دیگر از آفات رایج گیاهان آپارتمانی است که به دلیل خاک مرطوب آنها جذب گیاهان پوتوس می شوند. این آفات پرنده تخم های خود را در خاک می گذارند و لاروهای آنها از سیستم ریشه گیاه تغذیه می کنند.

مشکلات رایج پوتوس آبی سبو

شایع ترین مشکلات پوتوس آبی سبو ناشی از آبیاری نامناسب یا شرایط نوری است. با این حال، در بیشتر موارد، این پوتوس ها نسبتاً بدون مشکل هستند.

زرد شدن برگها

یکی از رایج ترین مشکلات پتوس آبی سبو زرد شدن برگ ها است. متأسفانه، برگ‌های زرد می‌تواند نتیجه تعدادی از مشکلات مختلف باشد : از نور زیاد، کم آبی و کمبود رطوبت. بهتر است وضعیت رشد گیاه خود را ارزیابی کنید تا بفهمید علت اصلی زرد شدن برگها چیست.

پژمرده شدن یا پیچ خوردگی برگها

اگر پتوس آبی سبو شما دارای برگ های پژمرده یا پیچ خورده است، به احتمال زیاد نیاز به آبیاری مناسب دارد. برگها باید چند ساعت پس از آبیاری به حالت عادی برگردند. اگر اینطور نشد، ممکن است به این معنی باشد که ریشه‌های گیاه در اثر آبیاری خشک شده‌اند و برای اطمینان باید سیستم ریشه را بررسی کنید. اگر ریشه ها خشک و چروکیده شده اند، می توانید ساقه های سالم گیاه را تکثیر کنید تا پوتوس خود را دوباره زنده کنید.

رشد آهسته

شایع ترین علت تاخیر در رشد پوتوس آبی سبو کمبود نور است. سعی کنید گیاه خود را به مکانی که نور روشن و غیرمستقیم دریافت می کند تا رشد قوی تر را تشویق کند.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *