واقعیت هایی که باید درباره آگلونما بدانید!

آگلونما

اگر شما نیز از افرادی هستید که علاقمند به شناخت واقعیت هایی عجیب درباره گیاهان هستید این مقاله از الی ماما را حتما حتما مطالعه کنید:

آگلونما با نام علمی (Aglaonema)گیاهی است از تیره گل شیپوریان. محل اصلی رشد این گیاه جنوب شرقی آسیا ( مالزی و اندونزی) است. اگلونما گیاهی همیشه سبز با برگ های نیزه ای مستطیلی است. اندازه برگ ها حدود 25 سانت و پهنای آن ها 12 سانتی متر است. این گیاه گل هایی سفید رنگ و میوه ای قرمز رنگ دارد. گل های این گیاه در تابستان آشکار میشوند.

این گیاه گیاهی است با برگ های رنگارنگ همراه با نقاط و برگ های طرح دار برجسته. از آنجایی که آگلونما گیاهی آسان گیر و بی قید و شرط است؛ برای یک اتاق نشیمن، دفتر کار مدرن، اتاق خواب کم نور، اتاق مطالعه دنج کاملا مناسب است. نکته بسیار مهم در مورد این گیاهان این است که به دلیل تحمل هر دو شرایط مرطوب و خشک و همچنین مقاومت و رشد در مقابل نور کم این گیاهان مناسب ترین گزینه برای افراد فراموشکار هستند!

چگونه از آگلونمای خود مراقبت کنم؟

در زیر شرایط کلی رشد این گیاه را برای شما تشریح کرده ایم:

نور

به طور طبیعی یک آگلونما در مکان هایی با نور طبیعی خورشید یا پنجره شرقی خانه شما به خوبی رشد خواهد کرد. نور روشن اما غیر مستقیم خروشید بهترین گزینه برای رشد آگلونما ها است. در مورد آگلونماهای حساس تر مانند Cutlass  بسیار مراقب باشید زیرا نور مستقیم خورشید برگ های آن را به سرعت میسوزاند. آگلونما مکان کم نور ا به خوب تحمل و رشد میکنند.

اگر مکان مناسبی برای رشد گیاه خود ندارید از  Grow Light ( لامپ رشد گیاه ) استفاده کنید. در بسیاری از موارد حتی وجود یک نور مصنوعی در اتاقی که فاقد پنجره است نیز برای رشد این گیاه کافی است.

آب

زمانی که نیمی از سطح بالای خاک خشک شد؛ آبیاری مجدد باید انجام شود. برای آبیاری باید آب از سوراخ های گلدان خارج شده و آب اضافی نیز دور ریخته شود.

رطوبت

اگرچه آگلونما میتواند در رطوبت های کم هم رشد کند اما رطوبت زیاد مورد علاقه گیاه است و در آن رشد بسیار خوبی خواهد داشت. سعی کنید برگ ها را مدام با استفاده از مستر مه پاشی کنید تا رطوبت گیاه حفظ شود.

دما

آگلونما دماهای 60 الی 70 درجه را ترجیح میدهند. از بادهای سرد و تغییرات ناگهانی دما در اطراف گیاه خودداری کنید.

کود

برای داشتن بهترین عملکرد در پرورش آگلونما یک بار در ماه و ترجیحا در فصول بهار و تابستان از کود دهی به شکل مایع استفادهی کنید.

سمیت

به طور معمول آگلونما برای انسان و حیوانات سمی است. بلعیدن این گیاه باعث تحریک دهان و معده و استفراغ احتمالی میشود.

سایر مراقبت های اضافی

اگر متوجه شدید که نوک برگ های گیاه شما خشک شده یا قهوه ای شده است؛ ممکن است یکی از دلایل آن آب لوله کشی باشد. آبی که حاوی نمک، کلر و فلوراید است برای آگلونما مضر است. اگر در خانه سیستم فیلتراسیون آب ندارید قرار دادن اب در یک ظرف یک شب قبل از آبیاری به رفع کلر و فلوراید کمک زیادی میکند. اگر آگلونمای شما نیاطز به هرس دارد تمیز کردن آن با قیچی مخصوص توصیه میشود.

در صورتی که برگ گیاه شما پیج خورده و اطراف آن قهوه ای شده است های اطراف برای گیاه سرد و فاقد رطوبت است.

در صورتی که برگ پژمرده شود و حواشی آن قهوه ای شود نیز هوا برای گیاه خشک و فاقد رطوبت است.

 روش های تکثیر آگلونما

از راه بذر:

یکی از روش های تکثیر آگلونما استفاده از دانه میوه قرمز این گیاه است. بعد از گل دادن این گیاه میوه های قررمز خشکی بر روی گیاه میرویند. این میوه های خشک را در دمای 27 درجه در فصل بهار بکارید.

از راه تقسیم ریشه:

این روش که یکی از آسان ترین روش های تکثیر این گیاه است در زمان بهار انجام میشود.

از راه قلمه:

این روش نیز باید در فصل بهار انجام گیرد. قلمه ای را از فاصله 3 الی 5 سانتی از گیاه جدا کنید و در خاکی که مخلوطی از پیت، ماسه است و در دمای 18-21 درجه بکارید.

فواید آگلونما

این گیاه یکی از موثرترین گیاهان در زمینه پاک سازی و سم زدایی هوا است. از این گیاه برای پاک سازی و تصفیه هوای داخل منزل از بنزین و فرمالدئید نیز استفاده میشود.

آفات آگلونما

این گیاه به کنه ها، شپشک های آرد الود، تریپس ها، شته ها و شپشک های سپری بسیار حساس است. برای از بین بردن هریک از این موارد اولین اقدام جدا سازی ناحیه آلوده شده است. سپس میتوانید از روش هایی مانند مبارزه بیولوژیکی مانند انواع خاصی از کفشدوزک ها و زنبورهای پارازیت استفاده کنید. همچنین استفاده از سم های سیستمیک نیز در از بین بردن این موارد بسیار موثر است.

انواع آگلونما

در زیر تعدادی از بهترین نوع اگلونماها را برای شما آورده ایم:

اگلونمای Pictum Tricolor

اگر اگلونمایی وجود داشته باشد که در نگاه اول قلب شما را برباید بی شک “پیکتوم تری کالر” است. شاخ و برگ های این گیاه ترکیب منحصر بفردی از سایه سبز با سه تم تیره- روشن و متوسط است. برگ های بیضی این گیاه در شرایط نور روشن و غیر مستقیم به خوبی رشد میکنند و البته کند رشد نیز هستند.

اگلونمای Silver Bay

این گیاه زیبا با ترکیب برگی به رنگ های تقره ای، سبز روَشن/ تیره وجود دارد. برگ های این گیاه بیضی شکل و براق هستند که به زیبایی از مرکز باز میشوند و به راحتی میتوانند تا 12 اینچ رشد کنند. این گونه برخلاف سایر گونه ها سرعت رشد زیادی دارد و هر هفته یک برگ جدید تولید میکند.

اگلونمای Chocolate

این گیاه جذابیت خود را از شاخ و برگ های سبز شکلاتی تیره با رگه های قرمز خود دارد که قلب هر انسانی را به وجد میاورد.

آگلونمای Prestige

این گونه با برگ های بزرگ مومی شکل و با رنگ های سبز، قرمز، صورتی و کرم عرضه میشود. ساقه های پرستیژ صورتی تند است که حضور آن زیبایی را به دکوراسیون هر خانه ای میبخشد.

اگلونمای Silver Queen

اگر میخواهید حال و هوای سر سبز و گرمسیری را به فضای خانه خود بیاورید از ملکه نقره ای با آن برگ های رنگارنگ سبز و نقره ای زیبا استفاده کنید. نام دیگر این گیاه ‘painted drop tongue است و میتواند تا 24 اینچ رشد کند.

اگلونمای Creta

برگ های بیضی شکل و پهن این گیاه با طرح های زیبا دارای لکه های کرم و رنگ پریده و صورتی روشن است که در مرکز آن قرار دارد.

ویژگی اصلی گیاه آگلونما که منجر به توجه مخاطب برای خرید آن شده است چیست؟

تحمل رطوبت و نور کم

آیا گیاه اگلونما سمی است؟

بله این گیاه برای انسان و حیونات بسیار مضر است.

آیا استفاده از اگلونما میتواند برای تصفیه کردن هوا نیز استفاده شود؟

بله این گیاه در پاکسازی هوای منزل و بیرون از خانه بسیار موثر است.

آسان ترین راه تکثیر اگلونما چیست؟

تقسیم ریشه آسان ترین روش تکثیر این گیاه است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *