7 کاکتوس ساده برای پرورش توسط مبتدیان

بهترین کاکتوس ها برای نگهداری مبتدیان

خانواده کاکتوس یا Cactaceae یکی از بزرگ ترین خانواده های ساکولنت ها در جهان است. کلمه کاکتوس از کلمه یونانی kaktos به معنای گیاه خاردار گرفته شده است. کاکتوس ها گیاهان گوشتی هستند که آب را ذخیره می کنند و نزدیک به ساکولنت ها هستند.

به طور کلی همه کاکتوس ها ساکولنت محسوب می شوند اما همه ساکولنت ها کاکتوس محسوب نمی شوند.

درست مانند ساکولنت ها، کاکتوسها به خشکی مقاوم هستند و به آب زیادی نیاز ندارند. آنها به مخلوط گلدانی با زهکشی خوب نیاز دارند و نور روشن را دوست دارند. برخی از گونه‌های کاکتوس وجود دارند که مراقبت از آنها آسان‌تر و برخی چالش‌برانگیزتر هستند.

در این پست الی ماما 7 گونه از بهترین کاکتوس ها که برای پرورش توسط مبتدیان عالی هستند آورده شده است:

سرئوس

کاکتوس سرئوس

جنس سرئوس از بهترین کاکتوس ها با نگهداری آسا است. این گونه دارای بیش از 30 گونه مختلف است. پیش تر هر کاکتوسی که دارای تنه کشیده و آجدار و ستونی بود در زیر سرئوس طبقه بندی می شد. بسیاری از این گیاهان از آن زمان به گروهای دیگر و زیر گروه جنس جداگانه قرار گرفته اند.

سرئوس معمولاً گیاهان ستونی درخت مانند با دنده های مشخص و خارهای بزرگ هستند. آنها می توانند بسیار بزرگ و بلند شوند. گلهای آن ها شبگرد و معطر هستند یعنی در شب گل می دهند و معمولاً درشت و سفید هستند.

مراقبت از بیشتر گونه های سرئوس آسان است و برای مبتدیان عالی هستند، مانند (سرئوس)Cereus Hildmannianus (نام های رایج: کاکتوس پرچین، ملکه شب، لوله اندام آند، سیب پرو). Cereus hildmannianus که منشا آن آمریکای جنوبی است، 4-6 دنده دارد و می تواند تا 30 فوت ارتفاع (10 متر) رشد کند. ساقه های آن می تواند تا 6 اینچ (15 سانتی متر) رشد کند. این گونه در جوانی آبی مایل به سبز است، سپس با افزایش سن سبز روشن تر می شوند.

اکینوپسیس

کاکتوس اکینوپسیس

اکینوپسیس یک تیره کاکتوس بزرگ است. بومی آمریکای جنوبی است و با نام های کاکتوس جوجه تیغی، کاکتوس جوجه تیغی دریایی یا کاکتوس لیلی عید پاک نیز شناخته می شوند. این گونه ها از کاکتوس های کوچک تا گونه های درخت مانند بزرگ را شامل می شود. برخی از محبوب‌ترین آن‌ها اکینوپسیس اکسیگونا یا کاکتوس سوسن عید پاک و اکینوپسیس اوره هستند.

این گونه به خاطر گل های بزرگ، دراماتیک و زیبا با لوله های گل بلند که بسیار بزرگتر از کاکتوسی که از آن رشد میکنند، شناخته می شوند. نام آن ریشه یونانی دارد – “echinos” به معنی جوجه تیغی یا خارپشت دریایی، و “opsis” به معنای ظاهر شدن است. آنها یکی از ساده ترین و بهترین کاکتوس ها برای مراقبت توسط مبتدیان هستند.

فروکاکتوس

کاکتوس فروکاکتوس

Ferocactus معمولاً به عنوان کاکتوس بشکه ای شناخته می شود، از بهترین کاکتوس های قابل پرورش است . این گونه ها می توانند بسیار بزرگ، تا 10 فوت (3 متر) قد و 3 فوت (0.9 متر) عرض باشند. آنها به دلیل شکل استوانه ای خود که در دنده هایی با خارهای بلند و تیز پوشیده شده است، شناخته شده اند. فروکاکتوس در سراسر مناطق جنوب غربی ایالات متحده و شمال مکزیک قرار دارد. آنها می توانند یخبندان خفیف و گرمای شدید را تحمل کنند. گیاهانی بسیار انطباق پذیر هستند که هم در خانه هم بیرون پرورش داده میشوند.

یک نوع محبوب فرووکاکتوس، کاکتوس فروکاکتوس گلاسسنس یا کاکتوس بشکه ای آبی است. آنها 11-15 دنده دارند و خارهایی دارند که به طور منظم توزیع شده اند. به رنگ سبز مایل به آبی، میوه های سفید و گل های زرد روشن تولید می کنند.

مامیلاریا

کاکتوس مامیلاریا

مامیلاریا که معمولاً به عنوان “کاکتوس بالشتکی” نامیده می شود، از بزرگ ترین ها در خانواده کاکتوسها با حدود 250 گونه است. آنها همچنین یکی از رایج ترین و بهترین کاکتوس ها از نظر کشت هستند. گونه های مامیلاریا از خوشه های بسیار کوچک تا بزرگ متفاوت هستند. بیشتر آنها بومی مکزیک هستند، اما در جنوب غربی ایالات متحده، کارائیب، آمریکای جنوبی و مرکزی نیز یافت می شوند. بسیاری از گونه های مامیلاریا بسیار آسان رشد می کنند و سرمای خفیف و گرمای شدید را تحمل می کنند.

برخی از مامیلاریاها نام های رایج جالبی دارند مانند: کاکتوس پودری، کاکتوس بانوی پیر، ستاره طلایی یا کاکتوس لیدی فینگر.

اوپنتیا

کاکتوس اوپنتیا

اوپنتیا دارای ویژگی هایی است که آنها را از سایر جنس کاکتوس ها جدا می کند. آنها به شکل مفصلی ررشد میکنند. معمولاً گلابی خاردار نامیده می شود، آنها دارای مفاصل گرد و مسطح به نام پد هستند. آنها همچنین به شدت به گلوکید یا خارهای خاردار کوچک مسلح می شوند. پدها می توانند به راحتی ریشه کرده و خود به خود تکثیر شوند. چندین گونه از گلابی خاردار به عنوان میوه های خوراکی کشت می شود و معمولاً در هند و مکزیک مصرف می شود. اکثر گونه‌های اوپنتیا از بهترین کاکتوس های سریع الرشد هستند و در برخی مناطق که به طور طبیعی وجود ندارند، مهاجم در نظر گرفته می‌شوند.

خرید انواع کاکتوس

پارودیا

کاکتوس پارودیا

گونه های پارودیا از گیاهان با ساقه کوتاه تا گیاهان ستونی بلند که تا ارتفاع 3 فوت (1 متر) رشد می کنند متفاوت است. تنه آنها معمولاً پوشیده از خار است. آنها به خاطر گل های رنگارنگشان که ماه ها ماندگاری دارند محبوب هستند. کاکتوس پارودیا بومی آرژانتین، اروگوئه، پاراگوئه و برزیل است. برخی از گونه‌ها مقاوم به سرما هستند و می‌توانند یخبندان خفیف را تحمل کنند، اما برخی از آن‌ها باید در هنگام یخ زدن در داخل خانه آورده شوند.

پارودیا مگنیفیکا که به آن «کاکتوس توپی» نیز می‌گویند، می‌تواند تا 6 فوت (1.8 متر) قد و 18 اینچ (45 سانتی‌متر) عرض رشد کند. پارودیا بهترین کاکتوس دارای ساقه های خاردار و کرک دار هستند و در تابستان گل های زرد روشن تولید می کنند.

ریبوتیا

کاکتوس ربوتیا

ریبوتیا عمدتاً به دلیل ماهیت آزادانه گلدهی و اندازه کوچک آن محبوب شده است. گل هایی تولید می کنند که طیف رنگی زیادی دارند و در مقایسه با تنه کاکتوس معمولاً بزرگ هستند. آنها از بولیوی تا آرژانتین شامل می شوند و می توانند خوشه های بزرگی تشکیل دهند. برخی از گونه ها می توانند یخبندان را تحمل کنند و در دماهای سردتر به خوبی رشد می کنند.

یکی از محبوب‌ترین آن‌ها کاکتوس Rebutia Muscula یا گلوله برفی نارنجی یا کاکتوس سفید مو است. آنها به طور متراکم با خارهای سفید خزدار پوشیده شده اند و گل های نارنجی روشن تولید می کنند.

بررسی شرایط نگهداری تمامی این کاکتوسها:

خاک

زهکشی خوب ضروری است. یک مخلوط گلدانی با زهکش خوب با مواد متخلخل اضافه شده مانند پرلیت و ماسه درشت برای افزایش زهکشی ایده آل است.

آب

در فصل زمستان به گیاه استراحت دهید و آبیاری را تا حدود یک بار در ماه کاهش دهید. اگر در یک منطقه مرطوب زندگی می کنید، ممکن است اصلا نیازی به آبیاری نداشته باشید. در طول تابستان تقریبا هر دو هفته یکبار آبیاری کنید، بیشتر در زمان گرمای شدید و اگر خاک مرطوب بماند کمتر آبیاری کنید.

نور

 بیشتر کاکتوسها به نور آفتاب روشن نیاز دارند اما آفتاب کامل بعد از ظهر هنوز هم می تواند گیاه را بسوزاند. نور نیمه فیلتر شده بسیار روشن بهترین است.

کود دهی

کود دهی ضروری نیست به خصوص اگر مخلوط گلدان تازه باشد. در طول ماه های بهار و تابستان از کود رقیق شده با قدرت ¼ تا ½ استفاده کنید.

 

نکات نگهداری کاکتوس

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *