خواص باور نکردنی سانسوریاها

خواص سانسوریا در الی ماما

مقدمه

شاید تا به حال به این نکته توجه کرده باشید که: علت اصلی محبوبیت سانسوریا یا گیاه مار چیست؟چرا آنها را همه جا می بینید و علت این که خرید آن اینقدر بالا رفته است چیست؟!؟

پاسخ بسیار ساده است. آنها یکی از مقاوم ترین گیاهان و آسان ترین موارد برای رشد و مراقبت هستند!

سانسوریاها نیز مانند گیاه عنکبوتی و گیاه ZZ، دارای مزایای بسیار زیادی است. به همین دلیل است که به نظر من، اینها 3 گیاهی هستند که هرکسی بدون توجه به مهارت های گیاه شناسی خود نیز میتواند در خانه خود داشته باشد.

Snake Plant و Mother in Law Tongue رایج ترین نام هایی هستند که برای بسیاری از گونه های سانسوریاهای موجود در بازار استفاده می شود.

این گیاه برای اولین بار در چین کشت شد، بیش از 70 گونه مختلف از گیاه مار در جهان وجود دارد. همه آنها بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری اروپا، آفریقا و آسیا هستند. هیبریدهای جدید این گیاه نیز به طور منظم تولید می شوند.

خواص سانسوریا در الی ماما

بدون هیچ توضیح اضافه دیگری قصد داریم از 7 خاصیت و مزیت بینظیر سانسوریا پرده برداری کنیم؛ با ما همراه باشید:

1. تحمل نور کم

گیاهان سانسوریا در طیف وسیعی از شرایط نوری رشد می کنند. این گیاه از روشنایی غیرمستقیم تا نور کم

را تحمل میکند البته ترجیح این گیاه نور متوسط است. اما در مناطق تاریک خانه و محل کار شما نیز خوب عمل می کند. آنها در اتاق هایی با پنجره های کوچک رو به شمال و شرق یا چند متر دورتر از یک پنجره رو به جنوب و غرب نیز رشد خوبی دارند.

اتاق خواب هایی که معمولاً پنجره های خوبی ندارند برای گیاهان سانسوریا ایده آل هستند. حمام با پنجره های کوچک و زیرزمین با سطح نور کم نیز از دیگر مکان های ایده آل برای گیاهان مار هستند.

نهایتا هر کاری که انجام می دهید، بسیار مهم است که آنها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. یادتان باشد نور مستقیم خورشید به سرعت گیاه شما را می سوزاند!

به طور مثال ما سانسوریا مهتابی در تاریک ترین گوشه حمام قرار دادیم. این گیاه از نور کم و رطوبت بالا به شدت لذت می برد.

2. مقاوم به خشکی

سانسوریاها به آبیاری بسیار کمی نیاز دارند!

نکته: من هر 2 هفته یکبار گیاهم را آبیاری می کنم اما در زمستان و مخصوصا در محیط های مرطوب می توانید آبیاری خود را هر 6 هفته یکبار کاهش دهید!!

مارها گیاهان بسیار مقاومی هستند، با این حال، آبیاری بیش از حد علت شماره یک مرگ و میر این گیاه است!

برای جلوگیری از پوسیدگی ریزوم (ریشه) بسیار مهم است که گیاه مار شما دارای زهکشی خوبی باشد. برای زهکشی مناسب، خاک ساکولنت/کاکتوس را با خاک گلدان معمولی مخلوط کنید. اگر گلدان شما سوراخ زهکشی ندارد، لایه ای از سنگ های زهکشی و زغال را به ته گلدان خود اضافه کنید.

خواص سانسوریا در الی ماما

3. تصفیه هوا

سانسوریاها یکی از بهترین تصفیه کننده های هوا هستند.

ویژگی های پاک کنندگی هوای این گیاه در مطالعه هوای پاک ناسا اثبات شده است. این مطالعه نشان می دهد که یک گیاه سانسوریا به حذف سموم از هوا کمک می کند. این گیاه بنزن، فرمالدئید، زایلن و تری کلرواتیلن را از هوای اطراف جذب میکند.

این گیاه در عین پاک کردن هوا از مواد شیمیایی ، سطوح بالاتری از رطوبت و اکسیژن تازه را برای هوای اتاق فراهم می کند.

ایده قرار دادن یک گیاه سانسوریا در اتاق خواب شما نه تنها به تصفیه هوای اطراف شما کمک شایانی میکند بلکه برای زیبا سازی دکوراسیون اتاق خواب منزل شما نیز بهترین ایده است.

4. تحمل طیف وسیعی از شرایط رطوبتی

سانسوریاها به خصوص ملکه نقره ای در طیف گسترده ای از شرایط رطوبتی رشد می کنند. پس تحمل رطوبت از خواص سانسوریا است.

به همین دلیل است که هم در محیط‌های مرطوب مانند حمام و هم در محیط‌های خشک‌تر مانند دفاتر عملکرد بسیار خوبی دارند.

نکته: در این حالت یک ترفند مناسب این است که آبیاری را بر اساس سطوح رطوبت محیط تنظیم کنید و همیشه زهکشی مناسبی برای ریزوم ها (ریشه ها) فراهم کنید، همانطور که در اینجا در بالا توضیح داده شد.

هنگامی که در مناطق مرطوب قرار می گیرید، برای جلوگیری از رطوبت بیش از حد در اطراف ریشه ها، به آبیاری کمتر و زهکشی اضافی نیاز خواهید داشت. در مناطق خشک‌تر میتوانید، بیشتر از هر 2 هفته یکبار آن را آبیاری کنید.

5. به آسانی تکثیر میشوند

از دیگر خواص سانسوریا تکثیر آسان آن است. تکثیر هر نوع سانسوریا بسیار آسان است. به طور شهودی، هر چه گیاه کوچکتر باشد، بریدن آن آسان تر است.

دو راه عمده برای تکثیر سانسویریا وجود دارد: برش برگ و برش ریزوم/افست و روش برش برگی.

6. بسیار مقاوم در برابر آفات هستند

از خواص بعدی سانسوریاها این است که مشکلات آفات رایج گیاهان معمولی را ندارند، مگر اینکه در تابستان در خارج از خانه قرار گیرند. به خاطر داشته باشید هر گیاه آپارتمانی را نمیتوانید در بیرون نگهداری کنید. گاهی شاید مجبور باشید برای جبران این اشتباه یک سال تمام تا بالاخره شته هایی را که روی گیاه انباشته شده اند را از بین ببرید! اما جالب است که سانسوریا از دسته گیاهان بسیار مقاوم در برابر این شته های سرایت کننده است!!

این به این دلیل است که سانسوریا در برابر آفات بسیار مقاوم است. تنها آفاتی که ممکن است به گیاه مار شما حمله کنند، شپشک‌های آردآلود و کنه‌های عنکبوتی هستند. البته این یک اتفاق نادر است و تنها زمانی اتفاق می افتد که گیاه در شرایط بسیار بد رها شود.

7. گیاهانی بسیار نمادین هستند

من در تحقیقات خود در مورد منشا این گیاه مغایرت هایی پیدا کردم. با این حال، به نظر میرسد این گیاه برای اولین بار در چین کشت شد و توسط پرورش دهندگان آن به خاطر نمادهایش مورد توجه قرار گرفت.

در واقع، اعتقاد بر این بود که هشت جاودانه فضیلت های خود مانند طول عمر، رفاه، هوش، زیبایی، هنر، سلامت و قدرت را به افرادی که از این گیاه مراقبت می کردند، اعطا کردند.

پس چرا معطلید چرا نمی خواهید از چنین گیاهی در منزل یا دفتر کار خود مراقبت کنید؟!؟

نحوه تزیین با گیاهان مار

روش های بی نهایت برای تزئین منزل یا دفتر با سانسوریا وجود دارد. این یکی از بزرگترین خواص سانسوریا است!

شکل معماری و بلند رایج ترین Sansevieria Trifasciata آن را به گیاهی عالی برای گوشه خانه ها و دفاتر تبدیل می کند.

در دفاتر بزرگ و کوچک (حتی دفاتر خانگی با بیش از یک میز)، می توان از آنها به عنوان دیوارهای جداکننده طبیعی به جای دیوارهای کلیشه ای اتاقک استفاده کرد.

سانسوریاهای کوچکتر مانند استوانه ای و آشیانه پرنده می توانند به عنوان دکور زندگی برای مناطق تاریک خانه و محل کار شما استفاده شوند.

اگر مطلب مورد پسند شما بود با این ستاره ها به آن امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *