نگهداری از زاموفیلیا ابلق

زاموفیلیا ابلق

مقدمه

اگر از طرفداران گیاهان رنگارنگ هستید، به شما پیشنهاد میکنیم حتما این مقاله را بخوانید. امروز ما قصد داریم گیاه Zamioculcas Variegated Zamiifolia (تلفظ صحیح: Zam-ee-oh-KUL-Kass Zam-ee-FOH-lee-uh) یا زاموفیلیا ابلق را معرفی کنیم که به گیاه ZZ نیز معروف است.

این گیاه گونه ای از گیاه ZZ یک آروئید است و نام آن از جنس گیاهی Zamia گرفته شده است.

گیاه زاموفیلیا ابلق برای نور مستقیم خورشید مناسب نیست، اما به راحتی می تواند در نور کم تا متوسط ​​خورشید زنده بماند. برای جلوگیری از پوسیدگی، بهتر است آن را فقط زمانی آبیاری کنید که خاک خشک شود. استفاده از کود در بهار و تابستان به گیاه شما کمک می کند تا رشد پرباری داشته باشد.

گیاه Variegated ZZ از خانواده گیاهان Araceae است. این گیاه برای زریسکیپ مناسب است که عمل طراحی مناظر برای کاهش نیاز به آبیاری است.

همه گونه‌های زاموفیلیا بومی آفریقای جنوبی و شرقی هستند، بنابراین به آنها سنگ زنگبار نیز می‌گویند.

طبق گفته‌های محققان دانشگاه ورمونت زاموفیلیا ابلق یک گیاه آپارتمانی عالی است که به دلیل توانایی‌های تطبیقی ​​و مراقبت نسبتاً آسان و نگهداری کم بهترین نمونه برای مبتدیان است.

اما موارد به همین جا ختم نمیشود؛ این گیاه آپارتمانی، درست مانند فیلودندرون، می تواند هوای داخل خانه را تصفیه کند. هوا را فیلتر می کند و سموم (بنزن، زایلن، تولوئن، اتیل بنزن) را در ساقه، برگ و ریشه خود ذخیره می کند.

خرید انواع زاموفیلیا ارسال مستقیم

زاموفیلیا ابلق گیاه یکساله، گونه ای چشم نواز برای باغبانی است. زاموفیلیا ابلق از شرایط نامطلوب شاکی نیست و اغلب در نور کم با هوای تازه رشد می کند.

شرایط نگهداری زاموفیلیا ابلق

خاک

زاموفیلیا ابلق به خاکی با زهکشی خوب و حاصلخیز نیاز دارد. می توانید به راحتی مخلوط گلدانی تهیه کنید که رطوبت را حفظ کند اما در عین حال به خوبی زهکشی کند. اگر خاک سنگین یا فشرده است ماسه اضافه کنید.

این گیاه غده ای از ریزوم های سیب زمینی مانند، رشد می کند. این ریزوم ها آب و مواد مغذی لازم را برای گیاه ذخیره می کنند.

دمبرگ های آبدار زاموفیلیا ابلق از غده ها رشد می کنند که هر کدام دارای 6 تا 8 جفت برگ است.

PH خاک را همیشه بین 5.6 تا 7.5، اسیدی تا خنثی حفظ کنید.

آب

زاموفیلیا ابلق گیاهی نیمه ساکولنت است. این گیاه شرایط خشک با محیط مرطوب جنگل مانند را ترجیح می دهد. می‌تواند بی‌توجهی را تحمل کند، اما برای اینکه گیاه شما رشد کند، هر زمان که خاک خشک شد، آن را به طور منظم آبیاری کنید.

برای گیاهان آپارتمانی گلدانی، بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا گیاه شما به آب نیاز دارد یا خیر، لمس سطح آن برای بررسی خشکی است.

زاموفیلیا ابلق با آب کمتر در مقایسه با سایر آرویدها بهتر عمل می کند. آبیاری بیش از حد می تواند گیاه شما را از بین ببرد. برگ های زرد به این معنی است که گیاه شما بیش از حد آبیاری شده و ریزوم ها در حال پوسیدن هستند.

سعی کنید گیاه خود را هر 3-4 هفته آبیاری کنید. البته در آب و هوای بسیار گرم، ممکن است مجبور شوید هر 7 تا 10 روز به آن آبیاری کنید. خاک را کاملاً آبیاری کنید و ریشه را برای گیاه زاموفیلیا ابلق کاملاً خیس کنید.

زامو ابلق نیمه ساکولنت، دارای سیستم حفظ رطوبت عالی است که به آن اجازه می دهد آب را برای دوره های خشک ذخیره کند.

اگر گیاه شما در معرض نور خورشید زیاد باشد، دفعات آبیاری افزایش می یابد. اما در فصل زمستان یا نور کم آبیاری ماهی یک بار کافی است زیرا گیاه در دوره خواب است.

هر زمان که زاموفیلیا ابلق آبیاری نشد، تنها تغییر اساسی آن این است که بدون برگ میشود. البته بعد از آبیاری بلافاصله اصلاح خواهد شد.

بنابراین، این گیاه به خشکی مقاوم است. می تواند با حداقل آبیاری یا بدون آبیاری برای چندین ماه زنده بماند.

خرید عمده زاموفیلیا

نور

زاموفیلیا ابلق نیاز به سطح بالای نور برای حفظ رنگ برگ های خود دارند.

سایر گونه ها می توانند در برابر نور آفتاب روشن و متوسط ​​تا سایه جزئی مقاومت کنند. تنها شرط این است که نور خورشید مستقیماً به گیاه برخورد نکند. به همین دلیل برای کاهش شدت نور خورشید باید از پرده های شفاف یا پرده استفاده کنید.

به زاموفیلیا ابلق خود روزی چند ساعت نور برسانید اما از قرار دادن گیاه در برابر نو مستقیم حتما اجتناب کنید.

اگر متوجه سوختگی روی برگ ها شدید، گیاه شما در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفته. پیچ خوردگی یا زرد شدن برگ ها نیز برخی از نشانه های دریافت نور مستقیم است.

از طرفی نور کمتر باعث از بین رفتن تنوع رنگی و سبز شدن برگهای زاموفیلیا ابلق می شود. شما باید بلافاصله گیاه خود را به نقطه روشن تری نزدیک به منبع نور منتقل کنید.

 

نکات تکمیلی نگهداری از زاموفیلیا ابلق

 جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم در مورد شرایط اصلی نگهداری زاموفیلیا ابلق را برای شما بازگو کنیم. در صورتی که نیاز به هرگونه راهنمایی بیشتری داشتید حتما از طریق کامنت ها در انتهای این پست با ما در ارتباط باشید.

آیا نور خوررشید برای رشد زاموفیلیا ابلق ضروری است؟

خیر زاموفیلیا ابلق برای رشد نیاز ضروری به نور خورشید ندارد اما برای حفظ رنگ برگ ها نیاز ضروری به در معرض خورشید قرار گرفتن دارد.

خاک مناسب برای زاموفیلیا ابلق چگونه است؟

خاک مناسب برای رشد این گیاه دارای زهکشی مناسب است و دارای PH خنثی رو به اسیدی است.

مناسب ترین آبیاری برای زامو ابلق چند روز یک بار است؟

هر 10 تا 15 روز یکبار.

تکثیر زامو ابلق از چه راههایی است؟

از راه برگ و ساقه

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *