بونسای (تلفیق علم و هنر)

بونسای

مقدمه

اگر علاقه دارید درخت را به خانه خود آورید بونسای خریداری کنید. این گیاه یکی از زیباترین گیاهان موجود در حال حاضر است. گیاهی با اشکال و انواع مختلف که تلفیقی از علم و هنر است. ما در این مقاله که توسط کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما تهیه شده است هر آن چه شما نمیدانید را درباره این مینی درختچه زیبا فاش خواهیم ساخت!

تاریخچه

بونسای اولین بار در شرق آسیا دیده شد. گیاهی عجیب و زیبا که توجه بسیاری از مردمان آن زمان را جلب کرد. در واقع این گیاه ترکیب علم و هنر می باشد و معنای لغوی آن هم کاشته شده در گلدان است. هنر ساخت بونسای در زمان چین باستان به شکوفایی کامل رسید. زیرا پادشان آن زمان به پرورش، رشد و نگهداری بونسای علاقمند بودند. این گیاه مختص مناطق گرم می باشد. این گیاه از خانواده موراسه بوده و دارای ریشه و ساقه های قوی می باشد.

طریقه نگهداری

بونسای ها از انواع گیاهانی هستند که طرح و شکل آنها بستگی به سلیقه شما دارد. و هرطور که بخواهید می توانید از آنها در طرح و اندازه های مختلف مراقبت کنید. این گیاه مختص مناطق گرم می باشد.

نور

نیاز به نور غیر مستقیم و فیلتر شده خورشید دارد. توجه داشته باشید اگر نور کافی به این گیاه نرسد دچار ریزش برگ خواهد شد و زیبایی خود را از دست می دهد. استفاده از نور های مصنوعی نیز برای حفظ این گیاه مفید می باشد. بهترین مکان برای نگهداری این گیاه زیبا به فاصله 1 و نیم متری پنجره خواهد بود.

زمانی که گیاه را می کارید و در دوران رشد است نیاز آن به آب بیشتر خواهد بود. هرچه زمان بگذرد این نیاز کمتر خواهد شد. در فصول رشد هر هفته 2 بار و در مواقع استراحت هر هفته یک بار آبدهی به گیاه کافی می باشد. رطوبت بیش از اندازه برای گیاه مضر خواهد بود و سبب زرد شدن برگ ها خواهد شد. استفاده از جزیره برای گیاه بونسای بشدت توصیه می شود که آب تبخیر شود و کم کم به گیاه برسد.

خاک

بهترین ترکیب برای خاک این گیاه کوکوییت+خاک باغچه+ورمی پوست+ماسه+خاک برگ می باشد. از خاک سبک با زهکشی بالا برای گیاهتان استفاده کنید.

دما

چون این گیاه مختص مناطق گرمسیری می باشد بهترین دما بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد خواهد بود. هوای بیشتر از 28 درجه سانتی گراد برای گیاه مناسب نیست و باید حتما غبار پاشی صورت گیرد.

کود

بونسای از جمله گیاهانی می باشد که نیاز بسیار زیادی به کود دارد. استفاده کردن از کود مغذی و غنی برای رشد آن بشدت تاثیر گذار خواهد بود. بهترین زمان کود دهی به گیاه از اوایل فصل بهار تا اواخر تابستان خواهد بود. مانند سایر گیاهان آپارتمانی از کود مایع برای گیاهتان استفاده کنید. مقدار کود دهی هر دو هفته یکبار کافی خواهد بود.

رطوبت

این گیاه خواهان رطوبت است و در آب و هوای گرم و خشک طاقت نمی آورد. محیط نگهداری گیاه را تا حد امکان مرطوب نگهدارید به این منظور 3 راه وجود دارد:

استفاده از مهپاشی خودکار

اسپری کردن آب بر روی برگ های گیاه

ساخت جزیره

هرس کردن

مهم ترین نکته در نگهداری گیاه بونسای هرس کردن آن خواهد بود. زیرا این گیاه به صورتی در خواهد آمد که شما می خواهید. بسیاری از باغبان ها عاشق هرس کردن و طراحی بونسای می باشند. نکته قابل توجه درباره هرس کردن استفاده از قیچی استریل شده برای گیاه خواهد بود. چون این گیاه کوچک است با روییدن 5 الی 6 برگ و یا در آمدن برگ هایی با پیچ و تاب اضافه آنها را هرس کنید.

قسمت هایی از بونسای که نیاز به هرس دارند: شاخه ها غنچه ها و برگ ها هستند.

تعویض گلدان

هر دو الی سه سال یکبار گلدان گیاهتان را تعویض کنید تا فضای کافی برای رشدش موجود باشد. و ریشه گیاه به خوبی رشد یابد. ابتدای بهار زمان مناسبی برای تعویض گلدان خواهد بود.

تکثیر بونسای

این گیاه به دو روش قلمه زدن و از طریق بذرها هایش تکثیر می شود.

سمی بودن

در پاسخ به این سوال که آیا بونسای سمی است یا خیر باید بگوییم بله این گیاه سمی می باشد که نباید توسط اطفال یا حیوانات خانگی خورده شود. گلدان خود را متناسب با نوع بونسای تشکیل داده و آن را در مکان مناسب قرار دهید.

علت ریزش برگ های بونسای

عدم وجود نور مناسب، سرما، مهم ترین علت های این مشکل است. برای مراقبت از گیاهتان گلدان را به محیطی با نور مناسبی منتقل کنید.

علت برگ های ریز و کوچک بونسای

اگر تغذیه گیاه مناسب نباشد این عارضه پیش خواهد آمد. فضای نامناسب علت دیگر آن است. در زمان مناسب گلدان را تعویض کنید و به آن کود مناسب تزریق کنید.

آفات درگیر کننده

تغییر رنگ برگ ها، قارچ ها و حشره ها که با استفاده از آفت کش ها می توان آنها را از بین برد.

انواع بونسای

این گیاه انواع و اشکال مختلفی دارد که شما با توجه به سلیقه خود هر نوعی را که بخواهید می توانید مهیا کنید و از آن استفاده کنید. برخی از انواع آن عبارتند از:

میخک هندی ( دارای برگ های سبز و براق که در کنار یکدیگر رشد می کنند. و حتی دارای برگ های ابلق نیز می باشد.

بونسای- گل-میخک

گل کاغذی دارای برگ هایی با رنگ های چشم نور مانند قرمز، بنفش، صورتی، زرد است

انواع بونسای-گل-کاغذی

آدنیوم دارای ساقه قطور و گل های زیبا است. ساقه های قابلیت این را دارد که آب را درون خود ذخیره کند.

انواع-بونسای-آدنیوم

شفلرا دارای برگ های سبز و کوچک است و بخش بالایی گیاه را پوشش میدهد.

انواع بونسای-شفلرا

یوکا دارای ساقه بلند و برگ های کشیده است. (برگ های آن گل نمی دهند)

انواع بونسای-یوکا

کارمونا: دارای برگ های سبز و مخملی است. در شرایط مناسب گل های سفید کوچکی میدهد.

شیر خشت: دارای برگ های صورتی و سفید است. حتی با نگهداری مناسب به میوه های قرمز آلبالو مانند شبیه میشوند.

جمع بندی

به طور کلی بونسای از گیاهان عجیب و زیبایی است که با مراقبت و رعایت شرایط نگهداری به درستی و همانطور که شما می خواهید رشد می کند. این گیاه را با توجه به انواع مختلفی که دارد حتی می توان در شیشه نگهداشت و از زیبایی آن نهایت بهره را برد. امیدواریم مطالب فوق مفید باشد و مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

دمای مناسب برای رشد بونسای چقدر است؟

20 الی 30 درجه

تعویض گلدان هرچند سال یکبار برای بونسای باید انجام گیرد؟

هر 2 الی 3 سال یکبار

علت ریزش برگ های بونسای؟

سرما و نور نامناسب

آیا بونسای سمی می باشد؟

بله

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *