با چه روش هایی از شر کرم ارتشی در حیاط خلاص شویم؟

کرم ارتشی

مقدمه

نشانه هایی مانند تکه های قهوه ای رنگ گیاهان یا علف ها نشانه هایی از کرم ارتشی (Spodoptera frugiperda) است. علت این نامگذاری روشی است که آن ها به صورت گروهی از یک مزرعه به مزرعه دیگر برای تغذیه استفاده میکنند و مانند یک ارتش، بعد از حمله ویرانی در مسیرشان باقی می گذارند.

کرم های ارتشی بومی مناطق گرمسیری نیمکره غربی از ایالات متحده تا آرژانتین هستند. آنها فقط در آب و هوای گرم کشورهای خلیج فارس زمستان گذرانی می کنند و در هر بهار از آنجا به سمت شمال حرکت می کنند. شروع هوای خنک پاییزی معمولاً به گسترش آفت پایان می دهد. اما عوامل متعددی از جمله گرم شدن آب و هوا، تغییرات آب و هوا، و کمبود شکارچیان طبیعی باعث هجوم شدید کرم‌ ارتشی پاییزی در بسیاری از مناطق کشور مانند منطقه اقیانوس اطلس تا اواسط تابستان و در اواخر میانه غرب و شمال شرق می‌شود.

از بین گونه‌های مختلف کرم‌های ارتشی، کرم‌ ارتشی پاییزی جدی‌ترین تهدید را دارد. اگر آنها به موقع تشخیص داده و درمان نشوند، می توانند در عرض چند روز یک چمنزار را ویران کنند. علف های فصل گرم مانند برموداگرس ممکن است در اثر هجوم کرم ارتشی دوباره تولید شوند، در حالی که علف های فصل سرد مانند فسکیو اغلب برای همیشه از بین می روند.

کرم ارتشی پاییزی

در کل در مورد هر گیاه یا علف ، شناسایی زودهنگام آفت بسیار مهم است. برای خلاص شدن از شر کرم های ارتشی یا پیشگیری از آنها در وهله اول، دانستن چرخه زندگی کرم ارتشی نیز مهم است زیرا این لارو کرم مانند است که باعث آسیب جدی می شود، نه پروانه های بالغ.

کرم های ارتشی چه شکلی هستند؟

کرم های ارتشی در طول یک سال چندین نسل را طی می کنند و در هر مرحله زندگی متفاوت به نظر می رسند. کرم ارتشی پاییزی چهار مرحله زندگی دارد: تخم، لارو، شفیره و بالغ.

توده های تخمی کرم ارتشی پاییزی در خوشه های 100 تا 200 تخمی گذاشته می شوند و اغلب با فلس هایی پوشیده می شوند. با نزدیک شدن به بیرون آمدن لارو، تخم ها از رنگ روشن به قهوه ای تیره تبدیل می شوند.

پس از اینکه لاروها برای اولین بار از تخم بیرون آمدند، به رنگ سبز روشن یا خرمایی هستند و با رشد به تدریج سبز تیره، قهوه ای یا سیاه می شوند. لاروها بدون کرک و 1 ½ تا 2 اینچ طول دارند. دو ویژگی که به تمایز کرم ارتشی از سایر کاترپیلارها کمک می کند، خط بین چشم ها است که شبیه یک “Y معکوس” است که با افزایش سن لاروها و سه نوار باریک مایل به سفید در پایین بدن مشخص تر می شود.

پروانه های بالغ دارای طول بال 1 ½ اینچ و زیر بال های سفید هستند. بال‌های جلوی نوع ماده به رنگ خاکستری تیره با لکه‌های روشن است. بالهای جلوی نرها دارای نواحی روشن و تاریک است.

خرید انواع کاکتوس و ساکولنت

2 راه برای خلاص شدن از شر کرم ارتشی پاییزی

خلاص شدن از شر کرم‌های ارتشی به زمان‌بندی مناسب نیاز دارد. شما باید جمعیت را تا زمانی که به مرحله لاروی می‌رسند که در آن به شدت تغذیه می‌کنند، تحت کنترل بگیرید. مثل همیشه، نظارت دقیق بر چمنزار اولین خط دفاعی شماست و استفاده از مواد شیمیایی باید آخرین راه حل باشد.

آنها را با دست بردارید

اگر فقط چند کرم ارتشی مشاهده شد، آنها را از روی تیغه چمن یا گیاه با دست بردارید و در یک سطل با آب صابون بیندازید.

از حشره کش استفاده کنید

حشره کش های مختلفی در برابر هجوم های سنگین کرم ارتشی پاییزی موجود است. استفاده از محصولات دارای پیرتروئیدها به عنوان ماده فعال رایج است. همیشه برچسب محصول را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که برای کنترل کرم ارتشی در نظر گرفته شده است و دستورالعمل‌های مربوط به میزان کاربرد، روش‌ها و زمان‌بندی را دنبال کنید.

نکته

قبل از استفاده از حشره کش در برابر کرم های ارتشی در علففزار، چمن را چمن زنی کنید و منطقه را آبیاری کنید. زمانی که در 24 ساعت آینده پیش بینی باران وجود نداشته باشد، آن را زمان بندی کنید و پس از استفاده، چمن را آبیاری نکنید.

چرخه زندگی کرم ارتشی

جمعیت کرم‌های ارتشی در هوای گرم به سرعت رشد می‌کنند زیرا نوع ماده می‌تواند در دسته‌هایی تا چند صد تخم بگذارد که پس از چند روز از تخم بیرون می‌آیند. دو تا سه هفته آینده مرحله ای است که باید مراقب آن باشید، زیرا در این مرحله است که لاروها به شدت از هر تیغه علفی که می توانند به آن برسند تغذیه می کنند. پس از آن، لاروها در خاک فرو می‌روند و قبل از ظهور به‌عنوان پروانه بالغ در حدود 10 تا 14 روز بعد، شفیره می‌شوند، که چرخه زندگی دوباره شروع می‌شود.

نکات کلی نگهداری کاکتوس ها

کل چرخه زندگی تقریباً چهار هفته طول می کشد. این چرخه به طور نامحدود تکرار می شود مگر اینکه دمای انجماد در پاییز به آن پایان دهد. به همین دلیل است که در آب و هوای گرم، جمعیت کرم ارتشی پاییزی در تمام طول سال وجود دارد.

علائم آلودگی به کرم ارتشی

لارو کرم ارتشی در مراحل اولیه رشد خود بسیار کم تغذیه می کند. در طول دو مرحله آخر است که آنها بیش از 90 درصد غذایی را که در طول زندگی خود می خورند مصرف می کنند. تعیین دقیق مراحل زندگی رشد لارو کرم ارتشی برای باغبان خانگی دشوار است. شما باید مراقب اولین علائم آسیب در چمن خود باشید.

لارو و آسیب تغذیه

یک شاخص ظریف از حضور کرم ارتشی، نخ ابریشمی نازکی است که لاروهای تازه پدید آمده برای پایین آوردن خود روی علف ها برای تغذیه تولید می کنند. لاروها شروع به تغذیه از نوک تیغه های علف می کنند و سپس مسیر خود را از طریق کل تیغه ها می جوند. در ابتدا سطح تیغه مانند شیشه پنجره شفاف به نظر می رسد. بعداً به نظر می رسد که چمن تحت تنش خشکی قرار دارد و در صورت عدم درمان، کل لکه ها قهوه ای می شوند. شدت خسارت، زمانی که هوا گرم و خشک است و چمن در حال حاضر تحت تنش خشکی قرار دارد افزایش می یابد.

برای بررسی اینکه آیا کاترپیلارهای کرم ارتشی در چمن خود دارید، می توانید یک سطل پر از آب سرد و صابون ملایم را روی محل آسیب دیده بریزید. با این کار آنها را به سطح می آورید. یک خط متمایز بین یک منطقه آسیب دیده و چمن سالم نیز ممکن است نشانگر آسیب کرم ارتشی باشد، زیرا لارو کرم ارتشی از یک مکان شروع می شود و به سمت منطقه تغذیه بعدی حرکت می کند.

شما همچنین می توانید چمن را برای تغذیه فعال کاترپیلارها یا ریزش آنها (فضولات) بررسی کنید. البته در حالت لارو بالغ تر، تشخیص آنها آسان تر از قبل است. این کار را در اوایل صبح یا اواخر عصر انجام دهید زیرا در این زمان است که لاروهای کرم ارتشی بیشترین فعالیت را دارند. در طول روز آنها به دنبال سرپناهی از گرما در زیر کلوخه های چمن، بریدن علف، یا بستر برگی هستند.

علامت ثانویه پرندگانی هستند که به طور ناگهانی در نقاط خاصی از چمن شما آویزان می شوند زیرا کرم ها به عنوان منبع غذایی جدید جذب آنها می شوند.

شب پره کرم ارتشی بالغ

را که پروانه‌های ماده بالغ دوست دارند تخم‌های خود در مکان‌های نزدیک چمن ، مانند سطح زیرین برگ‌های درخت، نرده‌ها قرار دهند. کرم‌های ارتشی شب‌ها پرواز می‌کنند و جفت می‌گیرند، از آنجایی که پروانه‌ها توسط نور جذب می‌شوند، هر ستون نوری در حیاط خود را برای توده‌های تخم بررسی کنید. توده های تخم را با خراشیدن یا براش زدن با آب صابون فوراً جدا کنید.

چه چیزی باعث ایجاد کرم های ارتشی می شود؟

کرم‌های ارتشی پاییزی سالانه زیاد میشوند، زیرا پروانه‌های کرم ارتشی هر بهار با جبهه‌های آب‌وهوا و طوفان‌های گرمسیری به سمت شمال حرکت می‌کنند و مسافت‌های طولانی را برای جستجوی مکان‌های تغذیه جدید پرواز می‌کنند.

به غیر از کرم‌های ارتشی که به طور طبیعی در حیاط شما فرود می‌آیند، می‌توانند از چمن آلوده نیز وارد شوند. اگر چمنزار آماده در حیاط خود نصب می کنید، مطمئن شوید که از یک منبع قابل اعتماد تهیه شده است و آن را به دقت بررسی کنید تا برگ های آسیب دیده مشخص شوند. اگرچه ممکن است نتوانید لاروها را در مراحل اولیه کوچک تشخیص دهید، می‌توانید کرم‌های ارتشی بزرگ‌تر را شناسایی کرده و فوراً هرگونه هجوم را کنترل کنید.

چگونه از کرم های ارتشی جلوگیری کنیم

از آنجایی که کرم‌های ارتشی می‌توانند در مدت زمان کوتاهی آسیب‌های قابل‌توجهی ایجاد کنند، مراقبت از حیاط خود برای هر نشانه‌ای از آنها مهم است. اگر کسی در همسایگی شما کرم ارتشی داشته باشد، احتمالاً به حیاط شما نیز می رود، بنابراین بیشتر مراقب باشید.

کرم های ارتشی و کرم طوقه درخت

کاترپیلارها ممکن است شبیه به هم به نظر برسند اما راه های مختلفی برای جدا نگه داشتن آنها وجود دارد. کرم‌های طوقه منفرد هستند، در حالی که کرم‌های ارتشی به صورت گروهی بزرگ می‌آیند و تخم‌های خود را به صورت دسته جمعی می‌گذارند. آسیب ناشی از کرم های طوقه متفاوت است، آنها ساقه های گیاهان جوان را در پایه می جوند.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *