شرایط نگهداری از  کالاته آ اوربیفولیا

مقدمه

سخت نیست که بفهمیم چرا بسیاری از علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی به گونه های کالاته آ میل دارند. این گیاهان زیبای استوایی خیره‌کننده خطوط راه راه و رگه‌های مشخصی روی شاخ و برگ‌های کشیده خود دارند. با این حال، آنها همیشه بهترین انتخاب برای دوستداران گیاهان تازه کار نیستند، زیرا در مورد مراقبت و شرایط مورد نیاز آنها خاص هستند (به آبیاری مکرر و رطوبت بالا فکر کنید).

برگ گرد (کالاته آ اوربیفولیا یا Geoppertia orbifolia) از این قاعده مستثنی نیست. نوارهای سبز مایل به نقره ای روی برگ های زیبا و بزرگ آن، آن را به گیاهی کمیاب تبدیل کرده است.

با این حال، اگر بخواهید تلاش بیشتری انجام دهید، این گیاه دشوار چیزهای زیادی دارد. کاتاله آ اوربیفولیا به سرعت در حال رشد، دوستدار حیوانات خانگی، سرسبز و چشم نواز است.

نام رایجکالاتیا برگ گرد
نام گیاهشناسیCalathea Orbifolia syn. Geoppertia orbifolia
خانوادهMarantaceae
نوع گیاهعلفی ، چند ساله
اندازه بالغ2-3 فوت
میزان نورنیم سایه جزئی
نوع خاکمرطوب خوب زهکشی شده
PH خاکاسیدی، قلیایی، خنثی
زمان گلدهیبه ندرت در خانه گل میدهند
رنگ گل هاسفید کرمی
بومی منطقهجنوب آمریکا

مراقبت از کالاته آ اوربیفولیا

این گیاهان برای رشد نیاز به مراقبت زیادی دارند و تلاش برای زنده نگه داشتن کالاته آ ها می تواند چالش برانگیز باشد. حتی برای با تجربه ترین افراد!. یکی از دلایلی که آنها اغلب در گلخانه ها پرورش می یابند نیاز آنها به محیطی گرم و مرطوب است. اما، اگر بتوانید شرایط استوایی را که آنها دوست دارند فراهم کنید، از زیبایی کالاته آ اوربیفولیا در خانه خود استفاده خواهید کرد. برای نگهداری این گیاه به هوای پر از رطوبت، موقعیت های سایه دار و دمای ملایم نیاز دارید.

گردگیری منظم برگ های گیاه به جلوگیری از مسدود شدن منافذ آنها ، کارایی جذب نور را به حداکثر می رساند و به رشد سالم کمک می کند.

نور

تشویق شاخ و برگ های شاداب و سالم و ارائه نور پراکنده مناسب یکی از کلیدهای موفقیت رشد کالاته آ اوربیفولیا است. آفتاب مستقیم منجر به لکه‌های قهوه‌ای زشت، سوختگی برگ‌ها و رنگ پریدگی می‌شود. با این حال، اگر شرایط نور خیلی کم باشد، برگ‌ها کامل‌ترین یا سالم‌ترین ظاهر خود را نخواهند داشت. چرخاندن گیاه در هر ماه به رشد متعادل نیز کمک می کند.

خاک

کالاته آ اوربیفولیا ریشه‌های شکننده ای دارد، بنابراین یک مخلوط گلدانی ظریف، شل و سبک وزن بهترین کار را دارد. از آنجایی که این گیاهان به رطوبت زیادی نیاز دارند. مخلوط های خاک طراحی شده برای بنفشه آفریقایی برای این گیاه مناسب است. اگر می خواهید مخلوط را خودتان درست کنید، مخلوط کمی اسیدی را انتخاب کنید. چیزی شبیه یک قسمت پیت ماس ​​(یا به عنوان جایگزین پایدار، نارگیل)، یک قسمت پرلیت و یک قسمت ورمیکولیت بهترین مخلوط است.

مطمئن شوید که گلدان دارای سوراخ های زهکشی کافی است. در حالی که کالاته آ اوربیفولیا رطوبت ثابت را دوست دارد، خاک غرقابی باعث پوسیدگی ریشه می شود.

آب

اشتباهات آبیاری جایی است که بسیاری از صاحبان کالاته ای برگ گرد برای اولین بار اشتباه می کنند. ایجاد تعادل مناسب کمی مشکل زاست، زیرا آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ گیاه شما می شود. همیشه دو اینچ بالای خاک را با انگشت خود بررسی کنید. اگر احساس می‌کنید مرطوب است و خاک روی انگشتتان می‌ریزد، چند روز صبر کنید و دوباره چک کنید. زمانیکه خاک خشک شد، معمولاً زمان آبیاری است.

کالاته آ اوربیفولیا در حالی که نیاز به رطوبت ثابت دارند، نمی تواند ریشه های خیس را تحمل کند. روش  ابیاری کم  غالباً بهترین نتیجه را دارد و آبیاری از ته به رطوبت کمک می کند تا به ریشه و مرکز گلدان برسد. آبیاری از بالا اغلب منجر به تخلیه آب به سمت پایین می شود. حتما بعد از چند ساعت خاک را چک کنید. اگر خاک تا بالا مرطوب است، آب اضافی را از نعلبکی یا سینی زیر گلدان تخلیه کنید.

استفاده از آب مقطر یا تصفیه شده یا آب لوله کشی که در طول شب رها می شود به جلوگیری از ترد شدن لبه های برگ یا زرد شدن برگ ها که برخی از مواد معدنی مشکل ساز می توانند ایجاد کنند، کمک می کند.

 

 

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *