شرایط نگهداری دیفن باخیا

دیفن باخیا

دیفن باخیا یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب و مدرن می‌باشد که امروزه میان خانواده های ایرانی جایگاه خاصی پیدا کرده است. با فروشگاه گل و گیاه الی ماما همراه شوید تا اطلاعات کاملی درباره این گل به شما ارائه دهیم.

این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری مکزیک،آمریکای جنوبی و هند می‌باشد. در برابر سرما بشدت آسیب پذیر است و در مقابل گرما نیز دوام نمی آورد. توجه به مقدار نور دریافتی برای این گیاه بسیار مهم است.

ظاهر دیفن باخیا

این گیاه دارای برگ‌های بیضی شکل و نوک تیز می‌باشد. طول این برگ‌ها در شرایط مناسب به ۵۰ سانتی متر نیز خواهد رسید. روی برگ‌های دیفن باخیا رگه های زرد و سفید مشاهده می‌شود. از انواع گیاهان همیشه سبز و چند ساله است که شرایط نگهداری آسانی دارد. اگر گیاهتان را در فضای باز نگهداری کنید طول آن به ۱۲۰ سانت نیز خواهد رسید.

شرایط نگهداری دیفن باخیا

نور

میزان نور دریافتی برای این گیاه بسیار مهم است. شما بایستی گلدان خود را در محیط مناسبی قرار دهید تا میزان مناسبی از نور را دریافت کند. نور اگر کم باشد سبب دراز شدن ساقه گیاه خواهد شد. سعی کنید گلدان خود را در زیر نور فیلتر شده خورشید قرار دهید طوریکه روزانه ۶ ساعت به گیاه نور برسد.

آب

میزان آبدهی دیفن باخیا متناسب با شرایط زمانی متفاوت است‌. درفصل تابستان هفته ای دو الی سه بار و در زمستان هفته ای یکبارکافی است. در زمستان بهتر است بعد از هربار خشک شدن کامل گیاه به آن آب دهید.

نکته مهم دیگر: در بیشتر مواقع علت از بین رفتن گیاه همیشه سبز دیفن باخیا بیش از حد آبیاری کردن آن می‌باشد. توجه داشته باشید رطوبت زیاد به گیاهتان آسیب خواهد رساند.

خاک

بسیار مهم است که خاک این گیاه دارای زهکشی مناسب باشد. زیرا این گیاه رطوبت را بصورت زیاد تحمل نمی‌کند و بایستی در خاک فضای کافی برای تنفس و عبور جریان هوا و رطوبت وجود داشته باشد. استفاده از ترکیب پرلیت و ماسه نیز برای رشد گیاه مناسب می‌باشد.

کود

اگر به دنبال رشد گیاه خود هستید، کود دهی آن را از یاد نبرید! هر وقت شاهد کوچک ماندن برگ های دیفن باخیا و عدم رشد مطلوب آن بودید، بدانید از لحاظ تغذیه به کمک شما نیاز دارد و از کمبود مواد غذایی رنج می برد. در فصل رشد دیفن باخیا، کود دهی در کنار دیگر عواملی که در بالا گفته شد مهم ترین فاکتور برای رشد گیاه می باشد زیرا در صورت کمبود مواد غذایی عناصر از برگ های پیر به سمت برگ های جوان حرکت می کند در نتیجه برگ های پیر به دلیل عدم جبران به تدریج زرد شده و دچار ریزش می شود. استفاده از کود های مایع برای این گیاه آپارتمانی مفید خواهد بود.

آفات درگیرکننده دیفن باخیا و راه های درمان آن

آفات-دیفن-بخیا

اگر مشاهده کردید که ساقه گیاهتان دراز شده اما‌ برگ های آن رشد چندانی ندارند و ریز هستند علت آن کمبود نور کافی است. شما برای آنکه گیاهتان روند رشد طبیعی خود را طی کند بایستی گلدان را به محیط دیگری منتقل کرده و هر از چند گاهی آن را بچرخانید تا به همه بخش های گیاه نور کافی برسد.

علت ریزش برگ های دیفن باخیا

اگر مشاهده کردید که برگ های گیاهتان به طور مداوم خشک می‌شوند و به زمین می افتند، علت آن وجود محیط گرم و خشک‌ است شما بایستی روی برگ ها را غبار پاشی کنید یا اینکه گیاهتان را به محیط خنک تری منتقل کرده و سبب بهبود رشد گیاه شوید.

قهوه ای شدن سر برگ ها

آفات-و مشکلا-دیفن-باخیا

اگر به گیاهتان بیش از اندازه آب دهید سبب زرد شدن نقاط پایینی برگ و قهوه ای شدن سر برگ‌ها و لک‌های قهوه ای بر روی آن خواهد شد.

تکثیر دیفن باخیا

این گیاه از طریق ۳ روش خواباندن هوایی، پاجوش، و قلمه ی ساقه تکثیر خواهد شد.

تکثیر-دیفن-باخیا-از-طریق-ساقه

تکثیر از طریق قلمه ی ساقه به آسانی انجام می‌شود. کافی است ساقه را به قطعه های ۵ سانتی متری تقسیم کرده و روی خاک مناسب قرار دهید؛ بطوری که بدنه ساقه با خاک ارتباط داشته باشد. در این صورت با دادن آب مناسب و مراقبت مداوم به سرعت جوانه خواهد زد و تکثیر می‌شود.

از آفات درگیرکننده دیفن باخیا کنه تار عنکبوتی و شپشک آردی می‌باشد. برای رهایی از شر این آفات می‌توانید با استفاده از پنبه و الکل روی سطح گیاه را تمیز کنید. البته این کار زمانی جوابگو خواهد بود که هنوز در مراحل اولیه بیماری باشد و اگر شدت درگیری آفات با گیاه افزایش یافته باشد بهتر است از آفت کش ها استفاده کرد.

تعویض گلدان

معمولا هر دو الی سه سال یک‌بار این گیاه نیاز به تعویض گلدان پیدا می‌کند؛ زیرا ریشه‌های آن رشد می‌کند و فضای کافی برای ادامه رشد نخواهد داشت. بهتر است این کار را در بهار انجام دهید تا گیاه دچار شوک و آسیب نشود. همچنین بهتر است گلدان جدیدی که انتخاب می‌کنید تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی باشد؛ زیرا گلدان بیش از حد بزرگ آب زیادی طلب می‌کند و در نتیجه دیرتر خشک می‌شود، چیزی که دیفن باخیا دوست ندارد.

سمی بودن

برگ‌های گیاه بشدت سمی است و اگر توسط انسان و یا حیوانات خانگی خورده شود آثار سوء بر سلامتی‌‌آنها خواهد شد. حتما دقت کنید اگر سموم داخل برگ‌گیاه با آب دهان انسان مخلوط شود سبب التهاب و عفونت خواهد شد. پس از تماس مستقیم با گیاه جدا خود داری کنید و برای هرس کردن گیاه نیز از دستکش استفاده کنید.

دمای مناسب نگهداری دیفن باخیا؟

13 الی 18 درجه

آیا دیفن باخیا سمی است؟

بله برگ‌های آن به شدت سمی میباشند.

تعویض گلدان دیفن باخیا هرچند سال باید انجام گیرد؟

هر3 سال یکبار

علت ریزش برگ های گیاه دیفن باخیا چیست؟

هوای گرم و خشک

چرا روی برگ های دیفن باخیا لکه های قهوه ای رنگ به وجود می‌آید؟

زیاده روی در آب دادن

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *