15 قانون طلایی برای افزایش طول عمر بنت قنسول (گل کریسمس)

معرفی کامل بنت قنسول در الی ماما

مقدمه

Poinsettia یا بنت قنسول (نام گیاه شناسی: Euphorbia pulcherrima) به گل کریسمس نیز معروف است.

منشا ظهور این گیاه مکزیک است و با بیش از هشت میلیون گیاه فروخته شده در بریتانیا هر سال، در ماه های دی، بهمن و اسفند گل می دهد. بنت قنسول بهترین گزینه برای دکوراسیون داخلی در خانه است.

رایج ترین نوع بنت قنسول رنگ قرمز آن است، اما پرورش دهندگان متخصص در چند دهه گذشته روی ایجاد بیش از 150 گونه مختلف از بنت قنسول من جمله رنگ های صورتی، نارنجی، کرم و سفید بسیار سخت کار کرده اند.

رنگ قرمز پرفروش ترین نوع گل کریسمس است. پس از آن انواع سفید و کرم رنگ از پر طرفدارترین ها هستند. البته ارقام دو رنگ و خالدار و همچنین بنت قنسول های رنگ صورتی نیز پر طرفدارند.

بنت القنسول به دلیل وجود برگ های ستاره ای شکل در بسیاری از زبان های دیگر به عنوان ستاره های کریسمس یا ” گل کریسمس” شناخته شده اند. Stella di Natale و Weihnachtsstern نام های ایتالیایی و آلمانی این گیاه زیبا هستند. در مکزیک نیز به آن گل های شب مقدس نیز می گویند.

براکت های رنگارنگ بزرگ بنت قنسول اغلب با گلبرگ های گل اشتباه گرفته می شوند، اما در واقع برگهای این گیاه هستند. گلهای بنت قنسول قسمت های توت مانند زرد ریز در مرکز هر برگ هستند که به آنها “سیاتیا” می گویند.

معرفی کامل بنت قنسول در الی ماما

بسیاری فکر میکنند نگهداری از بنت قنسول سخت و دارای ریزه کاری زیادی است. جمله قبل را نادیده بگیرید چون مجموعه گل و گیاه آپارتمانی elimama قصد دارد 15 روش طلایی برای نگهداری از گل کریسمس در کریسمس به شما معرفی کند! با ما همراه باشید:

خرید بنت قنسول

 1. مساله ای که به شخصه دیده ام فروش بنت قنسول در سوپر مارکت ها یا مغازه ها در بیرون از مغازه یا پشت درب هایی است که هر از چند گاهی باز میشوند. این مساله را کاملا برجسته کنید:

هرگز بنت قنسول را در معرض تغییر دما به خصوص دماهای کمتر از 12 درجه قرار ندهید!!  تغییر دمایی و قرار گیری در معرض باد عمر گیاه شما را به شدت کاهش میدهد. نهایتا شما با خوشحالی گیاه خود را خریداری میکنید اما بعد از چند روز گل کریسمس زیبای شما دچار ریزش برگ و نهایتا مرگ میشود.

 1. یک بنت قنسول سالم دارای برگ و ساقه های بسیار مقاوم و محکم است. موقع خرید دقت کنید گیاه دارای جوانه های محکم و استوار باشد. گیاه شل و دارای ظاهری غیر استوار کیفیت و ارزش خرید ندارد.

      3. در صورت امکان قبل از خرید خاک را بررسی کنید. خاک بنت قنسول نه باید مرطوب باشد و نه کاملاً خشک. در غیر این صورت گیاه شما دوام زیادی نخواهد داشت.

 1. گل کریسمس به خاکی در محدوده PH بهینه 5.8 تا 6.2 نیاز دارد. گیاه از سه قسمت خاک به یک قسمت شن نیاز دارد تا بتواند ریشه ها را اکسیژن رسانی کند. بیشتر این گیاهان در زمستان نیازی به گلدان مجدد ندارند، بنابراین می توانید آن را در گلدانی که در آن خریداری کرده اید نگهداری کنید.
 1. در نهایت، هنگامی که بنت قنسول خود را انتخاب و خریداری کردیدحتما آن را در کاغذ بپیچید تا گیاه از دمای زیر 12 درجه و وزش باد در امان باشد. Poinsettia یک گیاه حساس است، بنابراین انجام این اقدامات احتیاطی اضافی از آن در برابر آسیب هایی که در ابتدا مشهود نیستند اما می توانند پس از چند روز منجر به از بین رفتن زودرس برگ ها شوند، محافظت می کند.

 

خرید بنت قنسول

آبیاری گیاه بنت قنسول

معرفی کامل بنت قنسول در الی ماما

 1. گل کریسمس آبیاری زیاد را دوست ندارد. همیشه به یاد داشته باشید که ریشه گیاه نه باید خشک شود و نه خیس شود. آبیاری بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی ریشه و مرگ گیاه شما شود.
 1. برگ های بنت قنسول را مدام بررسی کنید. اگر برگها زرد می شوند یا می افتند، احتمالاً به درستی به آن آب نداده اید

درست مانند ارکیده ها، باید تلاش شود آبیاری بیش از حد به گیاه را متوقف کرد. تنها به اندازه نیاز گیاه خود به آن آب دهید.

 1. زمانی که خاک به طور محسوسی خشک شده است باید گیاه خود را آبیاری کنید. این مساله در مورد نوع گیاه شما با توجه به محلی که آن را نگهداری میکنید متفاوت است. مثلا گیاه نزدیک به شوفاژ یا قرار گرفته در مکان گرم نیاز به آبیاری هر روزه دارد اما در حالت معمولی بین دو تا سه روز یکبار آبیاری به گیاه کافیست.

اما این مساله را چگونه بررسی کنیم؟

با دقت گیاه را بلند کنید؛ اگر احساس سبکی کردید، وقت آبیاری است. بنت قنسول کوچک باید هر روز بررسی شود. همچنین می‌توانید این گیاهان را با خیساندن آن‌ها از زیر آبیاری کنید، که خاک را بیشتر از آبیاری معمولی اشباع می‌کند ( این کار یک بار در هفته باید انجام شود).

     9. بنت القنسول آبیاری در دمای اتاق را ترجیح می دهد و گلدان های کوچکتر بیشتر از گلدان های بزرگ به آبیاری نیاز دارند زیرا زودتر خشک می شوند. برای یک گلدان استاندارد با قطر 13 سانتی‌متر، بیش از یک لیوان کوچک آب، یعنی حدود 0.2 لیتر آب کافیست. این کار از مسدود شدن منافذ بزرگ در خاک و غرقابی شدن گیاه جلوگیری می کند. به مینی پوانستیا نباید بیش از یک لیوان آب داده شود. بعد از 10 دقیقه آب اضافی را که هنوز در گلدان وجود دارد خارج کنید.

 1. اگر شک دارید، بهتر است بنت قنسول را کمی خشک تر نگه دارید ( نه خیلی مرطوب). به جای آبیاری به مقدار زیاد اما با فاصله طولانی به گیاه خود به مقدار کمتر اما در دفعات بیشتر اب برسانید. کارشناسان توصیه می‌کنند زمانی که بنت قنسول یک بار در هفته ( از حدود چهار هفته پس از خرید) ، با استفاده از کود مایع تجاری مخصوص گل‌دهی گیاهان آپارتمانی (در دوز مشخص شده روی بسته‌بندی) ، کوددهی میشود، ماندگاری بالاتری دارد.
 2. به یاد داشته باشید، پوان ستیا شرایط مرطوب را دوست دارد، بنابراین اگر در اتاقی نگهداری میشود که گرمایش مرکزی دارد، آنها را مه آلود نگه دارید.
مشاوره رایگان گل و گیاه الی ماما

دمای مناسب بنت قنسول

 1. گل کریسمس به گرما و نور نیاز دارد. می‌توان آن را نزدیک رادیاتور نگه داشت. از نگهداری گیاه در شرایط نامطلوب مثل (یعنی نقاط بدون شومینه، نقاط دارای در و پنجره‌های باز یا راهروهای بادگیر) جلوگیری کنید. اگر خشکی محیط بیش از حد باشد، گیاه شروع به از دست دادن برگ های خود میکند. سعی کنید پوان ستیا را در مکانی سرپوشیده قرار دهید.
 1. دمای بین 15 تا 22 درجه دمای ایده آل گیاه است. این دما گیاه را به خوبی برای نگهداری در اتاق خواب و اتاق نشیمن مناسب می کند. نور کافی برای رشد و نمو گیاه مهم است (بنت قنسول ها یک نقطه روشن را به سایه کامل ترجیح می دهند). توصیه معمول این است که گیاهان را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید تا از سوختن برگ‌هایشان محافظت شود، اما در ماه‌های زمستان این کار مشکلی ایجاد نمی‌کند، بنابراین خوب است که گیاه پوانستیا خود را در کنار پنجره‌ای رو به جنوب قرار دهید.

نگهداری طولانی مدت بنت قنسول

 1. برای اطمینان از زنده ماندن گیاه تا سال آینده، باید بنت القنسول خود را را حدود فروردین تا نیمه اردیبهشت تا حدود 10 سانتی متر (4 اینچ) هرس کنید و آن را در دمای 13 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. در خرداد مجدداً گیاه را به گلدهی برسانید و در تابستان در مکانی خنک و روشن پرورش دهید. دمای مناسب در این حالت بین 15 تا 18 درجه سانتیگراد است.
 1. در ماه آبان تا اوایل آذر ، زمانی است که باید گیاه را تشویق به برگ دادن کنید. کارشناسان معتقدند بنت قنسول به 12 ساعت روشنایی روز و به دنبال آن 12 ساعت تاریکی کامل نیاز دارد تا از روزهای کوتاه تر زمستان اطلاع پیدا کند. این امر به شکوفایی گیاه بسیار کمک میکند.

توصیه های نگهداری بنت قنسول شاخه بریده

اگر نمی‌توانید گیاه خود را زنده نگه دارید، آن را ببرید و در آب نگهداری کنید. ساقه‌های زیر شاخه‌ها (برگ‌های رنگارنگ) را جدا کنید، انتهای بریده شده را برای چند ثانیه در آب داغ (60 درجه سانتی‌گراد) فرو کنید تا شیره سفید آن جدا شود. سپس بلافاصله گیاه را در آب سرد قرار دهید. با آب کافی، یک بنت قنسول شاخه بریده می تواند تا دو هفته تازه بماند.

جمع بندی

بهترین روش های نگهداری بنت قنسول در زمستان، روش های آبیاری و فراهم کردن دمای مناسب برای رشد گیاه در این مقاله برای شما عنوان شد. در کل تلاش شد شما را با طبیعت بسیار آرام و سازگار گل کریسمس با آن برگ های جذاب و گل های کوچک کرم رنگ آشنا کنیم.

به خاطر داشته باشید این گیاه زیبا در عین آرامی به تغییر دمای محیط و وزش بادهای ناگهانی و سرد نیز حساس است. در صورتی که سوالی در ارتباط با بنت القنسول داشتید پایین این پست با ما به اشتراک بگذارید.

فراموش نکنید نظرات و پیشهادات شما موجب دلگرمی بیشتر ما است. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

4/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *