حل مشکلات و بیماری های بونسای ها

حل مشکلات و بیماری های بونسای ها

مقدمه

بونسای – کنترل آفات و بیماری ها:

بونسای به اندازه گیاهان و درختان با اندازه معمولی در برابر آفات و بیماری ها حساس است. از سوی دیگر، بونسای ها به دلیل کاهش اندازه خود، ممکن است نتوانند در برابر حمله بیماری مقاومت کنند. هوشیاری در تشخیص بیمای از اهمیت بالایی برخوردار است.

باید گفت مشکلات بونسای ها معمولاً ، قبل از اینکه زیاد شوند، تشخیص داده میشوند.

حشره کش های زیادی وجود دارد که هر کدام برای یک حشره خاص مناسب هستند و لزوماً برای همه آنها مناسب نیستند. گاهی اوقات اولین چیزی که باید امتحان کنید این است که حشرات را جدا کنید یا بشویید. یک قانون خوب برای پیروی این است که از کم خطرترین روشی که کار را انجام می دهد استفاده کنید. به عنوان مثال، صابون حشره کش برای انسان بسیار بی خطر است، اما باید پس از سمپاشی از روی گیاهان شسته شود، زیرا اسیدهای چرب در نهایت منافذ روی برگ ها را می پوشانند. باید اغلب سمپاشی شود، زیرا باید با حشره تماس داشته باشد و اثر باقیمانده ای ندارد.

در صورتی که هنوز شناخت کاملی از بونسای ها ندارید پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را حتما مطالعه کنید:

بونسای چیست

برخی از رایج‌ترین حشرات و روش‌های مناسب کنترل:

شته ها: حشرات کوچک و آبدار، معمولا سبز روشن، اما می توانند سفید، سیاه یا خاکستری باشند که شیره برگ های جوان و جوانه های گل را می مکند. بیشتر اسپری‌های گیاهان آپارتمانی در صورت تماس آنها را از بین می‌برند، اما برای مؤثر بودن باید هر چهار تا شش روز یکبار تکرار شوند. شته های زنده، ماده و باردار تولید می کنند، بنابراین این یک چالش است! گاهی اوقات حذف همه گل ها و جوانه ها به طور همزمان کنترل آنها را آسان تر می کند. صابون های حشره کش فقط شته هایی را که با آنها در تماس هستند از بین می برند.

فروش عمده بونسای

کنه های عنکبوتی

آن ها کوچک هستند، به سختی دیده می شوند. شبیه دانه های بسیار ریز و ریز فلفل سفید در سطح زیرین برگ در امتداد رگبرگ میانی هستند. بعداً تارهای ظریفی که شبیه موهای فرشته روی درخت کریسمس است دیده می شود. کنه‌های عنکبوتی حشرات نیستند، بلکه نزدیک به عنکبوت هستند. آنها هشت پا دارند نه شش پا. حشره کش کار نخواهد کرد.

حشرات MEALY

 از دیگر بیماری بونسای حشرات MEALYند. انها شبیه خوشه های کوچک پشم پنبه مرطوب هستند، معمولاً در شکافی که برگ به ساقه می پیوندد رشد میکنند. مالیدن هر حشره با الکل روی نوک آن حشره را می کشد، اما نسبتا وقت گیر است! برای اطمینان از اینکه یک حشره دوباره گیاه را آلوده نمیکند، ماه ها بررسی بسیار دقیق ضروری است.

SCALE

شبیه قطره چسب خشک شده روی ساقه یا سطح زیرین گیاهان صاف برگ است.  اسکیل ها از دیگر بیماری های بونسای ها هستند که بسیار مشکل آفرین نیز میباشند. می توان آن را با ناخن خراش داد. هیچ ماده شیمیایی وجود ندارد که پوسته های ایجاد شده روی برگ ها یا ساقه ها را از بین ببرد. می توان با مالیدن هر یک از فلس ها با الکل مالشی از بین رفت، اما این کار همه آنها را از بین نمی برد و دوباره برمی گردند! بهتر است آن قسمت گیاه را از بین ببرید، زیرا می تواند به گیاهان دیگر سرایت کند و ریشه کن کردن آن غیرممکن است.

FUNGUS GNATS

از دیگر بیماری های بونسای حشرات کوچک سیاه رنگی هستند که در اطراف گیاهان، معلق هستند. حشرات بالغ هیچ آسیبی ندارند، اما گر تعداد لاروهای موجود در خاک زیاد باشد، می تواند به موهای ریز ریشه آسیب برساند. آنها ریشه های گیاهی در حال مرگ را ترجیح می دهند و نشانه ای از مرطوب نگه داشتن خاک هستند (که ریشه ها را می کشد). گرد و غبار خاک به طور موقت مشکل را از بین می برد، اما اصلاح عادت های آبیاری تنها راه برای از بین بردن کامل آنها خواهد بود.

هوای گرمتر باعث کاهش کپک گیاه می شود، اما گیاهان در فصل زمستان به دمای سردتر نیاز دارند!

اگر مطمئن نیستید مشکل بونسای چیست، هیچ چیز اضافی روی گیاه اسپری نکنید تا ببینید وضعیت درست می شود یا خیر! بسیار آسان است که آسیب بیشتری  به حشرات وارد کنید! به طور مثال میتوانید از دستگاه پخش آفت کش ها یا سایر سموم رایج استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم به گونه ای بسیار جزئی از مشکلات و بیماری های بونسای ها صحبت کنیم. عامل اصلی مرگ و بیماری در یک گیاه نوپا مانند بونسای شته ها، کنه ها و حشرات هستند. امید است مطالب این پست آموزشی الی ماما برای شما عزیزان مفید بوده باشد. با نظرات و پیشنهادات خود، شما این بار مقاله را کامل کنید.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *