بیماری های گل آنتوریوم ( روش درمان + عکس)

بیماری های گل آنتوریوم

فهرست مطالب

مقدمه

گیاه انتوریوم به دلیل گل های جذاب و زیبایی که دارد هم به عنوان یک محصول شاخه بریده و هم به عنوان یک محصول گلدانی به فروش میرسد. پرورش دهندگن اغلب دو بیماری باکتریایی و سه بیماری قارچی را در گلخانه های خود گزارش میدهند. این مقاله دستورالعمل هایی را برای شناسایی و درمان بیماری های آنتوریوم خدمت شما معرفی میکند. امیدواریم با خواندن این مقاله بسیاری از مشکلات شما مرتفع گردد.

این گیاه با نام های گل فلامینگو، گل عشق هاوایی، کرستا دگالو یا زبان آتش شناخته میشود. نزدیک هزار گونه از این گیاه وجود دارد که بومی مناطق گرمسیری آمریکا، کاستاریکا، کوبا، مکزیک و برزیل است.

بیشتر ارقام انتوریوم شاخه بریده از ارقام انتوریوم آندرانیوم هستند. این گیاه بومی کلمبیا و اکوادور است. دارای گل های قرمز و بزرگ است. پرورش گل های صورتی، نارنجی، سبز، بنفش، و سفید نیز د حال حاضر در گلخانه ها وجود دارد.

آنتوریوم گیاهی است که حساس به بیماری های قارچی و باکتریایی است که میتواند رشد این گیاه را محدود کند.  سوختگی باکتریایی زانتوموناس احتمالا جدی ترین آن هاست.

پوسیدگی ریشه ناشی از Rhizoctonia، Pythium و Phytophthora نیز در طول رشد این گیاه رخ میدهد. بنابراین شناخت بیماری های گل آنتوریوم امری است که بسیار ضروری است.

بیماری های باکتریایی آنتوریوم

سوختگی باکتریایی

بیماری های گل آنتوریوم

علائم:

از دیگر بیماری های گل آنتوریوم ضایعات زرد رنگ آغشته به آب ( کلروتیک ) در امتداد حاشیه برگ است که به سرعت رشد میکند. ضایعات v شکل مرده ( نکروز) نیز از مشخصه های این بیماری است.

بیماری های گل آنتوریوم

بیماری های گل آنتوریوم

باکتری ها گیاه انتوریوم را با ورود به منفذ ( هیداتود) در امتداد حاشیه برگ آلوده میکنند. این باکتری ها در صورتی که به هر دلیل بافت برگ زخمی یا پاره شود نیز میتوانند به درون گیاه نفوذ کنند. این مایع گوتاسیون ( قطرات شیره آوندی) درشب و زمانی تشکیل میشود که طوبت خاک زیاد است و خاک گرم و مرطوب است. اسیدهای آمینه موجود در این مایع منبع غذایی خوبی برای باکتری های مهاجم است. برخی گیاهان آلوده با تکثیر باکتری ها ماه ها بدون علامت هستند. باکتری های موجود در این گیاهان آلوده کاملا بدون علامت میتوانند وارد گیاهان مجاور نیز شوند. باکتری به سرعت در سراسر گیاه پخش میشود. در ابتدا ممکن است ظاهر گیاه شکلی برنزی پیدا کند. کیفیت گل ها کاهش میابد و در نهایت گل پژمرده میشود و میریزد.

بیماری های گل آنتوریوم

گونه Xanthomonas که آنتوریوم را آلوده می کند دارای دامنه میزبان بسیار گسترده ای است و قادر است اکثر گونه های آروئید را آلوده کند. بنابراین، گیاهان آنتوریوم زمانی که در مجاورت سایر آروئیدها مانند دیفن باخیا، آگلائونماها و اسپاتی فیلوم رشد می کنند، ممکن است دچار سوختگی شوند.

عوامل مساعد کننده بیماری: باکتری ها می توانند روی سطوح مرطوب شنا کنند. بنابراین، خشک نگه داشتن شاخ و برگ بسیار مهم است. موثرترین راه برای دست یابی به این امر از طریق آبیاری قطره ای است.

کنترل و درمان: کاهش رطوبت و دمای گلخانه با افزایش گردش هوا و تهویه تاسیسات تولید یکی از راه های کنترل است. بین گیاهان فاصله بگذارید. دمای گرم، رطوبت بالا و خاک های اشباع شده در تشکیل قطرات گوتاسیون نقش دارند.

نکته : هنگام کاشت جدید فقط باید از گیاهچه های تمیز و کشت بافتی استفاده شود. از آنجایی که باکتری زانتوموناس می تواند از طریق هر زخم یا پارگی در ساقه یا شاخ و برگ وارد گیاه شود. اگر تکثیر از طریق قلمه یا تقسیم انجام شود، بیماری به راحتی گسترش می یابد.

این بیماری می تواند هنگام برداشت گل یا برداشتن شاخ و برگ های قدیمی گسترش یابد. چاقوها و گیره ها را با فرو بردن ابزارهای برش در ماده ضدعفونی کننده استریل کنید. موثرترین ضدعفونی کننده ها ترکیبات آمونیوم هستند. همچنین تمرین خوبی است که دو چاقو یا قیچی در یک سطل غوطه ور داشته باشید تا بتوان آنها را به طور متناوب جایگزین کنید. این کار زمان استفاده از ماده ضدعفونی کننده را افزایش می دهد و اجازه می دهد تا سطح برش را بهتر پوشش دهد. هنگامی که گیاهان آلوده را یافتید فورا آن ها را دور بریزید.

پژمردگی باکتریایی

بیماری های گل آنتوریوم

علائم: زردی برگ (کلروز) معمولاً اولین علامت مشاهده شده است. این بیماری به سرعت در سراسر سیستم آوندی گیاه گسترش می یابد و رگبرگ ها در برگ ها و ساقه ها به رنگ قهوه ای و برنزی تبدیل می شود. اگر برش هایی در ساقه گیاهان بسیار آلوده ایجاد شود، تراوش باکتریایی (لجن قهوه ای) وجود خواهد داشت. گیاهان علائم پژمردگی را نشان می دهند حتی اگر رطوبت کافی خاک در دسترس باشد.

بیماری های گل آنتوریوم

عامل: Ralstonia solanacearum

Ralstonia به عنوان یک آلوده کننده چند صد جنس گیاه شناخته شده است. این بیماری باکتریایی یک پاتوژن فرصت طلب است که خاک را اسیر میکند و می تواند سال ها بدون گیاه میزبان زنده بماند.

عوامل مساعد کننده بیماری: دمای سرد گلخانه ممکن است به طور موقت علائم را پنهان کند و به باکتری ها فرصت انتشار بدهد. علائم در هوای گرم به سرعت ظاهر می شود.

کنترل و درمان: یک برنامه بهداشتی دقیق موفق ترین راه برای جلوگیری از انتشار این پاتوژن و در نهایت ریشه کن کردن آن از منبع تولید است. همچنین ثابت شده که قارچ کش هایی که حاوی اسید فسفر هستند در جلوگیری از عفونت موثر هستند. با این حال، آنها گیاهان آلوده سیستمیک را درمان نمی کنند

پژمردگی باکتریایی از طریق خاک، آب، ابزار، یا تماس کارگر آلوده پخش می شود. از مواد تکثیر عاری از بیماری استفاده کنید. پاتوژن باکتریایی پژمردگی به راحتی از طریق قلمه های آلوده پخش می شود. از آنجایی که باکتری ها در خاک به خوبی زنده می مانند، هم مواد گیاهی آلوده و هم خاک پشتیبان باید دور ریخته شوند. اگر قرار است از گلدان ها و سینی های گیاهان آلوده استفاده مجدد شود، باید آنها را بدون خاک چسبنده پاک کرد و سپس در یک ماده ضد عفونی کننده خیس کرد . این کار باکتری های باقی مانده را از بین میبرد. چاقوها و گیره‌ها باید بین گیاهان با یک ضدعفونی‌کننده حاوی ترکیب آمونیوم چهار تایی یا محلول رقیق‌شده سفیدکننده استریل شوند تا از پخش شدن آن جلوگیری شود.

بیماری های گل آنتوریم (بیماری قارچی)

پوسیدگی ریشه RHIZOCTONIA

بیماری های گل آنتوریوم

علائم: اصطلاح “damping-off” برای توصیف این بیماری استفاده می شود. ساقه های جوان و لطیف دیگر قادر به تحمل وزن گیاه نیستند. Rhizoctonia به ریشه ها و ساقه های پایینی گیاهان حمله می کند اما در شرایط مرطوب نیز می تواند حمله کرده و در تاج پوشش برگ بالایی گسترش یابد.

بیماری های گل آنتوریوم

عامل: Rhizoctonia solani

ریزوکتونیا می تواند سال ها بدون گیاه میزبان در خاک زنده بماند. این قارچ تشک های کوچکی از میسلیوم های محکم بافته شده به نام اسکلروتی تولید می کند. اسکلروتیوم ها نامنظم، قهوه ای رنگ و شبیه ذرات خاک هستند. Sclerotia مکانیسمی شبیه بذر برای قارچ فراهم می کند تا در شرایط نامساعد مانند خشکسالی یا هوای سرد زنده بماند. این اسکلرویت های کوچک به سینی ها و سطوح گلدان می چسبند و یکی از راه های انتشار قارچ از طریق مهدکودک ها هستند.

عوامل مساعد کننده بیماری: خاک های اشباع از آب برای توسعه بیماری مفید هستند.

کنترل و درمان: هرگز خاک را بدون استریل کردن با بخار در مخلوط های محیطی وارد نکنید. از مخلوط های خاک با زهکشی خوب استفاده کنید. هرگز پیت ماس، اسفاگنوم ماس، چیپس یا مخلوط‌های محیط گلدانی را مستقیماً روی سطوح خاک که می‌تواند توسط قارچ مستعمره شود، نگهداری نکنید. گیاهان را باید روی نیمکت های مرتفع کشت کرد تا تماس ریشه با خاک محدود شود. Rhizoctonia اغلب از طریق مواد تکثیر آلوده منتقل میشوند.

بسیاری از قارچ کش ها در برابر شیوع Rhizoctonia موثر هستند. به عنوان مثال می توان به 3336®، OHP 6672® (thiophanate methyl)، Medallion® (fludioxonil) و Prostar® (flutolanil) اشاره کرد.

PHYTOPHTHORA/PYTHIUM

بیماری های گل آنتوریوم

هر دو Phytophthora و Pythium “oomycetes” نامیده می شوند که معمولا به عنوان “کپک قارچی آبی” شناخته می شوند. توصیه های کنترل، گسترش و مدیریت برای آلودگی Phytophthora و Pythium یکسان است. شکل زیر گیاهان آلوده به هر یک از این پاتوژن ها پژمردگی، زردی برگ (کلروز) و خشکی ریشه را نشان می دهند.

بیماری های گل آنتوریوم

علائم: عفونت های فیتوفتورا ​​و پیتیوم عمدتاً به سیستم ریشه حمله می کنند. گیاهان پژمرده خواهند شد حتی اگر رطوبت کافی خاک در دسترس باشد. ریشه زنی ابزار تشخیصی اولیه است. در شرایط شدید، شاخ و برگ ممکن است ضایعات برگ سیاه تا قهوه ای را نشان دهد.

این علائم مشابه علائم ایجاد شده توسط Rhizoctonia است. با این حال، رشته های قارچی (رشد میسلیوم) به ندرت با عفونت های Phytophthora یا Pythium مشاهده می شود.

عوامل ایجاد کننده: Phytophthora nicotianae var. parasitica و Pythium splendens

گونه های Phytophthora و Pythium آسیب قابل توجهی به آنتوریوم و بسیاری گیاهان متعدد شاخ و برگ گرمسیری وارد می کنند.

عوامل مساعد کننده بیماری: خاک های اشباع از آب برای توسعه بیماری مفید هستند. معمولاً می توان با استفاده از مخلوط خاک سبک و با زهکشی خوب از این بیماری ها جلوگیری کرد.

کنترل و درمان: از مخلوط های خاک مصنوعی و با زهکشی خوب استفاده کنید. از گیاهان بدون بیماری استفاده کنید. گیاهانی که علائم بیماری دارند باید دور ریخته شوند و بقیه محل تولید باید با خیسانده قارچ کش درمان شود. در صورت استفاده مجدد از ظروف گلدانی، باید آنها را ساییده و استریل کرد. قیچی برش، چاقو و ابزار باید در یک ضد عفونی کننده مناسب بین گیاهان فرو برود.

قارچ کش هایی مانند مفنوکسام (Subdue® Maxx®) و آلومینیوم tris/Fosetyl-al (Aliette® WDG)، دی متومورف (Stature®)، فلووپیکولید (Adorn™)، و اسید فسفر (Alude™، K-Phite®) ممکن است برای کنترل Phytophthora و Pythium استفاده شوند.

بیماری های گل آنتوریوم ( بیماری بینی سیاه )

بیماری های گل آنتوریوم

بیماری های گل آنتوریوم

علائم: سیاهی بینی می تواند در تولید گل های شاخه بریده و گلدانی خراب شود. گل و گیاهان گلدانی گلدار با این شرایط قابل فروش نیستند.

اولین علائم مشاهده شده، لکه های کوچک قهوه ای تا سیاه روی اسپادیکس گل (بینی) است. این لکه ها به سرعت بزرگ می شوند، آبکی می شوند، قهوه ای تا سیاه می شوند و ممکن است به طور کامل اسپادیکس را در بر گیرند. اسپادیکس ممکن است در نهایت سقوط کند. پرورش دهندگان همچنین ممکن است ساختارهای سیاه رنگ حاوی هاگ (acervuli) را روی برگ ها و ساقه های مرده مشاهده کنند.

عامل: Colletotrichum gloeosporioides

قارچ Colletotrichum gloeosporioides به بسیاری از گیاهان معتدل و گرمسیری حمله می کند و می تواند به ریشه ها، ساقه ها، برگ ها و گل ها آسیب برساند. با این حال، در آنتوریوم، پاتوژن بسیار خاص است، فقط به قسمت اسپادیک گل (بینی) حمله می کند.

عوامل مساعد کننده بیماری: این بیماری در شرایط مرطوب و گرم شدیدتر است. Colletotrichum به آسانی به بافت های گیاهی که قبلاً توسط آفت کش ها، کودها یا سوختگی باکتریایی (Xanthomonas) آسیب دیده اند، حمله می کند.

کنترل و درمان: قارچ Colletotrichum هزاران هاگ کوچک به شکل هات داگ تولید می کند که می توانند به راحتی با پاشیدن آب، حرکت هوا و کارگران جابجا شوند. یک برنامه بهداشتی دقیق برای کنترل انتشار این پاتوژن در یک مرکز تولید بسیار مهم است.

قارچ کش های حاوی mancozeb (Protect T/O™ Dithane®)، موثر هستند. استفاده از قارچ کش معمولاً ممنوع است زیرا باقیمانده های شیمیایی بازارپسندی گل ها و گیاهان را کاهش می دهد.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم در مورد شایع ترین بیماری های گل آنتوریوم با شما صحبت کنیم. این بیماری ها نه تنها محدود به گل بلکه به شاخ و برگ گیاه نیز مرتبط است. بیشتر بیماری های گل آنتوریم باکتریایی و قارچی است طوری که اگر بهبود نیابند کل گیاه را درگیر کرده و از بین میبرد.

امیدواریم که این پست مشکل شما را برطرف کرده باشد. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید حتما پایین پست با ما در میان بگذارید. کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

 

خرید گل آنتوریوم ، ارسال روز در 4 ساعت به محلات و حومه

 

اصلی ترین بیماری انتوریوم چیست؟

بیماری های باکتریایی و قارچی

اولین علامت بیماری بینی سیاه چیست؟

لکه های قهوه ای لکه های کوچک قهوه ای تا سیاه روی اسپادیکس

اولین علامت بیماری کپک قارچی آبی چیست؟

عفونت های فیتوفتورا و پیتیوم عمدتاً به سیستم ریشه حمله می کنند.

علائم سوختگی باکتریایی چیست؟

ضایعات زرد رنگ آغشته به آب

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *