20 نوع از بهترین گیاهان بالا رونده گلدانی

بهترین گیاهان بالا رونده گلدانی

مقدمه

گیاهان بالارونده گلدانی می توانند حس واقعی طبیعت را به هر مکانی بیاورند. همچنین راه خوبی برای اضافه کردن فضای خانگی بسیار زیبا هستند. این گیاهان لانه‌ای از فضای سبز ایجاد می‌کنند که در آن می‌توانید در آن استراحت کنید و تجدید قوا کنید و در عطر ملایم آرامش‌بخش و رنگ‌های زنده پناه بگیرید. در این پست از مجموعه آنلاین الی ماما شما را با زیباترین و عجیب ترینرونده هایی که میتوانید در گلدان پرورش دهید آشنا خواهیم کرد:

 

 • پاپیتال

پاپیتال

 

پاپیتال یکی از بهترین گیاهان بالا رونده گلدانی است که تقریبا در همه جا موجود است. توانایی پاپیتال برای انطباق با انواع محیط ها، آن را به یک انتخاب عالی برای مبتدیان پرورش گیاه تبدیل میکند. ارتفاع پاپیتال ها گاهی تا 25 متر نیز میرسد. این نوع گیاهی همیشه سبز است. شاخ و برگ پیچک در زمستان نیز سبز باقی میماند. سعی کنید این گیاه را در محیطی کم عمق و پهن بکارید تا عمیق و باریک!

 • نیلوفر پیچ ( Morning Glory)

نیلوفر پیچ

این گیاه با نام گل نیلوفر یا پیچک نیلوفر یا نیلوفر پیچ یکی از بهترین رونده ها برای گلدان است. این گیاه به راحتی رشد میکند. گل های پییچک نیلوفر رنگ های گوناگونی دارند و اکثرا در نیمه دوم تابستان و نیمه نخست پاییز نمایان میشوند. ارتفاع پیچک نیلوفر حدودا به 2 تا 4 متر نیز میرسد.

 • کلماتیس

کلماتیس رونده

کلماتیس یکی از زیباترین گیاهان رونده گلدانی است. در هر خانه ای که این گیاه رونده باشد جذابیت و ظرافت باغ شما دو چندان خواهد شد. این گیاه را به طور مرتب کود دهید و مطمئن شوید که همیشه آن را به طور کامل و عمیق آبیاری کنید.

 

 • عشقه پنج برگ (Virginia Creeper)

عشقه پنج برگ

شاخ و برگ ویرجینیا کریپر در پاییز به رنگ قرمز زیبایی تبدیل می شود. همچنین می توانید آن را در گلدان، حتی در بالکن، پرورش دهید و فضای خانه خود را بهبود می بخشد! برای رشد آن، یک مکان یا گلدان واقعاً بزرگ پیدا کنید و با یک داربست محکم اطراف آن را حمایت کنید.

 

 • ادریسی رونده

ادریسی رونده

اگر شما فضای زیادی در حیاط یا منزل خود دارید، ادریسی رونده یک گزینه عالی برای رشد است، زیرا این تاک می تواند تا 20-21 متر نیز رشد کند. این گیاه مقاوم در برابر سایه است و در موقعیت های نیمه سایه بهترین رشد را دارد. این گیاه به یک گلدان بزرگ به اندازه یک نصف بشکه نیاز دارد.

 • تاک شیپوری

تاک شیپوری

این تاک بزرگ (تا 40 فوت) و سریع رشد به دلیل رشد هرز و تهاجمی در برخی نقاط به عنوان علف هرز در نظر گرفته می شود. به جز این قضیه، این گیاه به خاطر گل های شیپوری شکلش که در سایه های زرد تا قرمز دیده می شود و مرغ مگس خوار را به خود جلب می کند، مشهور است. تاک شیپوری یا ترومپت بیشتر برای مناطق معتدل گرم مناسب است، با این حال اگر در زمستان از سرما محافظت شود، می تواند در مناطق سردتر هم سازگار شود و رشد کند.

 • گیاه گل کاغذی

گل کاغذی

یکی دیگر از گیاهان رونده گلدانی گل کاغذی است. این گیاه درختچه انگور یا تاک نیست بلکه یک درختچه رونده است، رشد آن آسان و قابل کنترل است. شما می توانید آن را پرورش دهید تا حس گرمسیری و لطیفی به باغ خود بدهید. از آنجایی که گل کاغذی یک گیاه گرمسیری است، محافظت در زمستان در مناطق معتدل برای آن ضروری است.

 • پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله - گیاه بالا رونده گلدانی

مظفر الدین شاه قاجار صدراعظمی به نام علی خان امین الدوله داشت که گفته می‌شود این شخص برای اولین بار این گیاه را به ایران آورده است و در باغ شخصی خود که با نام باغ امین الدوله در آن زمان معروف بود کاشته است به همین دلیل این گیاه را با نام این شخص می شناسند.

حدود 180 گونه مختلف از پیچ امین الدوله به عنوان گیاه رونده موجود است و می توان آنها را در انواع آب و هوا به طور متنوع رشد داد. بیشتر انواع پیچ امین الدوله در آب و هوای گرم همیشه سبز هستند. هنگام پرورش پیچ امین الدوله، گیاه را در آفتاب کامل قرار دهید و به طور منظم آبیاری کنید. تغذیه گاه به گاه با کود متعادل کافی است.

 • رونده گلیسین

بالا رونده گلیسین

ویستریا یا گلیسین یکی از پرطرفدارترین گیاهان بالارونده گلدانی است و در آب و هوای معتدل سرد بهترین رشد را دارد. یعنی با استفاده از یک چوب یا نگهدارنده میتوانید آن را در گلدان نیز رشد دهید. همچنین لازم است که این گیاه را هر چند وقت یکبار در گلدان یک اندازه بزرگتر پیوند بزنید.

 • یاس رونده

یاس رونده معمولی

به جرات میتوانم بگویم جزء خوشبوترین گل هایی است که تا بحال دیدم. عطر این گل الهام گرفته شده بسیاری از برندهای عطر معروف است. Jasminum Officinalis به راحتی در گلدان رشد می کند و برای رشد به خاک با زهکشی خوب و گرما نیاز دارد. این گیاه معمولاً در تابستان شکوفا می شود، اما در مناطق گرمسیری، یاس همیشه سبز است و در بیشتر اوقات سال گل می دهد.

 • رونده یاس (جاسمین) ستاره ای

یاس یا جاسمین ستاره ای رونده

یاس ستاره ای گیاهی قوی است. نیاز آبی متوسطی دارد و برای رشد به اب وهوای گرم و مرطوب طنیاز خاصی ندارد اما مانند سایر یاس ها، آب و هوای گرم و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را نیز دوست دارد. گل های زیبای ستاره ای شکل به صورت خوشه ای ظاهر می شوند. این رونده برای قرار  گیری در گلدان مناسب است زیرا تنها تا 6.5 متر بالا میرود.

 • گل رز رونده

گل رز رونده

رزهای رونده از دیگر گیاهان بالا رونده گلدانی هستند و شکوفه های زیادی نیز میدهند. بسیاری از انواع آن رایحه بسیار دلپذیری دارند. برای رشد آن، اندازه کلی و بالغ گونه ای که قرار است رشد دهید و میزان زمانی که می توانید به آن اختصاص دهید را در نظر بگیرید، زیرا گل رز نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. گیاه را به موقع هرس کنید و گل های پژمرده را به طور مرتب حذف کنید تا ظاهری جذاب داشته باشد.

 • رونده ماندویلا

رونده زیبای ماندویلا

ماندویلا یک گیاه رونده بسیار چشم نواز است. با مراقبت مناسب و مکان بهینه برای لذت بردن از گلهای برازنده و قیفی شکل، این گیاه در تمام تابستان ظاهر می شود. با این حال، ماندویلا برای رشد به آب و هوای گرم نیاز دارد، اما همچنان می‌توانید آن را به صورت سالانه در مناطق خنک‌تر پرورش دهید.

 • پیچک ناقوس ارغوانی

پیچک ناقوس ارغوانی

پیچک ناقوس ارغوانی یک گیاه گلدار فراوان با رشد سریع است که بومی مکزیک است. این گیاه بالا رونده گلدانی شکوفه های زیادی میدهد، اما برای گلدهی، گیاه به یک مکان روشن و نور بهینه نیاز دارد. در مناطق معتدل می توانید آن را به صورت یک ساله پرورش دهید یا با نگهداری از آن در داخل خانه از آن در برابر زمستان محافظت کنید.

 

 • گل ساعتی ( Passion flower)

گل ساعتی

یکی از زیباترین گیاهان رونده گلدانی گل ساعتی است. اگر بوی عجیب و غریب و گل های خارق العاده را ترجیح می دهید، گل ساعتی انتخاب مناسبی برای شماست. مهم است که شما به اندازه کافی نور خورشید را برای این گیاه تامین کنید. گل ساعتی کمی در برابر یخبندان مقاوم است، اما باید زمان خود را در فصل زمستان در یک نقطه مطلوب بگذراند.

 • رونده رودبکیا ( سوسن چشم سیاه )

سوسن چشم سیاه

سوسن چشم سیاه یک درخت رونده چند ساله است که برای بالا رفتن به یک مکان آفتابی و یک داربست نیاز دارد. این رده گیاه بالارونده گلدار می تواند با مراقبت خوب به ارتفاع بیش از دو متر برسد! با این ارتفاع این گیاه برای کشت در گلدان بسیار مناسب است.

 • گل پیپ هلندی

پیپ هلندی

اگر به دنبال کشت یک گیاه رونده غیر معمولی هستید حتما این گل را بکارید.

شاخ و برگ های سرسبز، بزرگ و قلبی شکل نیز البته به جز گل هایی که بوی نامطبوعی دارند، جذابیت خاصی ایجاد می کند. پرورش این گیاه منحصر به فرد به عنوان یک گیاه چند ساله فقط در آب و هوای گرم نیمه گرمسیری یا گرمسیری امکان پذیر است. در هر جای دیگری (از آنجایی که گیاه به سرما مقاوم نیست) باید در گلخانه یا داخل خانه کشت شود.

 

 • نخود پروانه ای

نخود پروانه ای

نخود پروانه ای یک رونده استوایی است. آن را در گلدانی با اندازه متوسط ​​تا بزرگ با داربست بکارید تا به راحتی شروع به بالا رفتن کند.

 

 • گل ماه

گل ماه

گل ماه یک گیاه فوق العاده که گل های معطر شیپوری آن در شب شکوفا میشوند. گلدان را نزدیک پاسیو یا پنجره اتاق خواب خود قرار دهید تا از عطر آن در شب لذت ببرید. مطمئن شوید که محل آفتاب صبحگاهی و سایه روشن بعد از ظهر را دریافت می کند. برای تشویق بیشتر گل ها، گل های قدیمی را جدا کنید.

 • بوته رونده آسارینا

آسارینا رونده

آخرین گونه از گیاهان بالارونده گلدانی این پست انگور آسارینا است. آسارینا که به نام اسنپدراگون رونده نیز شناخته می شود برای رشد در گلدان مناسب است زیرا به ندرت ارتفاع آن از 2 الی 3 متر بیشتر می شود. ارقام هیبرید زیادی در رنگ های مختلف از این گیاه موجود هستند. شما همچنین می توانید از این تاک در سبدهای آویزان یا به عنوان پوشش زمینی استفاده کنید. آسارینا بیشتر گیاهی با آب و هوای گرم است و اغلب به صورت یکساله در مناطق معتدل رشد می کند.

 جمع بندی

در این پست تلاش کردیم تا شما را با 20 مورد از گیاهان بالا رونده گلدانی آشنا کنیم. این گیاهان به دلیل داشتن شرایط منحصر به فرد خود علاوه بر محیط بیرون در گلدان نیز قابل پرورش و کشت اند. شاید بسیاری از موارد در این لیست موجود باشد که شما نسبت به آن ها آشنایی قبلی نداشته باشید. بنابراین در صورت وجود هرگونه پرسش میتوانید سوالات خود را  در بخش “دیدگاه” شما با ما در میان گذاشته یا از طریق تماس با تلفن های زیر با مجموعه فروشگاهی گیاهان زینتی elimama در ارتباط باشید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *