شرایط نگهداری گیاه آناناسی را در این پست بخوانید!

گیاه آناناسی زینتی - فروش گل و گیاه الی ماما

مقدمه

شرایط نگهداری گیاه آناناسی بسیار آسان است. شما با اندکی دقت و توجه به گیاهتان می توانید شاهد رویش و روند رشد عالی این گیاه باشید. آناناسی در گونه ها و تنوع رنگی زیبایی و گسترده ای یافت می شود که مناسب شرایط دمایی گرمسیر است. با فروشگاه آنلاین گل و گیاه الی ماما همراه شوید:

تاریخچه

این گیاه زیبا متعلق به جنگلهای برزیل می باشد‌ و بیشتر در مناطق گرمسیری رشد می کند. از گیاهان قانع به شمار میرود و با شرایط به راحتی خود را وفق می‌دهد. کافی است نور مورد نظر این گیاه در دسترس آن باشد.
گیاه آناناسی دارای ۱۲۰ گونه مختلف است که اتفاقا به راحتی یافت می شود‌‌. آناناسی به راحتی رشد می کند و نیاز به نگهداری چندان دشواری ندارد.

گیاه آناناسی زینتی - فروش گل و گیاه الی ماما

شرایط نگهداری گیاه آناناسی

نور

اگر این گیاه را در محیط بسته نگه داری میکنید، بهتر است آن را به محیط پرنور تری انتقال دهید ‌و از قرار دادن زیر نور مستقیم خورشید جدا خود داری کنید. شدت نور سبب سوزش برگ ها شده و در صورت تداوم حتی امکان دارد گل دهی گیاه را نیز متوقف کند. استفاده از نور فیلتر شده برای گیاه آناناسی بسیار مناسب خواهد بود
اگر گیاه در معرض نور شدید خورشید قرار گیرد برگ هایش زرد رنگ شده و رنگ اصلی خود را از دست خواهند داد با مشاهده این مورد بهتر است مکان گلدان را تغییر دهید.
اگر تمایل داشتید آناناسی خارج از خانه نگهدارید بایستی محیط نیم سایه را انتخاب کنید تا آسیب نبیند.

مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

آبیاری

جالب است بدانید وسط این گیاه مخزنی وجود دارد که به آن فنجان گفته می شود. این گیاه آب را به وسیله برگ ها و بخش مرکزی برگچه های خود جذب می نماید. حتما آبدهی به گیاه آناناسی را با استفاده از آب بدون املاح انجام دهید. خاک گیاه را مرطوب نگه دارید و هیچ گاه بیش از حد خشک نگذارید. در فصل های سرد ۴ الی ۵ هفته یکبار و در فصل های گرم ۳ الی ۴ بار به گیاهتان آب دهید.
گیاه آناناسی فصل خواب نیز دارد و در این دوران نباید گیاه بیش از اندازه آبیاری شود‌. اصلا گیاهتان را غرقاب نکنید زیرا آسیب جدی به گیاه خواهند رساند.

دما و رطوبت

آناناسی در هوای گرمسیر به خوبی رشد می کند و اصلا در هوای سرد نمی تواند رشد کند. دمای متعادل برای گیاهتان بسیار مناسب خواهد بود. دما بین ۱۵ الی ۲۶ درجه سانتی گراد باشد برایش مناسب خواهد بود. با مشاهده کردن سردی هوا اگر گلدانتان خارج از خانه قرار دارد آن را به داخل خانه منتقل کنید.

رطوبت

آناناسی از جمله گیاهانی است که بشدت خواهان رطوبت هوا می باشد و بهتر است در محیط مرطوبی قرار گیرد تا روند رشدی خود را به خوبی طی کند.

کود

نگهداری این گیاه در محیط بسته نیازی به کود چندانی ندارد و در فصل بهار و تابستان هر دوماه یکبار باید به آن کود دهید. زمستان گیاه به خواب رفته و نیاز به کود دهیش کاهش پیدا میکند‌. استفاده از کود مایع برایش مناسب است. هیچ گاه کود را روی برگ ها و بخش مرکزی گیاه نریزید و حتما کوددهی بر روی خاک صورت بگیرد.

گل دهی

گیاه آناناسی در طول سال تنها یک بار گل میدهد و عمر آن بین ۶ الی ۸ ماه است. قبل از گلدهی جوانه هایی روی گلبرگ های گیاه مشاهده می شود که حتی میتوان آنها را جداگانه کاشت و سبب طراوت اولیه آناناسی خواهدشد.

آیا آناناسی سمی است؟

از ویژگی های مثبت این گیاه سمی نبودن آن است که هیچ آسیبی به اطفال و کودکان نخواهد رساند و به راحتی در هرجایی که خواستید میتوانید از این گیاه استفاده کنید.

گیاه آناناسی زینتی - فروش گل و گیاه الی ماما

مشکلات و بیماری ها

پژمرده شدن

مهم ترین دلیل پژمرده شدن گیاه پوسیدگی ریشه آن است که ناشی از آبدهی بیش از اندازه است‌. زیادی آبل دادن به گیاه ریشه های گیاه را خواهد پوساند و حتی سبب بیماری های قارچی و در نهایت پژمرده شدن گیاه خواهد شد.
قهوه ای شدن برگ هادریافت نور زیاد و مستقیم سبب سوزش برگ ها و به مرور زمان سبب قهوه ای شدن برگ ها خواهد شد. در این حالت لبه های برگ قهوه ای خواهد شد و لکه های قهوه ای رنگ روی برگ ظاهر خواهد شد.

تکثیر

گیاه پس ازآنکه  میوه می دهد. خشک و به جای آن جوانه های تازه ای به نام پاجوش یا پاگیاه از کنار بوته ظاهر می گردد. با ظهور پاجوش ها و گذشت چند روز از شروع پژمردگی گیاه مادری، گیاه را از گلدان خارج کرده و به ارامی پاجوش را با کارد کاملا تیز از مادر جدا کنید و در گلدان کوچکتری کاشت کرده و ابیاری نمایید. همینطور میتوان با جدا کردم تاج میوه ، و کاشت آن در خاک یا در آب ، آنرا ریشه دار کرده و سپس کاشت کنید.

 

جمع بندی

اگر به دنبال رنگارنگ کردن منزل یا تراس خانه می باشید، بدون شک گیاه آناناسی برای شما مناسب ترین انتخاب است. همانطور که گفته شد این گیاه نیازی به شرایط نگهداری پیچیده ای ندارد و با اندکی توجه به خوبی رشد خواهد کرد. چنانچه درباره شرایط نگهداری گیاه آناناسی و یا طریقه کاشت آن سوالی دارید می توانید با کارشناسان فروشگاه گل و گیاه الی ماما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *