بهترین گیاهان آپارتمانی

بهترین گیاهان آپارتمانی

اگر به نگهداری گل و گیاه آپارتمانی و زینتی علاقه دارید و نمیدانید چه نوع گیاهی مناسب فضای خانه و یا محل کار شما خواهد بود پیشنهاد می‌کنیم با مقاله ای که توسط کارشناسان الی ماما تهیه شده است همراه شوید تا شمارا با بهترین گیاهان آپارتمانی آشنا کنیم.

فیکوس

فیکوس الاستیا

نام یک گیاه انجیری است که معمولا در آپارتمان ها و گلخانه نگهداری می‌شود. و از بهترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود. این گیاه طریقه نگهداری آسانی دارد و به عنوان یک گیاه آپارتمانی می‌تواند جلوه زیبایی به محیط خانه شما دهد. فیکوس ظاهری با برگ‌های پهن و باریک شکل دارد و قرار دادن در محیط مناسب عامل مهمی در رشد گیاه محسوب می‌شود. این گیاه گیاهی  آسیایی و استوایی می‌باشد که برگ‌های آن به رنگ سبز پررنگ می‌باشد. این گیاه در محیط باز، تا 30 متر نیز رشد خواهد کرد در حالی که در محیط های بسته رشد کمتری دارد و این در مورد گیاه طبیعی است. دمای رشد این گیاه بین 16 تا 29 درجه سانتی گراد است. هفته ای دوبار در تابستان و یکبار در زمستان آبدهی به این گیاه کافی می‌باشد. اگر گیاه را با آب ولرم آبیاری کنید بهتر است. برای تامین مواد غذایی از کود های مایع یا جامد محلول در آب استفاده کنید.

بیماری های ظاهری گیاه:

اگر گیاه دارای برگ‌های ریز است نشان دهنده کمبود کود است. اگر برگ‌ها رنگ پریده هستند نشان دهنده نور مسقیم خورشید است که به آن می‌تابد. در این زمان سعی کنید گیاه را به مکان دیگری منتقل کنید.

فیلودندرون

فیلودندرون

جزء گیاهان همیشه سبز آپارتمانی است که ظاهر بسیار زیبایی دارد و از انواع بهترین گیاهان آپارتمانی است که طریقه نگهداری راحت تری دارد. این گیاه دو نوع رونده و بالا رو دارد.

نوع رونده این گیاه ظاهری قلبی شکل دارد که در محیط مناسب رشد خواهد کرد و به دور خود و محیطی که در آن قرار دارد میپیچد.

این نوع از فیلودندرون ها معمولا برگ های سبز بزرگ تری دارند. این گیاه نیاز به آب زیادی ندارد و به فاصله هر بار خشک شدن خاک گیاه، نیازمند آبیاری است. دقت کنید که برگ های این گیاه سمی هستند پس آن را در معرض کودکان و حیوانات خود قرار ندهید. دمای مناسب رشد این گیاه بین 65 تا 85 درجه مناسب است رطوبت دما می‌تواند عامل مهمی در رشد گیاه باشد.

پوتوس

پوتوس

از جمله بهترین گیاهان آپارتمانی رونده که محبوبیت زیادی دارد پوتوس می‌باشد. مهم ترین ویژگی این گیاه تصفیه کنندگی هوا است. رگه های نقره ای بر روی برگ‌های آن جذابیتی فوق العاده ای به این گیاه بخشیده است. پوتوس را در معرض نور زیاد خورشید قرار دهید؛ اما غیر مستقیم تا آسیبی به گیاه وارد نشود. توجه داشته باشید تمامی بخش های این گیاه در معرض نور خورشید قرار بگیرد. از نورهای مصنوعی نیز می‌توان استفاده کرد. به اندازه به گیاه آب دهید. غرق آب شدن گیاه باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد.

برای بهبود رشد پوتوس، در بهار و تابستان، هر دو هفته یک بار به آن کود مایع اضافه کنید. هر 3 ماه یکبار به گیاهتان کود دهید، توجه داشته باشید پوتوس را  باید در گلدان مناسب بکارید تا به خوبی رشد کند. کنه عنکبوتی یکی از آفات رایج درگیر کننده این گیاه است که سبب زرد شدن برگ‌های آن خواهد شد.

اگر پوتوس شما دچار ریزش برگ شده و یا در حال پژمرده شدن است؛ به احتمال زیاد دچار کمی خشکی شده است. کافی نبودن آبیاری از اصلی‌ترین دلایل این اتفاق است.

زامیوکالکاس (زاموفیلیا)

گیاه زاموفیلیا

گیاهی متعلق به جنوب شرقی آسیاست، این گیاه میتواند به 45 تا 60 سانتی متر بلندی قد برسد. برگ‌های این گیاه صاف تیره و براق می‌باشد وهمیشه سبز رنگ است. بهترین دمای رشد برای این گیاه بین 18 تا 26 درجه سانتی گراد می‌باشد. جز گیاهان کاملا سمی است که تمامی اجزای آن اگر مصرف شوند سبب بیماری خواهند شد.

تیلانزیا

تیلانزیا

از جمله گیاهان هوازی که نیازی به بوته ندارد و رشد خود را از طریق رطوبت و نور مناسب خواهد داشت. بومی منطقه آمریکای میانه و کشورهایی نظیر بیابان های مکزیک است، یکی از نکات جالب درباره این گیاه این است که از طریق گرد و خاک و حشراتی که ممکن است روی برگ های آن قرار بگیرند تغذیه می‌کند.

کالاتیا

کالاتیا

بومی منطقه گرمسیر آمریکا است. این گیاه از بهترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود. به دلیل اینکه این گیاه متعلق به مناطق گرمسیر است بایستی به صورت مناسب در معرض نور کامل خورشید قرارگیرد و حدودا روزی 6 ساعت به نور خورشید نیاز دارد. کالاتیا سندرینا باید در محیط گرم و مرطوب نگهداری شود. بنابراین سعی کنید رطوبت دما را با استفاده از بخور بالا نگهدارید. سندرینا می‌تواند مقدار زیاد آب را به خوبی دریافت کند. روزانه به مقدار مناسب به گیاه آب بخورانید.

کاکتوس

کاکتوس

کاکتوس ها از انواع گیاهان مقاوم در برابر خشکی و کم آبی محسوب می‌شوند. کاکتوس امروزه میان خوانواده های ایرانی محبوبیت خاصی پیدا کرده است و اگر شرایط مناسبی برای رشد داشته باشند جلوه زیبایی بوجود می‌آوردند. اکثر کاکتوس ها گیاهانی گوشتی با ظاهری خشن هستند که آب را داخل خود ذخیر می‌کنند. کاکتوس‌ها یا کلا فاقد برگ هستند، یا برگ‌های خیلی کوچکی دارند و ساقه‌های آن‌ها پوشیده از تیغ است. فصل رشد این گیاه اواخر پاییز تا اواخر بهار می‌باشد.

هرگز اجازه ندهید که آب به ساقه کاکتوستان وارد شود زیرا سبب پوسیدگی و قارچ خواهد شد.

نخل خیزرانی

نخل خیزرانی

این نخل بومی مناطق آمریکای مرکزی می‌باشد. حداکثر رشد این گیاه 2 متر است البته در محیط باز داخل آپارتمان یا محیط های بسته رشد آن به مراتب کمتر خواهد بود. نخل ها همیشه سبز رنگ و بوته ای هستند و ظاهری شبیه به درخت دارند. دمای مناسب برای رشد این گیاه 20 الی 30 درجه خواهد بود. این گیاه از آمریکا به ایران آمده است وخاصیتش تصفیه کنندگی هواست.

نخل شامادورا یک گیاه آپارتمانی با نیاز نوری متوسط است و باید دور از نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد. نور مستقیم باعث سوختگی نوک برگ ها و کمرنگ شدن برگ های جدید می شود. این گیاه مکان هایی با نور نسبتا کم را هم تحمل می کند. حداقل دمای مناسب برای این گیاه 16-18 درجه و حداکثر دما 26-28 درجه است.

سیکاس

سیکاس

متعلق به مناطق گرم و مرطوب است. این گیاه نخستین بار در چین و ژاپن رویت شده است. نیاز به نور زیادی ندارد و در تاریکی نیز رشد خواهد کرد.

هرگز در جای خنک این گیاه را قرار ندهید زیرا سبب آسیب رساندن به آن خواهد شد. به فاصله خشک شدن خاک گلدان به آن آب دهید، در بهار و تابستان به غبارپاشی با اب سبک بدون املاح نیاز دارد، در پائیز و زمستان غبار پاشی را متوقف کنید. بهترین روش ایجاد رطوبت ساخت یک جزیره در زیر گلدان است. مخلوطی از پیت و خزه می‌تواند خاک مناسبی برای رشد این گیاه باشد. این گیاه دارای ریشه سطحی می‌باشد و نیازی به تعویض گلدان به صورت مداوم ندارد. جزء گیاهانی است که تنها یکبار به گل می‌نشیند و سه ساله است.

آگلونما

آگلونما

یکی دیگر از بهترین گیاهان آپارتمانی آگلونما است. مهم ترین ویژگی این گیاه تصفیه کنندگی هواست. این گیاه دی اکسید کربن و مواد شیمیایی را جذب کرده و به جای آن اکسیژن تولید می‌کند. قرار دادن آگلونما در اتاق خوابتان خواب راحتی به شما هدیه خواهد داد. این گیاه زیبا بومی مرداب های جنوب شرقی آسیا و جنگل های گرمسیری است که همیشه سبز رنگ است.

این گیاه از جمله گیاهانی است که طریقه نگهداری آسانی دارد و نیاز به مراقبت چندان زیادی ندارد. یکی از ویژگی های آگلونما این است که در رنگ های گوناگونی موجود است و شما مطابق سلیقه خود می‌توانید یک نوع از آن را انتخاب کنید. توجه داشته باشید زمانی که سطح رویه خاک گلدان به طور کامل خشک شد به آن آب دهید. دمای ایده آل آگلونما 18 الی 25 درجه سانتیگراد است. این گیاه به سرما حساس است و سرمای بیش از اندازه به راحتی موجب مرگ گیاه می شود. باید بدانید که قرار گرفتن این گیاه در نزدیکی وسایل سرمایشی و یا گرمایشی هم منجر به از بین رفتن گیاه میشود.

دیفن باخیا

دیفن باخیا

یک نکته حائز اهمیت درباره دیفن باخیا اینست که به آبیاری حساس می‌باشد. سعی کنید به طور منظم و به مقدار مناسب به آن آب دهید. با رسیدن فصل خشک سال میزان آبدهی به این گیاه را افزایش دهید. از جمله گیاهانی است که به روشنایی ولی نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد، قرار دادن در زیر پنجره جنوبی خانه یا محیط کار برای آن مناسب است. دمای بین ۱۳ تا ۱۸ درجه برای نگهداری دیفن باخیا مناسب است، محیط نسبتا گرم را دوست دارد و سرما باعث ریزش برگ‌های پائینی گیاه می‌شود. این گیاه کاملا سمی می‌باشد که باید دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار گیرد.

کدام یک از گیاهان زینتی به سرما بشدت حساس هستند؟

سیکاس ،آگلونما

کدام گیاه زینتی به آبیاری حساس است؟

دیفن باخیا

مقاوم ترین گیاهان در برابر خشکی و کم آبی چه گیاهانی هستند؟

کاکتوس ها

گیاه هوازی که نیاز به بوته ندارد ؟

تیلانزیا

3.5/5 - (8 امتیاز)

3 دیدگاه برای “بهترین گیاهان آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *