راهکارهای پرورش ارکیده وحشی در خانه

مقدمه

یکی از زیباترین اناوع گل ارکیده، ارکیده های وحشی هستند. این گونه ارکیده ها به طور طبیعی در همه جای این کره خاکی از آمریکا و آفریقا تا جزیره های دور افتاده به راحتی یافت میشوند. امروز قصد داریم درباره نحوه نگهداری و پرورش یکی از بهترین گونه های ارکیده وحشی یعنی گونه گودایرا صحبت کنیم.

این نوع ارکیده وحشی به دلیل زیبایی منحصر بفرد شاخه های زیبای آن و رشد بسیار آسان تر از سایر گونه ها بیش از سایر انواع ارکیده مورد توجه بوده است. این گونه ارکیده وحشی خود دارای 25 نوع گونه متفاوت نیز هست. در سال های اخیر به دلیل افزایش روند جنگل زدایی توسط انسان ها به خصوص در ایران پیدا کردن این نوع ارکیده سخت شده است. در صورتی که نتوانستید آن را به شکل طبیعی پیدا کنید از بذر آن استفاده کنید.

 شرایط نگهداری ارکیده وحشی

نور

نور زیاد منجر به سوختن برگ های ارکیده میشود حالا وحشی یا غیر وحشی مهم نیست. هرگز این گیاه را در معرض نور مستقیم و طولانی قرار ندهید. دریافت نور به طور غیر مستقیم یا قرار گرفتن در یک محیط روشن برای رشد آن کافیست.

آبیاری

آبیاری ارکیده وحشی باید با در نظر گرفتن خشکی خاک بین دو رطوبت دهی باشد. هرگز خاک ارکیده وحشی را خیس نکنید آن را مرطوب نگهدارید. زیر گلدان های ارکیده باید سوراخ های زهکشی مهیا شود تا آب اضافی از گلدان خارج شود.

خرید ارکیده گلدانی ارسال روز

خاک

خاک این گیاه باید زهکش کامل باشد. البته ارکیده وحشی از آن جا که در مناطق جنگلی میروید سازگاری بهتری نسبت به سایر انواع ارکیده دارد. برای خاک این گیاه فرمولاسیون خاصی لازم نیست فقط سعی کنید دارای پیت ماس یا مواد سبک که آب را در خود جمع نمیکنند باشد.

تکثیر ارکیده وحشی

در ابتدا توجه کنید که نتیجه گیری در تکثیر این گیاه ممکن است مدت زیادی زمان ببرد. برای تکثیر ارکیده های وحشی از طریق ریزوم ها ابتدا باید آن ها را از گلدان خارج کنید.

برای خروج از گلدان سعی کنید خاک رطوبت نداشته باشد. با چند ضربه آهسته به گلدان گیاه شل میشود و میتوان آن را خارج کرد. با احتیاط و بدون آسیب به ریشه ها آن ها را خارج کنید. با احتیاط ریزوم گیاه را به چند تکه تقسیم کنید و بوته های کوچک را در گلدان های جداگانه بکارید. بعد از کاشت اگر خاک خشک است مقدار کمی خاک را مرطوب کنید. در این جا کار تمام است و باید صبورانه منتظر تیجه دهی تکثیر باشید.

کود دهی

سعی کنید زمانیکه ارکیده وحشی به گل نشست مقدار کمی کود مایع به آن بدهید. این مرحله رشد و اندازه گل ها را تقویت خواهد کرد.

تعویض گلدان ارکیده وحشی

بیشترین علائمی که نشان میدهد گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد عبارتست از:

بیرون زدگی ریشه های گلدان

برگ ریزی مداوم ارکیده

در این دو حالت در اکثر مواقع گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد.

جمع بندی

در این پست فروشگاه گل و گیاه الی ماما تلاش کرد درباره شرایط نگهداری و پرورش ارکیده وحشی مهم ترین نکات را دستچین کند. ارکیده های وحشی نسبت به سایر انواع ارکیده طبیعت سازگارتری دارند. لذا در صورت تمایل به پرورش در منزل جوابدهی و عملکرد بهتری دارند. در صورتی که با مواردی مشابه تجربیاتی مشابه داشتید حتما در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *