5 مشکل رایج سانسوریاها و راه حل تخصصی برای حل آن

بیماری ها و مشکات رایج سانسوریا درالی ماما

مقدمه

در پست های قبلی درباره سانسوریاها کمی توضیح دادیم.  شما نیز به عنوان یک پرورش دهنده گیاه آپارتمانی ممکن است با چالش هایی در مسیر پرورش گیاه خود مواجه شوید. اینکه علت شل شدن برگ گیاه سانسوریای من چیست؟ درمان قارچ سانسوریا چگونه است؟ زرد شدن سانسوریا در اثر چیست؟ پوسیدگی ریشه سانسوریا چگونه درمان میشود؟ علت پاجوش نزذن سانسوریای من چیست و هزاران سوال دیگر. این بار قصد داریم مشکلات و بیماری های رایج سانسوریا را به شکل فوق تخصصی در اورژانس گیاهی الی ماما بررسی کنیم.

اگرچه گیاهان سانسوریا مقاوم هستند و می توانند در بدترین محیط ها زنده بمانند. اما این به این معنی نیست که آنها کاملاً ضد بیماری و آفات هستند. بنابراین شایع ترین بیماری ها و آفاتی که گیاهان مار یا سانسوریاها را درگیر می کنند کدامند؟ با ما همراه باشید:

شایع ترین مشکلات و بیماری های سانسوریا در موارد زیر خلاصه میشود:

پوسیدگی ریشه

شپشک آرد آلود

کنه های عنکبوتی

بلایت جنوبی

لکه برگ قرمز

اولین قدم برای از بین بردن بیماری یا مشکل آفت سانسوریا، شناخت علائم آن است. هر چه سریعتر بتوانید اولین علائم مشکل را تشخیص دهید، شانس بیشتری برای نجات گیاه خواهید داشت.

 

شرایط عالی فروش عمده سانسوریا

5 بیماری رایج سانسوریا

  1. پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه سانسوریا

یکی از مشکلات و بیماری های رایج سانسوریا پوسیدگی ریشه است. این امر ناشی از آبیاری بیش از حد خاک گیاه است و بیشتر در ماه های سرد سال رخ می دهد. هنگامی که پوسیدگی اتفاق می افتد، ریشه های گیاه می توانند به دلیل کمبود اکسیژن و رشد بیش از حد قارچ در خاک بمیرند. اگر خاک گیاه خیس باشد،    میکروارگانیسم های خاصی مانند Rhizoctonia و Pythium می توانند شروع به جمع شدن و تکثیر کنند و بیماری را در سرتاسر ریشه ها پخش کنند.

هنگامی که این قارچ ها در سرتاسر گیاه پخش می شوند، ریشه ها شروع به سیاه و قهوه ای شدن می کنند زیرا به آرامی از بین می روند. در این مدت، ریشه ها قادر به ورود مواد مغذی در سرتاسر پایه گیاه و به شاخ و برگ نیستند.

بزرگترین مشکل پوسیدگی ریشه این است که اغلب به دلیل قرار گرفتن در زیر سطح خاک دیده نمیشود. گاهی اوقات بوی پوسیدگی ریشه را حس می کنید، زیرا بوی کپک زده و تندی در اطراف پایه گیاه ایجاد می کند. در موارد شدید، پوسیدگی ریشه می تواند کل گیاه سانسوریای شما را در عرض 8 تا 10 روز از بین ببرد.

اگر گلدان گیاه مار شما سوراخ های زهکشی کافی نداشته باشد، احتمالاً به سرعت دچار پوسیدگی ریشه می شود. اگر نمی توانید فوراً یک گلدان جدید بخرید، می توانید یک جفت انبر سوزنی یا قیچی تیز بردارید و سوراخ های زهکشی خود را ایجاد کنید. همچنین می توانید گلدان های ارزان قیمت با سوراخ های زهکشی خریداری کنید. به یاد داشته باشید، سانسوریا به کندی رشد می کند، بنابراین همیشه بهتر است که خاک به جای مرطوب یا آبیاری بیش از حد، در سمت خشک تر باشد. خلاص شدن از شر پوسیدگی ریشه زمانی که به خود گیاه گسترش می یابد بسیار دشوار است.

 

خرید سانسوریا - با کیفیت و ارسال روز

نشانه های رایج پوسیدگی ریشه

شایع ترین علامت پوسیدگی ریشه، ریشه های قهوه ای رنگ و مولکولی روی پایه گیاه است. با پیشرفت بیماری، متوجه خواهید شد که برگ های گیاه سانسوریای شما در چند روز آینده شروع به زرد شدن، افتادگی یا پژمرده شدن می کند. برگها همچنین ممکن است در هنگام لمس، حالتی نرم و لطیف پیدا کنند، زیرا آنها آبکی و نرم شده اند.

چگونه از شر پوسیدگی و زرد شدن سانسوریا خلاص شویم؟

موثرترین و کارآمدترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه ، گلدان مجدد زدن گیاه است. هنگام گلدان مجدد گیاه، قبل از افزودن خاک تازه، باید تا حد امکان خاک آلوده را جدا کنید. همچنین افزودن یک درمان ریشه خوب که حاوی گونه‌های میکوریزا باشد، مفید است، زیرا محیطی عالی برای قارچ‌ها و باکتری‌های ناخواسته در خاک گیاه ایجاد می‌کند.

همچنین می توانید پودر گوگرد را به خاک جدید اضافه کنید تا از عفونت بیشتر گیاه جلوگیری کند. گوگرد با اسیدی‌تر کردن خاک و محدود کردن تعداد مواد مغذی موجود برای پاتوژن‌ها و باکتری‌های مضر آن ها را از بین میبرد. اگر پوسیدگی ریشه در کل گیاه شما پخش شده است، سعی کنید برگ های گیاه را جدا کرده و بخش هایی را که هنوز سالم هستند نگه دارید. می توانید این قسمت ها را با خاک سالم دوباره گلدان کنید و از قلمه  برای رشد یک گیاه کاملاً جدید استفاده کنید.

چگونه از پوسیدگی جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه این است که قبل از آبیاری مجدد، اجازه دهید خاک گیاه شما کاملاً خشک شود. در برخی موارد، این ممکن است این به معنای آبیاری گیاه فقط هر 30 تا 60 روز یک بار و شاید حتی کمتر در ماه های زمستان باشد.

  1. شپشک آرد آلود

شپشک آرد آلود سانسوریا (1)

از دیگر مشکلات و بیماری های رایج سانسوریا شپشک آرد آلود است. این بیماری نه تنها برای سانسوریا بلکه برای بسیاری از گیاهان خانگی داخلی و خارجی دردسر زاست. این حشرات کوچک صورتی رنگ با یک ماده سفید مومی پوشانده شده اند که به محافظت از آنها در برابر گرما و رطوبت اضافی کمک می کند و به دلیل بافت خشک آنها یک مشکل بسیار رایج در سانسوریا می شود.

هنگامی که شپشک‌های آردآلود یک گیاه را پر می‌کنند، کلنی‌هایی در اطراف پایه گیاه و روی برگ‌ها تشکیل می‌دهند. شپشک های آرد آلود عاشق گیاهان آبدار هستند و از 5 تا 8 روز آینده شروع به تخمگذاری لاروهای میکروسکوپی می کنند.

نشانه های رایج

اگر متوجه شدید که برگ‌های گیاه شما شروع به تغییر شکل یا لکه‌های سفید کوچک روی آن‌ها کرده است، ممکن است نشانه‌ای از عفونت قارچ آرد آلود باشد. اگر عفونت شپشک آردآلود درمان نشود، متوجه خواهید شد که برگ های سانسوریا شما شروع به پیچ خوردن، زرد شدن میکند و در نهایت می ریزد.

شپشک‌های آرد آلود یک سم اسیدی روی برگ‌های گیاهان سانسوریا تزریق می‌کنند که باعث ضعیف شدن برگ‌های گیاه می‌شود. آنها از مایع درون برگ های گیاه تغذیه می کنند و می توانند در مدت زمان بسیار کوتاهی به تعداد زیاد رشد کنند.

چطور این مشکل را از بین ببریم؟

یکی از بهترین راه‌ها برای درمان عفونت شپشک آرد آلود در گیاه مار مالیدن روغن چریش بر روی برگ‌های گیاه یا شستن آن با آب گرم است. همچنین می توانید یک پنبه آغشته به الکل بردارید و آن را روی هر یک از برگ های گیاه نیز بمالید. هنگام حذف آفات باید متوجه شوید که یک ماده مومی صورتی روی گلوله های پنبه ظاهر می شود. همیشه بهترین کار این است که هنگام درمان گیاه خود با الکل مالشی یک آزمایش سریع انجام دهید تا مطمئن شوید که به برگ ها آسیب نمی رساند.

چگونه از آنها جلوگیری کنیم؟

برای اینکه سانسوریا خود را عاری از شپشک آردآلود نگه دارید، حتماً گیاه جدید خود را هنگام آوردن آن از گلخانه به خانه بررسی کنید، زیرا این آفات می توانند به راحتی از یک گیاه سرپوشیده به گیاه دیگر بخزند. همچنین بهتر است سانسوریای خود را در صورت آلوده بودن قرنطینه کنید تا از آلوده شدن سایر گیاهان جلوگیری شود. نظارت مستمر بهترین راه برای اطمینان از این است که گیاه شما عاری از عفونت شپشک آردآلود باشد.

  1. کنه های عنکبوتی

کنه عنکبوتی در سانسوریا

کنه عنکبوتی یکی دیگر از مشکلات و بیماری های رایج سانسوریا است. این آفات معمولاً در قسمت زیرین برگ‌های گیاه دیده می‌شوند و از آب داخل برگ‌ها تغذیه می‌کنند. این آفت باعث ضعیف شدن برگ با سوراخ‌ها و آثار گزش روی آن می‌شوند. آنچه کنه‌های عنکبوتی را با اهمیت میکند، طبیعت گسسته آنهاست. آنها اغلب برای روزها یا حتی هفته ها بدون علامت می مانند و قبل از اینکه بتوانید علائم آسیب آنها را ببینید خود را رشد میدهند.

نشانه های رایج

شایع‌ترین نشانه‌های آلودگی به کنه‌های عنکبوتی، برگ‌هایی هستند که زرد یا تغییر رنگ داده‌اند و سوراخ‌هایی در سرتاسر آنها وجود دارد. همچنین ممکن است متوجه تارهای سفید روی برگ ها یا در پایه پایینی گیاه خود شوید.

چگونه کنه عنکبوتی را از بین ببریم؟

مه پاش کردن گیاه سانسوریا با روغن چریش یا یک صابون حشره کش موثر می تواند به سرعت کنه های عنکبوتی را از بین ببرد. همچنین می توانید از چوب پنبه ای برای مالیدن برگ ها به صورت جداگانه استفاده کنید. مطمئن شوید که قسمت زیرین برگ‌ها را در جایی که کنه‌های عنکبوتی در آنجا پراکنده می‌کنند، بگیرید. راه دیگر برای از بین بردن آنها این است که سانسوریا را زیر آب ولرم بمالید تا آفات به طور کامل از روی برگ ها شسته شوند. اگر آلودگی شدید باشد، ممکن است لازم باشد گیاه خود را هرس کنید تا آن را زنده نگه دارید.

 چگونه از کنه ها جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای اینکه گیاهان خود را از کنه های عنکبوتی دور نگه دارید، گردگیری دوره ای گیاه است. این امر از نفوذ کنه های عنکبوتی به گیاه و تخم گذاری روی برگ ها جلوگیری می کند.

  1. بلایت جنوبی

بلایت جنوبی در سانسوریا

بلایت جنوبی یک قارچ رایج است. این قارچ از دیگر مشکلات و بیماری های رایج سانسوریا است که توسط Sclerotium rolfsii ایجاد می شود. این قارچ با نفوذ به ساقه های آن و خوردن آنها در طی چند روز به گیاه  حمله می کند. به دلیل ماهیت پربار این قارچ خاص، باید اقدامات لازم را برای از بین بردن سریع آن انجام دهید، زیرا می تواند گیاه سانسوریای شما را در عرض 7 تا 10 روز از بین ببرد.

نشانه های رایج

علائم شایع این عفونت شامل نواحی سفید روی سطح برگ های گیاه است. همچنین ممکن است متوجه شوید که این برگ ها طی چند روز آینده به رنگ قهوه ای تیره در می آیند. همچنین معمول است که برگها شروع به پژمرده شدن و نرم شدن می کنند زیرا قارچ بافت گیاه را تجزیه می کند و باعث خیس به نظر رسیدن آنها می شود.

چگونه از دست آن خلاص شویم

هر قارچ کش خوب می تواند شما را از شر بلایت جنوبی خلاص کند. یکی از رایج ترین آنها متیل بروماید است که می توان آن را به صورت هفتگی برای ریشه کن کردن قارچ در طی چند روز روی گیاه استفاده کرد.

چگونه از بلایت جنوبی جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای پیشگیری از این قارچ، استفاده از گلدان جدید برای گیاهتان است. همیشه از گلدان های جدید یا ضدعفونی شده برای سانسوریای جدید خود استفاده کنید. همچنین باید مطمئن شوید که گیاه شما جریان هوای خوبی دارد تا از رشد قارچ در ریشه گیاه جلوگیری کند.

  1. لکه برگ قرمز

لکه برگ قرم سانسوریا

لکه برگ قرمز آخرین بخش از مشکلات و بیماری های رایج سانسوریا است که در این پست به آن میپردازیم. این بیماری توسط قارچ Drechslera erythrospila ایجاد می شود. لکه‌های قرمز روی برگ‌ها معمولاً در ماه‌های گرم سال دیده می‌شود، دقیقا زمانی که هاگ‌های قارچ به دنبال سطوح مرطوب روی برگ‌ها می‌گردند تا به آن بچسبند.

نشانه های رایج

علائم رایج لکه های قرمز برگی شامل نقاط قهوه ای مایل به قرمز روی برگ ها است. لکه ممکن است در طی چند روز گسترش یابد و ضایعات مایع بزرگی روی برگ های گیاه ایجاد کند.

چگونه از لکه برگ قرمز خلاص شویم؟

برای از بین بردن این قارچ، باید برگ هایی را که تحت تأثیر آن قرار گرفته اند جدا کنید و سپس بقیه گیاه را با مس یا قارچ کش حاوی گوگرد اسپری کنید. خود درمان شیمیایی، عفونت را از بین نمی برد. با این حال، از تشکیل هاگ جدید جلوگیری می کند.

چگونه از لکه برگ قرمز جلوگیری کنیم؟

با دور نگه داشتن گیاه از آب راکد، از لکه قرمز برگی جلوگیری میشود. همچنین میتوانید برگ‌ها را به صورت آزاد نگه دارید و از جریان هوای کافی گیاه اطمینان حاصل کنید.

یک سانسوریای ناسالم در ظاهر چگونه است؟

یک سانسوریای ناسالم در عرض چند روز یا چند هفته خود را در ظاهر نشان می دهد. قابل توجه ترین علائم روی برگ های گیاه خواهد بود. به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که برگ‌های گیاه مار شما در حال ریزش، پیچ خوردگی است یا به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای در آمده، این احتمال وجود دارد که گیاه در وضعیت استرس بالایی قرار داشته باشد. اگر گیاه بیش از حد آبیاری شود، ممکن است برگ‌ها خیس به نظر برسند یا در تماس با آن احساس نرمی کنند. برگ های گیاه سانسوریا باید صاف و براق و محکم با رنگ سبز روشن باشد.

تغییر رنگ گل سانسوریا به جه معناست؟

هرچند که نادر است اما گل دهی سانسوریا ممکن است بعد از مدتی رخ دهد. در شرایط گلدهی بهینه، برخی از گیاهان سانسوریا در ماه های بهار و تابستان جوانه میزنند. شرایط گلدهی مطلوب شامل قرار گرفتن گیاه در مخلوط خاکی با هوادهی خوب است که بیش از حد آبیاری نشده و حاوی ریشه های گلدانی است.

گیاه سانسوریا به آبیاری کمی نیاز دارد، و شما می توانید از چهار تا هشت هفته بدون نیاز به آبیاری به گیاه رسیدگی کنید که مانع از توانایی آن در رشد گل نمی شود.

چگونه بفهمم که سانسوریا پوسیدگی ریشه دارد؟

بارزترین علامت سانسوریاییکه دارای پوسیدگی ریشه است، برگ های زردی است که ممکن است از گیاه بیفتد یا حتی نریزد. برخلاف برگ های صاف و راست در این حالت نیز ممکن است برگها منحرف یا پیچ خورده به نظر برسند. همچنین، اگر برگ‌های گیاه شما ناگهان قرمز مایل به قهوه‌ای یا تیره‌تر از حد معمول به نظر مب‌رسند، ممکن است نشانه پوسیدگی ریشه باشد. یکی دیگر از علائم، اگرچه نامشخص تر است، بوی پوسیدگی ریشه از پایه گیاه می آید. پوسیدگی ریشه بویی ترش و تند دارد که اگر از بین نرود در عرض چند روز قابل تشخیص است.

چند توصیه بسیار بسیار مهم:

بهترین آفت کش طبیعی چیست؟

چندین آفت کش طبیعی برای گیاهان مار و دیگر گیاهان داخلی موجود است. بیایید به رایج ترین آنها نگاهی بیندازیم.

روغن چریش

روغن چریش قرن هاست که برای مصارف آشپزی و دارویی استفاده می شود. این یکی از بهترین آفات است که می توانید برای گیاهان داخلی خود استفاده کنید.

محلول پیاز و سیر

همچنین می توانید از مخلوط پیاز و سیر برای دور نگه داشتن حیوانات خانگی از گیاهان داخل خانه خود استفاده کنید – آفات از بوی تند این محلول بیزارند. برای ایجاد این مخلوط، یک حبه سیر را بردارید و آن را با یک پیاز متوسط ​​مخلوط کنید. سپس سبزی ها را خرد کرده و با یک قاشق چای خوری فلفل قرمز داخل یک بطری اسپری بریزید. محلول را روی گیاهان خود اسپری کنید تا آفات را دور نگه دارید.

جمع بندی

در این مقاله کاملترین توضیحات درمورد نگهداری و مشکلات و بیماری های رایج سانسوریا در حین نگهداری برای خوانندگان عزیز مجله تخصصی فروشگاه گل و گیاه الی ماما آورده شد. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و پاسخ سوالات خود پیرامون سانسوریا را یافته باشید. در صورتی که نیاز به هرگونه راهنمایی پیرامون نگهداری و رشد گیاهان آپارتمانی داشتید با کارشناسان الی ماما در تماس باشید. از طرح مشاوره رایگاه گل و گیاه یک ماهه الی ماما استفاده کنید.

 

مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما
3.3/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *