8 مورد از زیباترین انواع لیلیوم به همراه عکس

معرفی انواع گل لیلیوم

مقدمه

لیلیوم ها یکی از شناخته شده ترین گل های تابستانی هستند. گل‌های بزرگ و درخشان لیلیوم برای همه انواع باغ‌ها، چه طراحی کلاسیک، روستایی، کلبه‌ای یا معاصر مناسب است. در حالی که برخی از مردم ممکن است فکر کنند که نیلوفرها برای باغ های امروزی بسیار قدیمی هستند، حقیقت این است که ده ها گونه مدرن ترکیبی از نیلوفرها وجود دارند که رنگ، ظرافت، عطر و سبک بسیار مدرنی را به مناظر امروزی میبخشند. در ادامه با الی ماما همراه باشید تا 8 نوع از لیلیوم های عامه پسند را کشف کنید و ببینید چرا این شکوفه های باشکوه شایسته جایگاهی برجسته در هر باغ هستند. با ما همراه باشید:

چرا انواع مختلفی از گل لیلیوم وجود دارد؟

قبل از اینکه انواع گل لیلیوم را به شما معرفی کنیم، مهم است که بدانید این پیازهای تابستانی توسط گیاه شناسان بر اساس ژنتیک و تاریخچه هیبریداسیون آنها به 9 بخش مختلف طبقه بندی می شوند. قرار دادن این خانواده بزرگ از گیاهان در دسته‌هایی مانند این، به باغبان‌های حرفه‌ای و افراد عادی کمک می‌کند تا بدانند گل‌های یک گل لیلیوم چگونه است، چه زمانی شکوفا می‌شوند و در چه شرایطی رشد می‌کنند.

در هر یک از این 9 بخش، زیر بخش های زیادی وجود دارد. ده ها، اگر نه صدها، گونه های مختلف از گل لیلیوم در هر بخش یا زیربخش وجود دارد که بسیاری از آن ها برای عامه ناشناخته اند.

به عبارت دیگر، هر یک از این 8 نوع گل لیلیوم از گونه های مختلفی تشکیل شده‌اند، که هریک تنوع رنگ‌های شکوفه‌ای بسیار زیاد دارد ما سعی کردیم لیست انواع گل لیلیوم این پست را ساده تر کنیم تا برای تمامی مخاطبان عزیز الی ماما قابل درک و فهم باشد.

انواع گل لیلیوم

1. نیلوفرهای آسیایی (Asiatic lilies)

لیلیوم آسیایی در الی ماما

هیبریدهای آسیایی از چندین گونه مختلف نیلوفر پرورش می یابند. آنها 3 تا 6 گل در هر ساقه دارند و گلبرگ ها اغلب خالدار هستند. نیلوفرهای آسیایی رایحه ای ندارند و گلهای آن نسبت به سایر انواع گل لیلیوم کوچکتر است. آنها در رنگ های مختلف، از جمله سایه های نارنجی، قرمز، زرد و سفید مایل به کرم وجود دارند. متأسفانه، نیلوفرهای آسیایی مورد علاقه آهوها و خرگوش ها هستند. آنها دارای ساقه های قوی و مستقیم هستند که به ندرت در زیر آفتاب کامل کاشته می شوند. انواع گل لیلیوم آسیایی گل های شاخه بریده فوق العاده و بادوام تولید میکنند.

2. لیلیوم های اورینتال (Oriental lilies)

لیلیوم اورینتال در الی ماما

از بین انواع گل لیلیوم، لیلیوم های اورینتال خوشبوترین آنها هستند. عطری که توسط این گل ها تولید می شود بویژه در هنگام عصر بسیار قوی است. لیلیوم های اورینتال برگهای پهن تری نسبت به سایر گونه های نیلوفر دارند و شاخ و برگ و گل آن در برابر آهو و خرگوش مقاوم است. بساک لیلیوم های اورینتال گرده سنگین زیادی تولید می کند. اگر این گل به عنوان گل شاخه بریده استفاده شود، بساک ها را با باز شدن شکوفه ها جدا کنید تا گرده ها روی مبلمان و محیط خانه را لکه دار نکند.

لیلیوم های اورینتال به اندازه یک بشقاب هستند و در هر ساقه جوانه های زیادی دیده می شود. لیلیوم اورینتال علاوه بر سفید و زرد در سایه های مختلف صورتی و قرمز مایل به ارغوانی نیز وجود دارند. گلبرگ های برخی از واریته ها خالدار و برگشتی هستند، در حالی که برخی دیگر این طور نیستند. در میان جدیدترین نیلوفرهای گلدار، اورینتال ها بین 60 سانت تا 1.54 متر رشد می کنند.

3. لیلیوم های شیپوری (Trumpet lilies)

لیلیوم های شیپوری در الی ماما

این لیلیوم ها نیلوفرهای Aurelian نیز نامیده می شوند. گلهایی پربار، شیپوری شکل و رنگارنگ هستند، ماندگاری بالایی دارند و بسیار خوشبو هستند. گلبرگ‌های آن‌ها فاقد لکه هستند و برگ‌هایشان پهن است، البته نه به پهنای برگ‌های یک نوع اورینتال. برخی از انواع گل لیلیوم شیپوری دو جین یا بیشتر جوانه در هر ساقه دارند، در حالی که برخی دیگر فقط تعداد کمی دارند.

گل لیلیوم شیپوری یا ترومپت در رنگ های مختلف سفید، زرد، نارنجی، کرم و صورتی، اغلب با دهانه ستاره ای شکل در رنگی متضاد وجود دارند. یکی از گونه های پرطرفدار گل لیلیوم های شیپوری نوعی نارنجی به نام “ملکه آفریقایی” است. عطر گل لیلیوم شیپوری خارق العاده است و اندازه آن گاهی تا دو و نیم متر نیز میرسد.

4. نیلوفرهای اورینپت (Orienpet lilies)

لیلیوم اورینپت در الی ماما

یکی از بهترین انواع گل لیلیوم برای باغ های تابستانی، نیلوفرهای اورینپت هیبرید بین لیلیوم اورینتال و نیلوفرهای شیپوری است. شکوفه های آنها قبل از اینکه به طور کامل به یک شکوفه تبدیل شود، شکل ترومپت کم عمقی دارد. طول گل ها 15 تا 25 سانت است. لیلیوم اورینپت در رنگ های صورتی، زرد، قرمز، نارنجی و سفید دیده میشوند. گل های رو به بیرون به شدت معطر هستند و ارتفاع گیاهان به دو تا سه فوت می رسد. اورینپت ها گل های شاخه بریده بسیار عالی می سازد.

5. لیلیوم های هیبریدی LA

لیلیوم هیبریدی LA در الی ماما

هیبریدهای LA که از ترکیب ژنتیکی لیلیوم های آسیایی و نیلوفرهای “نوع عید پاک” گرفته شده اند، دختر عموی زنبق های ساده آسیایی هستند. گل‌های آن‌ها بزرگ‌تر، مقاوم تر و جذاب‌تر از آسیایی‌ها هستند. بعلاوه، این نوع لیلیوم رنگ بسیار تندی دارد.

مانند لیلیوم های آسیایی، هیبریدهای LA هیچ عطری ندارند. این نوع گل لیلیوم نیز گل‌های شاخه‌ بریده عالی می‌سازد و هفته‌ها شکوفا می‌شود. لیلیوم های هیبریدی LA باغ‌های واقعی برجسته ای ایجاد می‌کنند. طول هر شکوفه حدود 18 سانت است و ارتفاع گیاهان تا 1.2 متر می رسد.

6. لیلیوم های ترک کپ (Turk’s Cap)

لیلیوم بسیارر زیبای ترک کپ در الی ماما

زیبایی گلبرگ های خمیده نیلوفرهای ترک کپ غیرقابل انکار است. مانند پروانه‌های کوچکی که از انتهای ساقه‌های گل زیبا آویزان شده‌اند!

هر ساقه گل لیلیوم ترک کپ یک دوجین یا بیشتر شکوفه می دهد. این نیلوفرها را در سایه های نارنجی، زرد، قرمز و صورتی خواهید یافت. ساقه های بسیاری از گونه ها بسیار بلند می شوند. تا حتی 2 متر! برخی از آنها گلبرگ های خالدار دارند در حالی که برخی دیگر فاقد گلبرگ هستند و بیشتر گونه ها کاملا معطر هستند.

7. لیلیوم های کانادایی (Canada lilies)

لیلییوم کانادایی بسیار زیبا

لیلیوم بومی آمریکای شمالی و کانادایی، دارای گلبرگ های نارنجی یا زرد است که کمی انحنا دارد. ارتفاع گیاهان بین 60 سانت تا 1.2 متر است. هر ساقه حلقه هایی از 3 تا 8 برگ را در فواصل زمانی مختلف در طول ساقه تولید می کند. هر ساقه بین 5 تا 20 گل تولید می کند گل لیلیوم کانادایی نسبت به سایر انواع گل لیلیوم در مقابل سایه مقاوم تر هستند. مواردی عالی برای آراستن باغ های جنگلی و مراتع مرطوب هستند. متأسفانه آهوها و خرگوش ها این نوع گل لیلیوم را به اندازه باغبان ها دوست دارند!!

8. نیلوفرهای لانگی فلوریم (Longiflorium)

لیلیوم لانگی فلوریم در الی ماما

لیلیوم های لانگی فلوریم به عنوان نیلوفرهای عید پاک نیز معروفند. فروش این نوع لیلیوم در خارج از ایران در مراسم تعطیلات پاک بسیار افزایش میبابد. اگرچه چندین رقم مختلف از این نوع گل لیلیوم وجود دارد، اما همه آنها ظاهری کلاسیک دارند. گلها به رنگ سفید و رو به بیرون با شکل شیپور مانند هستند. نیلوفرهای Longiflorium که به ارتفاع 30 سانت تا حدود یک متر می‌رسند، مجبور می‌شوند خارج از فصل و به موقع برای عید پاک، با قرار دادن پیازها در شرایط بسیار دقیق به شکل زمانبندی شده، شکوفا شوند.

شکوفه ها کمی معطر هستند. با کمال تعجب، نیلوفرهای عید پاک گیاهان بسیار مقاومی هستند که در دمای زمستانی تا 20- درجه فارنهایت جان سالم به در می برند. انرژی زیادی از لامپ می گیرد تا آنها را مجبور به شکوفه دادن خارج از فصل کنید.

 

خرید بهترین های لیلیوم، همین الان

 

خرید انواع گل لیلیوم برای کاشت

انواع گل لیلیوم در الی ماما

لیلیوم های حقیقی از پیازهای واقعی رشد می کنند. برخی از لیلیوم های رایج دیگر، ممکن است در نام رایج خود اصطلاح “لیلیوم” را داشته باشند، اما آنها در واقع به هیچ وجه لیلیوم نیستند. آنها از غده رشد می کنند، نه از پیاز، و جنس متفاوتی دارند. هر پیاز لیلیوم واقعی از فلس های لایه ای ساخته شده است. ساقه گل از مرکز پیاز تولید می شود و ریشه ها از صفحه ای که در پایین پیاز قرار دارد بیرون می آیند.

پیاز لیلیوم از مکان های مختلفی تهیه می شود پیازها در حالت خواب برای کاشت بهاره نگهداری و فروخته می شوند. پیازهای گل لیلیوم را در زمان آخرین یخبندان بهاری خود خریداری کنید و بلافاصله بعد از آن بکارید.

نحوه کاشت پیاز گل لیلیوم

پیاز گل لیلیوم

مطمئن شوید که صفحه ریشه رو به پایین و انتهای ساقه به سمت بالا باشد. همه انواع گل لیلیوم بهتر است در خاک باغچه با زهکشی مناسب کاشته شوند. اگر محل قرارگیری پیازهای لیلیوم بیش از حد غرق آب باشد پوسیده می شوند. نقطه ای را انتخاب کنید که حداقل 6 تا 8 ساعت آفتاب کامل داشته باشد تا ساقه های گل را بلند و صاف نگه دارد.

پیازها را طوری بکارید که قسمت بالای آنها 7.5 سانت زیر سطح خاک قرار گیرد. پیازها را به خوبی آبیاری کنید و در صورت تمایل یک لایه به ضخامت یک اینچ از برگ های خرد شده یا کمپوست را به عنوان مالچ به آن اضافه کنید.

پرورش انواع گل لیلیوم

هنگامی که گیاهان لیلیوم شما شروع به رشد می کنند، به مراقبت بسیار کمی نیاز دارند. اگر گیاهان ریزش کردند، آنها را با تکیه گاه بچسبانید. پس از محو شدن شکوفه ها، یک سوم بالایی گیاه را قطع کنید تا غلاف های بذر رشد نکنند و انرژی اضافی را از پیاز نگیرند. آنها به این انرژی نیاز دارند تا به رشد شکوفه های سال آینده کمک کنند.

بعداً در فصل رشد، مهم است که اجازه دهید همه انواع لیلیوم به طور طبیعی از بین بروند. برگ های سبز را قطع نکنید. آنها در طول فصل رشد به فتوسنتز ادامه می دهند. در پاییز، پس از قهوه ای شدن ساقه ها و برگ ها، بوته ها را تا سطح زمین ببرید. اگر مایل هستید، چند مشت کود مخصوص پیاز را روی محل کاشت بریزید. پیازهای گل لیلیوم از تغذیه برای بزرگتر شدن استفاده می کنند. آنها شکوفه های سال آینده را در داخل پیاز، زمانی که گیاهان خواب هستند، توسعه می دهند.

نیاز به مشاوره دارید؟ کلیک کنید

کجا می توان لیلیوم ها را پرورش داد؟

تقریباً همه انواع گل لیلیوم تا دمای 30- درجه فارنهایت مقاوم هستند. اگرچه برخی از آنها حتی در دماهای پایین تر نیز مقاوم هستند (به عنوان مثال، لیلیوم های ترک کپ و کانادایی). لیلیوم ها به یک دوره خواب سرد زمستانی نیاز دارند. آنها در منتهی الیه جنوب به خوبی رشد نمی کنند. این به این دلیل است که پیازهای لیلیوم باید در معرض دمای سرد قرار بگیرند تا شکوفه های خود را تشکیل دهند. اما، اگر واقعاً می‌خواهید در آن نقطه لیلیوم بکارید، پیازها را در یک کیسه پلاستیکی به مدت 6 تا 8 هفته در یخچال قرار دهید تا خواب زمستانی را تجربه کند. پس از سپری شدن این مدت، پیاز را در ظرفی در نقطه ای نیمه سایه بکارید و انگشتان خود را روی هم قرار دهید.

جمع بندی

در این پست 8 مورد از زیباترین انواع گل لیلیوم را برای شما به شکل کامل معرفی کردیم. امیدوارم از یادگیری این مطلب لذت برده باشید. در صورت هرگونه سوال و نیاز به مشاوره درمورد پرورش گل لیلیوم و انواع گیاهان آپارتمانی حتما با کارشناسان ما در ارتباط باشید. ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *