6 گیاه جادویی جذب کننده فلزات سنگین!

گیاهان جذب کننده فلزات سنگین

مقدمه

فلزات سنگین از اجزای جدا ناشدنی پوسته زمین هستند. این فلزات از هر طریقی ممکن است وارد بدن ما شوند. آشامیدن، خوردن و حتی تنفس طرق ورود این فلزات به بدن ماست. بعضی از این فلزات برای متابولیسم بدن ضرری ندارند و گاهی هم حیاتی هستند. اما درصد بسیاری برای بدن مضر هستند. مسمومیت از طریق فلزات سنگین آثار بسیار جبران ناپذیری روی بدن دارد. در این حین گیاهانی وجود دارند که میتوانند این فلزات را طرق مختلف مانند آب یا خاک جذب کنند.

در این پست گل و گیاه الی ماما تلاش میکند این گیاهان را به شما معرفی کند پس با ین پست همراه باشید:

گیاه اول

Brassica juncea

این گیاه که برگ خردل یا خردل هندی نام دارد مکانیزمی دارد که فلزات سنگین را از آب یا از طریق خاک جذب میکند. نم های دیگر این گیاه خردل چینی، خردل شرقی است و گیاه روغنی مناسبی برای کشت در منطق گرمسیری است.

گیاه دوم

Eichhornia crassipes

این گیاه که با نام سنبل آبی نیز شناخته میشود یک گیاه آبزی و بومی حوزه آمازون است. این گیاه خواص ضد سرطانی بسیاری دارد وگیاهی بسیار مهاجم و مشکل زا در خارج از محدوده بومی خود است. این گیاه نیز مانند خردل چینی میتواند مقدار زیادی از فلزات سنگین را از طریق ریشه های خود جذب کند.

گیاه سوم

بید سفید

این گیاه سومین گیاه جذب کننده فلزات سنگین از محیط است.

گیاهان آب دوست مناظر را زیبا می کنند، اما ارزش آن فقط به ظاهر آن محدود نمی شود. آنها کاربرد جالب تری برای پالایش نیز دارند: ریشه های آنها فلزات سنگین مانند Cd، Ni و Pb را انباشته میکند، و حتی در فلزات سنگین مخلوط مانند مکان های آلوده به سوخت دیزل کار می کند.

گیاه چهارم

درخت صنوبر

این گیاه چهارمین گیاه جذب کننده فلزات سنگین است. اثر سودمند درختان صنوبر بر روی خاک و زیر آب نیز به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. راز آنها در سیستم ریشه ای است که به طور طبیعی به خوبی طراحی شده است و مقادیر زیادی آب می گیرد. بر اساس تحقیقات موسسه ملی علوم بهداشت محیطی، حلال‌های کلردار مانند تری کلرواتیلن یا تتراکلرید کربن سرطان‌زا (95 درصد ماده حذف شده) آلاینده‌های آلی هستند که صنوبرهای هیبریدی بهتر آن ها را جذب میکنند. علاوه بر این، مشخص شده که درختان صنوبر می توانند هیدروکربن های نفتی مانند بنزن، تولن و اکسایلن را تجزیه کنند.

گیاه پنجم

چمن هندی

چمن هندی پنجمین جذب کننده فلزات سنگین است.

علف هندی یکی از نه عضو خانواده گرامینا است که گیاهی جاذب و پالاینده  شناسایی شده است. این گیاه قادر به اصلاح هیدروکربن های نفتی است.

گیاه ششم

آفتابگردان یا sun flower

گل افتابگردان نیز یک گیاه جذب کننده فلزات سنگین است. آفتابگردان تا حد زیادی میتواند فلزات سنگین مانند سرب و روی را از خاک شما جدا سازی کند. همچنین فلزاتی مانند مس، کادمیوم، منگنز یا موادی مانند نیتروژن، پتاسیم و فسفر نیز توسط آفتابگردان ها، ذرت ها  جذب میشوند. خوشبختانه آفتابگردان بسیار سریع رشد میکند و نیاز به مراقبت خاصی نیز ندارد.

جمع بندی

در این مقاله به شش گیاه جذب کننده فلزات سنگین از آب و خاک اطراف محیط اشاره کردیم. فلزات سنگین مواردی هستند که به شکل ناخواسته وارد بدن ما میشوند و مشکلاتی از قبیل انواع سرطان ها، مشکلات جسمی و توده های بدنی ایجاد میکنند. بهتر است در محیطی که از خاک و اب آن استفاده میکنید یک یا تعدادی از گیاهان را حتما پرورش دهید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *