گل یاقوتی، اول گل بعد برگ!

گل یاقوتی

مقدمه

شکل ظاهری یاقوتی چگونه است؟ شرایط مناسب برای نگهداری این گیاه باید چگونه باشد ؟ بیماری ها و افات این گیاه چیست؟ در این پست که توسط کارشناسان الی ماما آماده شده است قصد داریم به تمامی این پرسش ها پاسخ بدهیم پس با ما همراه باشید:

گل یاقوتی یا برووالیا ، گیاه بومی منطقه  آمریکای جنوبی ( کلمبیا ) است. گل های این گیاه رنگی متمایل به آبی و گاهی در رنج رنگ بنفش است ک عرضی در حدود 5 سانتیمتر دارند.

این گیاه شش گونه مختلف دارد، که طول عمر همه آن‌ها یک سال می‌باشد.

این گیاهان به نور خورشید متوسط و دمای محیطی معمولی نیاز دارند، خاک  این گیاه از نظر رطوبت همیشه باید 50 الی 70 درصد باشد، همچنین نوع خاک مناسب برای  این گیا‌هان قلیایی تا کمی اسیدی است.

ترکیب خاکی مناسب برای گل یاقوتی ، ترکیبی از کود حیوانی،  خاک برگ  و مقداری ماسه است.

این گیاهان در فصل بهار نیاز به کود دهی به میزان 2 گرم در لیتر است. عمل کود دهی باید هر دو هفته یک بار برای رشد بهتر گیاه یاقوتی انجام شود.

این گیاه ، یک ساله می‌باشد و زمان گل دهی آن در طول فصل تابستان می‌باشد. این گیا‌هان به صورت شاخه‌های منشعب میباشند که تا ارتفاع 30 الی 60 سانتی متر رشد می‌کنند. نوع کوتاه آن‌ها اسپکیوتا (B.speciosa) که تا ارتفاع 25 الی 40 سانتی متر رشد می‌کنند. اندازه غنچه گل های یاقوتی بعد از باز شدن به 3 الی 5 سانتیمتر نیز میرسد.

زمان کاشت گل یاقوتی

همان طور که گفتیم خاک مناسب برای کاشت یاقوتی یا برووالیا مخلوطی از خاک معمولی باغچه به همراه خاک برگ است. زمان مناسب برای کاشت گل یاقوتی 8 الی 10 هفته قبل از گرم شدن هوا می‌باشد.  در این زمان باید دانه‎های این گل یاقوتی را در منزل داخل ظرف‌های مسطح کاشت.

این گیاه با کشت بذر گسترش میابد و تنها راه تکثیر آن بذر است. زمان رشد بذرها تقریبا دو هفته است دمای محیط رشد برای رشد خوب بذرها 21 الی 24 درجه سانتی گراد می‌باشد.

 (زمان مناسب برای انتقال بذر گیاه یاقوتی به فضای بیرون زمانی است که برگ گیاهان و درختان محیط خارجی جوانه زده و شروع به رشد کرده اند)، چرا که این گیاه برای رشد بهتر به محیطی نیاز دارد که بعد از ظهرها در تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد و محیط سایه باشد. زمان گلدهی این گیاه تابستان و در فصل گرم است.

بیماری ها و آفات گل یاقوتی

از جمله آفات این گیاه کنه‌های عنکبوتی می‌باشد. کنه عنکبوتی باعث می‌شوند گیاه لکه دار و زرد شود. کنه ها سرعت تکثیر بالایی دارند. بهترین راه حل برای مبارزه با این آفت حذف علف‌های هرز و آلوده می‌باشد.

دیگر آفات این گیاه مواردی مثل مگس سفید است. مگس های سفید حشرات پروانه ای کوچک هستند که ریشه گیاه را ضعیف میکنند و به مرور باعث نابودی گیاه می‌شوند. راه حل مبارزه با این آفت هم استفاده از آفت کش شته و حذف گیاه‌های آلوده می‌باشد.

اسئفاده از آفت کش اثرات منفی بر روی خود گیاه هم دارد و باعث تغییر شکل و کوتاه شدن گیاه می‌شود. بنابراین باید به میزان مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

قارچ‌ها نوع دیگری از آفات  گل یاقوتی می‌باشند، که باعث ایجاد لکه روی برگ‌های این گیاهان می‌شوند. برای مبارزه و کنترل قارچ‌ها هم مثل موارد قبلی با حذف  برگ‌ها و گیاهان آلوده  میتوان سرعت تکثیر قارچ‌ها را کنترل و مدیریت کرد.

 محیط و شرایط نگهداری گل یاقوتی

بهتر است بدانید که این گل‌ها به دلیل ظاهر مناسبی که دارند در فضای داخل و قسمت‌های مختلف خانه ظاهری زیبا و دلنشین به محیط میدهند. مثلا برای افرادی که ساکن در آپارتمان هستند میتوانند گل و گیاه‌ان کوچک آپارتمانی انتخاب نمایند.

گیاه‌ان زینتی به سبب داشتن ویژگی های منحصر به فرد مانند رنگ ، بو و شکل برگ از مواردی هستند که رنگ و بویی تازه و فانتزی به محیط زندگی شما میبخشند.

بخش زینتی گل یاقوتی  را گل‌های آن تشکیل می‌دهد.

این گیاه نسبت به سرما حساس می‌باشد و باید در مکانی دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد. چرا که تابش مستقیم نور خورشید باعث سوختن برگ‌های این گیاه میشود. بهترین مکان برای نگهداری این گیاه کنار پنجره و به دور از تابش مستقیم خورشید است.

در فصل زمستان که وقت خواب زمستانی گل یاقوتی است بهتر است خاک را نسبتاً خشک نگه دارید؛ زیرا فعالیت گیاه در این فصل بسیار کم است و رطوبت زیاد ممکن است باعث از بین رفتن ریشه آن شود. در حقیقت فواصل بین زمان آبیاری نباید زیاد کوتاه باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری:

در این مقاله به بررسی گیاه یاقوتی پرداختیم. گل یاقوتی از زیباترین و بی بدیل ترین گیاهان زینتی است. برای نگهداری این گیاه شرایط خاصی نیاز نیست. فقط نکته مهم برای رشد این گیاه دمای بین 21 تا 24 درجه سانتیگراد است .این گیاهان باید در ظروف مسطح کشت شوند. همچنین یکی از مهم ترین موارد برای رشد این گیاه دور بودن از تابش مستقیم آفتاب است. شما دوستان عزیز میتوانید این گیاه زیبا را همینک از فروشگاه آنلاین گل و گیاه الی ماما تهیه کنید.

سوالات رایج

گل های یاقوتی اکثرا به چه رنگی وجود دارند؟

رنگ آبی

بستر مناسب برای پرورش یاقوتی چیست؟

خاک باغچه به همراه خاک برگ

دمای مناسب برای رشد گیاه یاقوتی باید چقدر باشد؟

در حدود 21 تا 25 درجه دور از تاش مستقیم خورشید.

زمان گلدهی یاقوتی چه فصلی است؟

تابستان

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *